Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim 5 października w odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. Uroczystość była okazją do podziękowania osobom tworzącym i umacniającym system Państwowego Ratownictwa Medycznego.

 

- Należy przypomnieć, że w okresie najtrudniejszym, wojny i pandemii, znaleźliśmy się na pierwszym miejscu w skuteczności działania ratownictwa medycznego. W każdej trudnej sytuacji mogliśmy i możemy liczyć na ratowników, za co serdecznie wam dziękujemy. Podziękowania składam również na ręce pani wojewody, która czuwa nad naszymi stacjami pogotowia wspierając je w każdy możliwy sposób – mówił Stanisław Kruczek - członek zarządu województwa podkarpackiego.

 

Osoby szczególnie zasłużone dla ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim zostały tego dnia uhonorowane. Są to osoby, które wyróżniły się swoimi osiągnięciami w działalności społecznej, w promowaniu zdrowia publicznego, w rozwoju ratownictwa medycznego oraz we wzorowym i wyjątkowo sumiennym wykonywaniu obowiązków związanych z pracą zawodową. Takie wyróżnienia otrzymali m. in.: Andrzej Kwiatkowski -dyrektor WSPR w Rzeszowie, Rafał Kijanka - dyrektor WSPR w Przemyślu, Beata Pieszczoch - dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku, Grzegorz Gałuszka - dyrektor PSPR w Mielcu, Joanna Bukowczyk – p.o. dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie oraz Robert Gałązkowski – dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, a także 10 ratowników medycznych i 11 koordynatorów ratownictwa medycznego z Podkarpacia.

 

- Przede wszystkim składam państwu serdeczne podziękowania za ogromnie odpowiedzialną i ciężką pracę, ale też chcę życzyć dobrego zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy, bo każde uratowane ludzkie życie to ogromny powód do wielkiej dumy dla każdego ratownika – dziękowała Ewa Leniart wojewoda podkarpacki.   

 

Podczas uroczystych obchodów, które odbyły się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, wojewoda przybliżyła funkcjonowanie systemu państwowego ratownictwa medycznego. Jak podkreśliła, województwo podkarpackie od marca 2021 r. stanowi jeden rejon operacyjny. Oznacza to, że 95 kołowych zespołów ratownictwa medycznego, jeden zespół lotniczy oraz w okresie letnim zespół wodny, dysponowane są z jednej dyspozytorni medycznej. W naszym województwie szpitalne oddziały ratunkowe udzieliły blisko 200 tys. świadczeń. Podkreśliła, że od 2016 r. środki finansowe na ratownictwo medyczne wzrosły o 68 proc. Wojewoda odniosła się również do funkcjonowania systemu pandemii COVID-19 i w czasie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie.

 

Galeria zdjęć: