Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Plakat informacyjny Dni otwartych funduszy europejskich

 


Przed nami dziewiąta edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Z tej okazji Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przygotował wraz z partnerami mnóstwo atrakcji i wydarzeń. Najważniejsze odbędą się już w najbliższy weekend - 7,8,9 października - w Rzeszowie, Mielcu oraz Nisku.

W ramach DOFE 2022 w całym kraju organizowane są różnego rodzaju eventy. Wydarzenie ma pokazać, jak wiele ciekawych i potrzebnych projektów udało się zrealizować dzięki Funduszom Europejskim. Dlatego swoje drzwi otwierają w tych dniach firmy, organizacje i stowarzyszenia, które otrzymały unijne wsparcie i dzięki niemu zrealizowały swoje plany. Ich pomysły na obchody tego święta znaleźć można na stronie www.dniotwarte.eu

A co będzie się działo na Podkarpaciu? W ramach DOFE 2022 planowane są trzy duże wydarzenia w Rzeszowie, Nisku oraz Mielcu. 

RZESZÓW, 7 października - edukacja, pasja i biznes

Dni Otwarte Funduszy Europejskich rozpoczną wydarzenia w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie. Są one skierowane głównie do młodych osób uczących się w szkołach średnich oraz do studentów. Podczas konferencji przewidziane są interesujące prelekcje o tym, jak zdobyć unijne środki na realizację swoich pomysłów. Doświadczeniami w tym zakresie podzielą się ci, którym już to się udało, między innymi studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy opowiedzą o efektach prac nad balonem stratosferycznym.

Dużą atrakcją tego dnia będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach Proto Lab, podczas których młodzi naukowcy i pasjonaci wykorzystując swoją wiedzę, tworzą realne rozwiązania w różnych branżach, w tym m.in. z dziedziny lotnictwa i kosmonautyki.

Podczas wydarzenia w Podkarpackim Centrum Innowacji będzie też można uzyskać informacje na temat aktualnie dostępnych środków unijnych i możliwości, jakie pojawią się w nowej perspektywie. Odpowiedzi na pytania w tym zakresie udzielać będą pracownicy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ale nie tylko. Do dyspozycji odwiedzających będą również doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, którzy na swoim stoisku odpowiedzą na pytania w zakresie odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Będzie można również uzyskać informacje na temat programów „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”, „Ciepłe Mieszkanie”,  „Agroenergia” oraz zapoznać się z ofertą finansową  WFOŚiGW. Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć proekologicznych będą mogły uzyskać fachową poradę na temat tego, w jaki sposób należy złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie, jakie wymagania techniczne muszą spełnić realizowane inwestycje oraz jakiej wysokości wsparcia można się spodziewać.

NISKO, 8 i 9 października - aktywnie i zdrowo

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to akcja, podczas której promowane są projekty unijne, ale to także okazja do zaoferowania mieszkańcom różnego typu aktywności sportowych i kulturalnych oraz możliwość przedstawienia oferty, z jakiej na co dzień mogą korzystać, a która powstała, bądź rozwinęła się właśnie dzięki Funduszom Europejskim. Dlatego drugiego dnia obchodów DOFE zaplanowane zostały różnego rodzaju atrakcje sportowe. Będą one skierowane dla całych rodzin, które w Nisku będą mogły aktywnie spędzić sobotę. W programie przewidziano np. warsztaty cyrkowe dla dzieci czy zawody w siłowaniu na rękę. Do tego pokazy i degustacje kulinarne oraz występy chórów i zespołów lokalnych. Z kolei niedzielne popołudnie w Nisku upłynie radośnie i z humorem, bo o godz. 15:00  przed publicznością wystąpi Kabaret Moralnego Niepokoju, a nieco później – o godz. 19:00 odbędzie się koncert Barbary Wrońskiej. 

MIELEC, 9 października - kulturalnie i zabawnie

Trzeci dzień DOFE poświęcony jest szeroko pojętej kulturze i rozrywce, a miejscem spotkań będzie Dom Kultury SCK w Mielcu oraz Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu wraz z przyległymi do nich parkami: im. St. Lachmana oraz ZPiT Rzeszowiacy. W tym dniu planowane są pokazy kina europejskiego, animacje dla dzieci, wykłady edukacyjne, warsztaty taneczne i występy wokalne.

W Mielcu zaplanowany jest też finał DOFE. O godz. 20:00 odbędzie się wyjątkowy pokaz laserowy, a bohaterem tego festiwalu świateł będą oczywiście… FUNDUSZE EUROPEJSKIE!

Szczegóły dotyczące weekendowych wydarzeń na Podkarpaciu pod linkiem: RPO WP 2014-2020 - Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2022 (podkarpackie.pl)

 

Do pobrania:

Plakat DOFE (plik PDF, rozmiar 0,9 MB)