Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Autorzy zdjęć: Tomasz Leyko, Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

W rocznicę tragicznych wydarzeń z kwietnia 2010 roku, w wielu miastach regionu uczczono pamięć o ofiarach katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Wśród ofiar byli m.in. śp. Lech Kaczyński Prezydent RP wraz z Małżonką.

 

W rocznicę tragicznych wydarzeń kameralna uroczystość odbyła się w Rzeszowie, przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, który usytuowany jest tuż przy głównym wejściu do gmachu urzędu marszałkowskiego. W złożeniu kwiatów i zniczy przed pomnikiem wzięli udział: marszałek województwa Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarządu Stanisław Kruczek, sekretarz województwa Lesław Majkut, skarbnik województwa Waldemar Dzień oraz pracownicy urzędu i przedstawiciele „Solidarności” z Regionu Rzeszowskiego, a także związkowcy z UMWP.

 

Marszałek Władysław Ortyl, podkreślał, że rocznicowe uroczystości mają upamiętnić tych, który zginęli, ale także wyczulić nas na sytuację, w jakiej obecnie się znajdujemy:

Jesteśmy w trudnej sytuacji geopolitycznej, politycznej. Wojna na Ukrainie wciąż trwa. Upamiętniając takie momenty, należy pamiętać o pokoju, także w naszych domach czy rodzinach – mówił Władysław Ortyl. 

 

Pomnik Smoleński, został odsłonięty w grudniu 2015 roku. Upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej, a w szczególności parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz wszystkie osoby związane z Podkarpaciem, które wówczas zginęły.

 

Rocznicowe uroczystości odbyły się w różnych miejscach regionu. Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył dziś również w krótkim, modlitewnym spotkaniu przy grobie śp. senatora Stanisława Zająca, który był na pokładzie TU-154 podczas feralnego lotu do Smoleńska. Na cmentarzu w Jaśle spotkali się jego rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz samorządowcy, przedstawiciele służ mundurowych.

 

Dziękuję za to, że przyszliście dzisiaj, jak co roku uczcić pamięć Staszka, ale dziękuję głównie za to, że jesteście z nami nie tylko 10 kwietnia, ale codziennie – powiedziała Alicja Zając, wdowa po śp. Stanisławie. Wraz z nią był także syn Wojciech Zając, który jest wiceprzewodniczącym sejmiku województwa. Po odmówieniu krótkiej modlitwy, uczestnicy spotkania złożyli wieńce oraz wiązanki i zapalili znicze.

 

Marszałek Władysław Ortyl oddał dziś także hołd jednemu ze swoich poprzedników Leszkowi Deptule, który także jest jedną z ofiar katastrofy. Wiązankę kwiatów złożył na grobie byłego marszałka i posła, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Mielcu. Towarzyszyli mu samorządowcy z Mielca. 

 

Galeria zdjęć: