Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

Mieszkańcy Rzeszowa i okolic spotkali się w stolicy Podkarpacia, by wspólnie obchodzić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odwołuje się do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. W tym dniu, przed 233 laty, Sejm Czteroletni przyjął Konstytucję, która była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie.

 

W wojewódzkich obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja samorząd województwa reprezentowali członek zarządu Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku podkarpackiego Jerzy Cypryś, któremu towarzyszyli delegaci młodzieżowego sejmiku. Obecni byli europosłowie, parlamentarzyści, Wojewoda Podkarpacki, prezydent Rzeszowa wraz ze swoimi zastępcami oraz radni miejscy. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, środowisk akademickich, związków i stowarzyszeń. Wydarzenia patriotyczne przyciągnęły grono mieszkańców Rzeszowa i okolic.

 

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława. Następnie zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy miasta i regionu przeszli deptakiem na rynek pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tu odbyła się główna część uroczystości, którą rozpoczęło podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt podczas odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja i odsłuchano uroczystych wystąpień.

 

Ten historyczny dzień dał Polakom bezcenną nadzieję i siłę. Uchwalony przez Sejm Czteroletni dokument stał się symbolem walki o wolność i suwerenność, a także fundamentem demokracji i praworządności. Mimo krótkiego czasu obowiązywania wywarła głęboki wpływ na dalsze losy Polski i Polaków. Stała się swoistym testamentem- mówiła wojewoda Teresa Kubas- Hul.

 

W tym dniu, chciałbym przypomnieć mieszkańcom Podkarpacia o naszych korzeniach i dumie z bycia Polakami. Podkarpackie miasta i wsie to miejsca, gdzie tkwią korzenie naszej historii i kultury. To właśnie tu kultywujemy tradycje i odnosimy się z szacunkiem do własnej spuścizny. Nie zapominajmy, że lokalne społeczności są fundamentem i siłą naszego kraju. Dlatego też w tym wyjątkowym dniu, chciałbym zachęcić wszystkich mieszkańców Podkarpacia do dalszej pracy na rzecz rozwoju regionu, dla dobra nas samych i przyszłych pokoleń – przytoczył członek zarządu Stanisław Kruczek z listu marszałka skierowanego do uczestników uroczystości.

 

Na zakończenie odczytano uroczysty, niepodległościowy apel pamięci, po którym oddano salwę honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, po czym Orkiestra Wojskowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich odegrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa