Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Stypendia twórcze na rok 2024 przyznane!


Miło nam poinformować, że 12 marca 2024 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przyznał 6 stypendiów twórczych osobom zajmującym się twórczością artystyczną w dziedzinie filmu i sztuk wizualnych.

Uchwała Nr 575/12320/24 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 12 marca 2024 r. w sprawie przyznania stypendium twórczego (docx, 20 KB)


Prezentujemy sylwetki tegorocznych stypendystów:


Pani Dorota Bator, reżyserka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Realizuje animacje filmowe, uczestniczy w projektach teatralnych i filmowych od 2015 r., laureatka nagród i wyróżnień na prestiżowych festiwalach i konkursach filmowych w kraju., m.in.: nagroda publiczności w kategorii film niezależny podczas Festiwalu Imaginacji we Wrocławiu w 2020 r., stypendystka Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych w 2020 r.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu twórczego pn. „Tutaj jestem – krótkometrażowy film animowany z wykorzystaniem zdjęć dokumentalnych” w dziedzinie: film – krótkometrażowa produkcja ma ukazać piękno przyrody zakątka naszego województwa - Gminy Przecław. Projekcja filmu jest przewidziana w kinach i domach kultury w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Przecławiu.


Pani Dagmara Jemioła – Hryniewicka, artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Projektuje scenografie i kostiumy do spektakli teatralnych i produkcji filmowych od 2013 r., aktywna w realizacji festiwali sztuki i projektów podejmujących tematykę współistnienia człowieka z przyrodą, zdobywczyni nagród i wyróżnień w konkursach sztuk wizualnych w kraju i za granicą. Laureatka Grand Prix za obraz „Pocałunek” podczas VI Triennale Malarstwa o tematyce „Animals” w Galerii Sztuki MM w Chorzowie.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pn. „zagrożONE” w dziedzinie: sztuki wizualne – artystka wykona w technice szycia, haftu i malarstwa cykl dziesięciu obiektów ukazujących zagrożone gatunki zwierząt na Podkarpaciu. Planowana jest wystawa prac w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie i Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.


Pani Agnieszka Filipek, artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Realizuje projekty w rzeźbie, specjalizuje się w ceramice, wystawia swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju od 2019 r., laureatka nagrody na rozwój kariery artystycznej dla Najciekawszego Twórcy „Nówka Sztuka” Kraków w 2023 r. oraz honorowego wyróżnienia w Konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pn. „Powroty” w dziedzinie: sztuki wizualne – artystka stworzy serie unikatowych prac ceramicznych inspirowanych formami kojarzącymi się z Rzeszowem. Efekt finalny projektu będzie można obejrzeć na ekspozycji w jednej z rzeszowskich galerii wystaw artystycznych.


Pani Karolina Koch – artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w twórczości rzeźb kameralnych z brązu i medalierstwie, prezentuje prace na wystawach krajowych i zagranicznych, laureatka nagrody głównej Fundacji Galeria Dystans w Krakowie w konkursie Call4Arts w 2016 r. i nagrody Miasta Zlin na Międzynarodowym Sympozjum Rzeźby „Wood 2014”.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pn. „Odbicie” w dziedzinie: sztuki wizualne – stypendystka proponuje cykl rzeźb odlanych w brązie jako niewielkie obiekty przestrzenne utrzymujące się na styku figuracji i abstrakcji. Ekspozycja prac zostanie zorganizowana w jednej z rzeszowskich galerii wystaw artystycznych oraz dostępna w mediach społecznościowych.


Pani Barbara Bodio – artystka malarka, twórca instalacji, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Grafika. Rozwija swoją artystyczną wrażliwość w kierunku biomorfizm w sztuce, eksponuje swoje prace na wystawach w kraju i za granicą od 2021 r. Dwukrotna Stypendystka Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) w latach 2019-2022, laureatka Nagrody im. Jerzego Panka 2022 UR.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pn. „Biomorfizm – dialog z Tadeuszem Kantorem” w dziedzinie: sztuki wizualne – artystka stworzy prace nawiązujące do teatru informel oraz manekinów Tadeusza Kantora. Ich prezentacja nastąpi w Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.


Pani Katarzyna Tereszkiewicz – artystka grafik, doktorantka na kierunku Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej prace są eksponowane na wystawach w kraju i za granicą, uczestniczka rezydencji artystycznej w Turcji w 2022 r., laureatka za dzieło w konkursie UNESCO.ART Podkarpackie i zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Fundacji Senefeld w Offenbach nad Menem w 2022 r.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pn. „Graficzny ślad architektury miejskiej” w dziedzinie: sztuki wizualne – stypendystka wykona serię grafik nawiązujących do zabytkowej architektury rzeszowskiego Staromieścia. Grafiki zostaną zaprezentowane w jednej z rzeszowskich galerii wystaw artystycznych.


Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji twórczych projektów!


Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa narodowego w następujących dziedzinach:

 1. sztuki wizualne,
 2. muzyka,
 3. taniec,
 4. teatr,
 5. film,
 6. literatura,
 7. ochrona materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego,
 8. animacja i edukacja kulturalna.

Termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2023 roku.

Wnioski o stypendium należy przesyłać na adres korespondencyjny: Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, z dopiskiem na zamkniętej kopercie „Stypendium twórcze w dziedzinie kultury”

lub

składać osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przy al. Łukasza Cieplińskiego 4.

Data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie decyduje o terminowym złożeniu wniosku.


REGULACJE PRAWNE I WZORY FORMULARZY


 1. Uchwała Nr 523/10995/23 Zarządu Województwa Podkarpackiego z dnia 12 września 2023 r. w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o przyznanie stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa narodowego na realizację projektu twórczego w roku 2024 (docx, 20,KB)
 2. Uchwała Nr LIV/918/22 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa narodowego (docx, 34 KB)
 3. Załącznik nr 1 do Uchwały Nr LIV/918/22 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 2 listopada 2022 r. - Wniosek o stypendium twórcze (docx, 32 KB)
 4. Załącznik nr 2 do Uchwały Nr LIV/918/22 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 2 listopada 2022 r. – Umowa stypendialna z dnia 2 listopada 2022 r. – Umowa stypendialna (docx, 37 KB)
 5. Załącznik nr 3 do Uchwały Nr LIV/918/22 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 2 listopada 2022 r. - Sprawozdanie z realizacji projektuz dnia 2 listopada 2022 r. - Sprawozdanie z realizacji projektu (docx, 26 KB)
 6. Załącznik nr 4 do Uchwały Nr LIV/918/22 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 2 listopada 2022 r. – Karta zatwierdzenia sprawozdania z dnia 2 listopada 2022 r. – Karta zatwierdzenia sprawozdania  (docx, 23 KB)