Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przy ambonie. Przemawia do mikrofonu.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka 

Biuro Prasowe UMWP

Autorzy zdjęć: Anna Magda, Michał Bosek 

UMWP

 

Tuż po zakończeniu mszy beatyfikacyjnej do wszystkich zgromadzonych w Markowej zwrócił się prezydent RP Andrzej Duda, który w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich Polaków, także tych rozsianych po całym świecie, dziękował papieżowi Franciszkowi za beatyfikację Rodziny Ulmów

 

W swym wystąpieniu prezydent podkreślał, że uroczystość beatyfikacji jest ważnym wydarzeniem, nie tylko z punktu widzenia duchowego i religijnego, ale także państwowego, w kontekście zachowania prawdy historycznej.  Podkreśl, że prawodawstwo niemieckie, które obowiązywało w Polsce, w ramach którego za pomoc Żydom groziła śmierć, było zbrodnicze i nie obowiązywało nigdzie indziej w Europie, tylko w Polsce.

 

To nazistowskie prawodawstwo było przyczyną tej śmierci i tej straszliwej zbrodni dokonanej na Rodzinie Ulmów. To niezwykle ważny aspekt w sensie historycznym, faktograficznym – mówił Andrzej Duda, dodając - Ta kara śmierci miała służyć odstraszeniu, miała nieść grozęTakie zbrodnicze prawo zostało ustanowione tylko tutaj. Można zadać pytanie: dlaczego?

 

Zwrócił też uwagę, że Polacy razem z Żydami na tej ziemi mieszkali od tysiąca lat, współżyjąc ze sobą i rozwijając swoje kultury. Zaznaczył, że dopiero II światowa doprowadziła do katastrofy i przerwania tego. Prezydent zastrzegł też, że na okupowanym przez Niemców terenie nie było żadnych polskich władz, które kolaborowałyby z hitlerowskimi Niemcami, nie było też żadnych niemieckich formacji wojskowych, w których służyliby w sposób zinstytucjonalizowany Polacy.

 

Tuż po beatyfikacjina cmentarzu wojennym w Jagielle-Niechciałkach odbyła się uroczystość z nią związana. To właśnie tam pochowano ośmioro Żydów, którzy byli ukrywani przez Józefa i Wiktorię Ulmów i zginęli wraz z nimi 24 marca 1944 roku. Na ich grobach wspólną modlitwę w niedzielne popołudnie 10 września, odmówią: rabin Michael Schudrich i abpAdam Szal. Także w tej części wziął udział Prezydent RP  Andrzej Duda. 

 

Beatyfikację Rodziny Ulmów obserwowało i relacjonowało ponad dwustu dziennikarzy, wśród nich grupa watykańskich i włoskich korespondentów, którzy pracowali w przygotowanym specjalnie dla nich centrum prasowym, gdzie odbyło się kilka briefingów. Z dziennikarzami spotkali się między innymi: bp Stanisław Jamrozek - postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów na poziomie diecezjalnym, dr Mateusz Szpytma - wiceprezes IPN, ks. prał Bartosz Rajnowski - rzecznik beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz ks. Marek Wojnarowski.

 

Biskup Stanisław Jamrozek - postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów na poziomie diecezjalnym przypomniał podczas konferencji prasowej, że proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 20 lat temu. Mówił też o znaczeniu tej beatyfikacji:

 

Dzięki temu procesowi poznałem Rodzinę Ulmów bliżej. Są oni wyzwaniem dla każdego człowieka, że nawet w najtrudniejszej sytuacji można zachować swoją godność, kiedy jesteśmy w pełni ludźmi – mówił biskup Jamrozek.

 

Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, mówił, że dla niego ten proces jest szczególnie wyjątkowy, gdyż jest on krewnym Wiktorii Ulmy.

 

Te uczucia, które mam w sobie, trudno jest opisać. To jest wielka wdzięczność Panu Bogu przede wszystkim, Stolicy Apostolskiej i kościołowi przemyskiemu, za przygotowanie tej beatyfikacji, do której mogłem swój kamyczek dorzucić, poprzez wsparcie merytoryczne – mówił Mateusz Szpytma.

 

Ksiądz prałat Bartosz Rajnowski, jeszcze przed mszą beatyfikacyjną przedstawiał szczegóły dotyczące organizacji tego wydarzenia i liczby zaangażowanych w nie osób:

 

To co widzimy i co będziemy przeżywać jest owocem pracy wielkiego zespołu, który rozpoczął pracę już na początku roku. Zdajemy sobie sprawę, że jest to wydarzenie wyjątkowe w historii Kościoła, gdzie beatyfikowana jest cała rodzina. Jest to także wielkie wydarzenie medialne – mówił ks. Rajnowski, rzecznik beatyfikacji Rodziny Ulmów.

 

Na to wydarzenie przybyło ponad 30 tys. osób z całej Polski, ale także z zagranicy. Mamy zorganizowane grupy z Litwy, Słowacji, Ukrainy, ze Stanów Zjednoczonych, Bermudów, Niemiec i Włoch. Przy obsłudze pracuje i zabezpiecza wydarzenie ponad tysiąc osób, po to, żeby wszyscy zaproszeni goście, wśród których jest 700 VIP-ów, na czele z prezydentem RP, mieli zapewnieni obsługę na najwyższym poziomie. A jest tu ponad tysiąc księży w koncelebrze, 80 biskupów, sześciu kardynałów, mamy 1250 osób chórzystów i orkiestry i 200 osób w diakonii muzycznej – informował ks. Rajnowski.

 

 

Beatyfikacji towarzyszyło wiele różnych wydarzeń, w które zaangażowany był także samorząd województwa. W sobotę na dzień przed mszą beatyfikacyjną, w Filharmonii Podkarpackiej zaprezentowane zostało multimedialne widowisko „Przerwane dzieciństwo”. Koncert został przygotowany z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Wziął w nim udział prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką. Spektakl, łączący ze sobą elementy wideo, animacje, dźwięki przestrzenne oraz muzykę wykonywaną przez solistów i orkiestrę, opowiada dramat Ulmów widziany z perspektywy dzieci. Wśród wykonawców znaleźli się reprezentanci dwóch narodów- polskiego i żydowskiego. A wystąpili między innymi: kontratenor AlonHarari i dyrygent Noam Zur, Marek Bałata i Mirosław Jacek Błaszczyk. Wybrzmiała także kompozycja Gary’egoGuthmana – Uwertura na orkiestrę symfoniczną – Qui Ingreditur Sine Macula -  utwór napisany na Uroczystość Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Więcej o spektaklu w artykule.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Podkarpackie - serwis samorządu województwa