Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi przecina wstęgę

 


 

Ta, wydawałoby się niezbyt wielka inwestycja, ma wielkie znaczenie dla pacjentów – mówił marszałek Władysław Ortyl w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie, podczas otwarcia nowoczesnej pracowni w tej placówce. Badania, które od teraz można robić w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym, do tej pory możliwe były do wykonania jedynie odpłatnie, w podmiotach niepublicznych.

 

Tradycyjnym przecięciem wstęgi oficjalnie zainaugurowana została działalność Pracowni Badania Narządu Słuchu i Narządu Równowagi w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie. Jest ona częścią tzw. Warzywnej, jak nazywają ją od lat pacjenci czyli wojewódzkiej przychodni, usytuowanej w Rzeszowie przy ulicy o tej nazwie.

 

W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział  marszałek województwa Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa Ewa Draus, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie audiologii i foniatrii dr n. med. Katarzyna Augustyn oraz dyrektor placówki Józefa Misiewicz, a także Iwona Karasowska-Stepniak zastępca dyrektora NFZ do spraw lecznictwa.

 

Zaczynamy dziś oficjalnie nowy etap w badaniach i diagnostyce – mówiła otwierając uroczystość dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego Józefa Misiewicz.

 

Otwierana dziś pracownia to ważna sprawa dla wielu osób, dla dzieci i ich rodziców, dla ludzi starszych, dla tych wszystkich, którzy potrzebują być dobrze i sprawnie zdiagnozowani, w nowoczesnych warunkach, a jednocześnie bezpłatnie, bo w placówce publicznej w ramach kontraktu z NFZ. To bardzo ważne, że możemy stworzyć taką możliwość. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstanie tej pracowni – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie uroczystości - Samorząd województwa doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne są inwestycje w zdrowie mieszkańców regionu, inwestujemy ogromne środki w nasze szpitale. Ale nie zapominamy o tym, że mniejsze potrzeby i mniejsze zadania sfinansowane z budżetu województwa dają możliwości diagnostyki i leczenia, na które tak bardzo czekają pacjenci – podkreślał marszałek.

 

Z budżetu województwa podkarpackiego decyzją sejmiku województwa na powstanie pracowni przeznaczonych zostało nieco ponad 155 tysięcy złotych. Cała inwestycja kosztowała 190 tysięcy złotych.  

Chcę podziękować i pogratulować, że to ważne miejsce pojawiło się na mapie usług medycznych miasta i regionu. W XXI wieku postęp cywilizacyjny tworzy nowe zagrożenia dla narządu słuchu. A fakt, że pracownia ta jest dedykowana dla małych pacjentów, którzy są diagnozowani z powodu zaburzeń mowy czy podejrzeniem autyzmu,  w znaczący sposób daje szanse skrócenia procesu diagnostyki – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

 

Pracownia została wyposażona w dwa nowoczesne urządzenia diagnostyczne. Zakupione zostały videonystagmograf oraz aparat do badań. Videonystagmografia (VNG) to jedna z najnowocześniejszych metod diagnozowania zaburzeń błędnika. Dzięki specyficznej technice i możliwości wszechstronnej oceny układu przedsionkowego videonystagmografia umożliwia wykonanie diagnostyki zaburzeń równowagi i zawrotów głowy. Badanie VNG służy do diagnostyki i różnicowania zawrotów głowy jako problemu interdyscyplinarnego w zakresie neurologii, laryngologii, okulistyki, rehabilitacji i innych schorzeń wewnętrznych u dzieci i dorosłych. Wychwytują zaburzenia równowagi po infekcji świeżej np. COVID-19, jak i długotrwałej. Dzięki urządzeniu powstała możliwość wykonania w przychodni poszerzonej diagnostyki, co zwiększa skuteczność leczenia, m.in. w diagnozowaniu zaburzeń pocovidowych.

 

Gratuluję rozwoju Warzywnej – mówiła zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska, ta pracownia jest bardzo potrzebna, choć oczywiście życzę mieszkańcom, aby nie musieli z niej korzystać – dodała.  

 

Z kolei zakup aparatu ABR stworzył możliwość wykonania poszerzonej diagnostyki foniatryczno – audiologicznej u dzieci z zaburzeniami mowy, z podejrzeniem autyzmu i upośledzonych oraz pacjentów z chorobami onkologicznymi i pacjentów z szumami usznymi. Powstał także ośrodek wykonujący przesiewowe badania słuchu małego pacjenta. Badanie ABR służy do diagnostyki niedosłuchu u dzieci i dorosłych, jako że nie wymaga współpracy ze strony pacjenta, pozwala na diagnostykę dzieci, niemowląt i osób niepełnosprawnych. W diagnostyce onkologicznej pomocne jest przy podejrzeniu guzów nerwu słuchowego, przy asymetrycznych niedosłuchach oraz u pacjentów z szumem usznym. Grupą dedykowaną są dzieci z zaburzeniami mowy.

 

To miejsce może skłaniać do refleksji, jak wiele otrzymaliśmy, jeżeli możemy widzieć, słyszeć, mówić i chodzić. Może to być także okazja do przemyślenia, kiedy ostatnio dziękowaliśmy Bogu za te dary – mówił tuż przed uroczystym poświęceniem pracowni biskup Edward Białogłowski.

 

W tym roku Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie otrzymał na inwestycje z budżetu województwa prawie pół miliona złotych. Placówka za ponad 200 tysięcy złotych kupuje także aparat angio-OCT, do diagnozowania chorób siatkówki i naczyniówki.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Nowa pracowania badania słuchu „na Warzywnej”

Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Autor zdjęć Mateusz Romankiewicz

Biuro prasowe UMWP