Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna mówiący do grupy ludzi

 


 

W Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie została oficjalnie zainaugurowana dziewiąta edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich na Podkarpaciu. To trzy dni wydarzeń i atrakcji, które mają za zadanie pokazać, jak wiele ważnych projektów i inwestycji udało się zrealizować dzięki unijnemu wsparciu. W otwarciu DOFE wziął udział członek zarządu - Stanisław Kruczek.

 

Rozpoczynając Dni Otwarte Funduszy Europejskich Stanisław Kruczek zwrócił się głównie do młodzieży, która przyszła do PCI, aby wziąć udział w warsztatach i spotkaniach przygotowanych specjalnie na to wydarzenie:

 

W ramach minionych perspektyw finansowych do naszego regionu trafiły miliardy euro unijnego wsparcia. To miejsce, w którym się dziś znajdujemy, czyli Podkarpackie Centrum Innowacji, również powstało dzięki Funduszom Europejskim. Tutaj nie tylko mają rodzić się pomysły, ale dzięki naszemu wsparciu mają być tu również realizowane. Sale konferencyjne, laboratoria i sprzęt mają służyć wam – młodzieży. PCI ma łączyć naukę z biznesem i odwrotnie. Bądźcie wiec kreatywni i korzystajcie z tych funduszy, żebyście przy kolejnym takim święcie mogli pochwalić się waszym sukcesem – mówił podczas otwarcia Stanisław Kruczek.

 

W ramach DOFE 2022 w całym kraju organizowane są różnego rodzaju eventy. Wydarzenie ma pokazać, jak wiele ciekawych i potrzebnych projektów udało się zrealizować dzięki Funduszom Europejskim. Dlatego swoje drzwi otwierają w tych dniach firmy, organizacje i stowarzyszenia, które otrzymały unijne wsparcie i dzięki niemu zrealizowały swoje plany. Ich pomysły na obchody tego święta znaleźć można na stronie www.dniotwarte.eu

 

W organizację DOFE włączył się również Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, który wraz z partnerami przygotował mnóstwo atrakcji i wydarzeń, które poza Rzeszowem, odbędą się też w Nisku i Mielcu. A co będzie się działo na Podkarpaciu? Szczegóły znajdują się pod linkiem: TUTAJ

 

RZESZÓW, 7 października - edukacja, pasja i biznes 

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich rozpoczną wydarzenia w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie. Są one skierowane głównie do młodych osób uczących się w szkołach średnich oraz do studentów. Podczas konferencji przewidziane są interesujące prelekcje o tym, jak zdobyć unijne środki na realizację swoich pomysłów. Doświadczeniami w tym zakresie podzielą się ci, którym już to się udało, między innymi studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy opowiedzą o efektach prac nad balonem stratosferycznym.

 

Dużą atrakcją tego dnia będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach Proto Lab, podczas których młodzi naukowcy i pasjonaci wykorzystując swoją wiedzę, tworzą realne rozwiązania w różnych branżach, w tym m.in. z dziedziny lotnictwa i kosmonautyki.

 

Podczas wydarzenia w Podkarpackim Centrum Innowacji będzie też można uzyskać informacje na temat aktualnie dostępnych środków unijnych i możliwości, jakie pojawią się w nowej perspektywie. Odpowiedzi na pytania w tym zakresie udzielać będą pracownicy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ale nie tylko. Do dyspozycji odwiedzających będą również doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, którzy na swoim stoisku odpowiedzą na pytania w zakresie odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Będzie można również uzyskać informacje na temat programów „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”, „Ciepłe Mieszkanie”,  „Agroenergia” oraz zapoznać się z ofertą finansową  WFOŚiGW. Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć proekologicznych będą mogły uzyskać fachową poradę na temat tego, w jaki sposób należy złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie, jakie wymagania techniczne muszą spełnić realizowane inwestycje oraz jakiej wysokości wsparcia można się spodziewać.

 

NISKO, 8 i 9 października - aktywnie i zdrowo

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to akcja, podczas której promowane są projekty unijne, ale to także okazja do zaoferowania mieszkańcom różnego typu aktywności sportowych i kulturalnych oraz możliwość przedstawienia oferty, z jakiej na co dzień mogą korzystać, a która powstała, bądź rozwinęła się właśnie dzięki Funduszom Europejskim. Dlatego drugiego dnia obchodów DOFE zaplanowane zostały różnego rodzaju atrakcje sportowe. Będą one skierowane dla całych rodzin, które w Nisku będą mogły aktywnie spędzić sobotę. W programie przewidziano np. warsztaty cyrkowe dla dzieci czy zawody w siłowaniu na rękę. Do tego pokazy i degustacje kulinarne oraz występy chórów i zespołów lokalnych.

 

Z kolei niedzielne popołudnie w Nisku upłynie radośnie i z humorem, bo o godz. 15:00  przed publicznością wystąpi Kabaret Moralnego Niepokoju, a nieco później – o godz. 19:00 odbędzie się koncert Barbary Wrońskiej.

 

MIELEC, 9 października - kulturalnie i zabawnie

 

Trzeci dzień DOFE poświęcony jest szeroko pojętej kulturze i rozrywce, a miejscem spotkań będzie Dom Kultury SCK w Mielcu oraz Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu wraz z przyległymi do nich parkami: im. St. Lachmana oraz ZPiT Rzeszowiacy. W tym dniu planowane są pokazy kina europejskiego, animacje dla dzieci, wykłady edukacyjne, warsztaty taneczne i występy wokalne.

 

W Mielcu zaplanowany jest też finał DOFE. O godz. 20:00 odbędzie się wyjątkowy pokaz laserowy, a bohaterem tego festiwalu świateł będą oczywiście… FUNDUSZE EUROPEJSKIE!

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Kamil Dudzik