Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Tłum ludzi stoi przy ambulansie

 


 Autor tektu: Monika konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Sześć nowych karetek wzbogaciło tabor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Trzy będą stacjonować w Rzeszowie, a kolejne trzy karetki trafią do Brzostka, Leżajska i Dynowa. Udało się je kupić dzięki montażowi finansowemu ze środków samorządu województwa, WSPR i z budżetu państwa. Łączna wartość sześciu ambulansów wraz z noszami to 3,3 mln złotych.

 

W przekazaniu karetek uczestniczyli: marszałek województwa Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz dyrektor WSPR Andrzej Kwiatkowski. Dyrektor Kwiatkowski podkreślał podczas przekazania karetek, że kupowane przez WSPR ambulanse są różnych marek i z różnym wyposażeniem, tak jak potrzeby i zadania zespołów ratowniczych.

 

Systematycznie wymieniamy ambulanse, po to, aby nasz personel mógł jeździć nowymi, bezpieczniejszymi karetkami, mniej wyeksploatowanymi – mówił dyrektor WSPR Andrzej Kwiatkowski.

 

Dwie karetki z noszami elektrycznymi zakupione zostały dzięki wsparciu z Samorządu Województwa Podkarpackiego. Jedną  udało się kupić dzięki staraniom wojewody podkarpackiego przy dotacji celowej ze środków budżetu państwa. A trzy karetki wraz z noszami zakupione zostały ze środków własnych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

 

My bardzo lubimy montaże finansowe, bo wtedy te środki nie muszą być tak znaczące z różnych źródeł, nie są takim dużym obciążeniem, a efekt – jak widzimy - jest imponujący – mówił marszałek Ortyl dziękując za współpracę dyrektorowi pogotowia oraz obecnej i byłej wojewodzie, Ewie Leniart, która rozpoczęła starania o zakup karetki.

 

Obecna na przekazaniu ambulansów wojewoda Teresa Kubas-Hul również mówiła o kontynuacji działań administracji rządowej, podkreślając właśnie to, że wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej na zakup karetki złożyła poprzednia wojewoda, Ewa Leniart. Teresa Kubas-Hul poinformowała też o tym, że od nowego 2024 roku na terenie województwa podkarpackiego powstały cztery nowe Zespoły Ratownictwa Medycznego: w Hyżnem i Brzostku oraz w Domaradzu i Horyńcu. Będą one obsługiwane przez stacje pogotowia w Rzeszowie, Sanoku i Przemyślu.

 

Zakup tych karetek z jednej strony poprawi jakość pracy personelu medycznego, ale przede wszystkim będzie służył mieszkańcom regionu – podkreślała wojewoda Teresa Kubas-Hul.

 

Obecnie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, jako lider konsorcjum odpowiada za nadzór nad zespołami ratownictwa medycznego na terenie całego województwa, gdzie spośród 101 karetek systemowych, 25 znajduje się w strukturach WSPR w Rzeszowie.

 

Na koniec spotkania marszałek Władysław Ortyl zapewnił, że samorząd województwa będzie nadal wspierał i rozwijał pozostałe wojewódzkie stacje pogotowia, zwłaszcza w Przemyślu, gdyż jest to placówka działająca tuż przy wschodniej granicy.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Nowe karetki dla pogotowia