Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi wokół osoby przy mikrofonie

 


Plac Piłsudskiego w Stalowej Woli przez dwa dni jest mobilną strefą zdrowia w ramach projektu „Zdrowe Życie”. Akcji patronuje para prezydencka. Andrzeja Dudę i pierwszą Damę Agatę Kornhausner-Dudę podczas oficjalnego otwarcia strefy w Stalowej Woli reprezentowała minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii Prezydenta RP.


Ze strony samorządu województwa wzięła udział wicemarszałek Ewa Draus. Ponadto w otwarciu uczestniczył wicewojewoda Radosław Wiatr i dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Robert Bugaj oraz oczywiście gospodarz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.


Projekt „Zdrowe Życie” to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Zainaugurowany został na początku czerwca br. i zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.

 


To jest program, który ma elementy edukacyjne, elementy skierowane dla pracodawców i samorządów. To także promowanie zdrowego stylu życia oraz produktów, które partnerzy projektu już mają i z których Polacy już mogą korzystać. Zachęcamy mieszkańców, samorządowców, media do włączenia się w nasz projekt. Badajcie się troszczcie się o siebie nawzajem, zabierzcie przyjaciół, rodzinę, bo troska o zdrowie swoje i rodziny to także patriotyczny obowiązek – powiedziała minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

 


Dziękuję za wyróżnienie Stalowej Woli, że to miasto może oferować te specjalistyczne badania. Proszę parze prezydenckiej przekazać pozdrowienia od całej Stalowej Woli. Dziękuję za miłe słowa pod adresem mieszkańców naszego miasta, którzy otworzyli swoje serca dla uchodźców z Ukrainy. Ta impreza jest bardzo ważna, bo to miasto ludzi ciężko pracujących. Tym bardziej zachęcamy do skorzystania z tej oferty, która jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Bez profilaktyki, bez zdrowia, bez aktywności nie możemy patrzeć w przyszłość – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

 

Szefowa Kancelarii Prezydenta powiedziała, że wybór Stalowej Woli do udziału w tym projekcie nie był przypadkowy.

 


To miejsce zostało wybrane przez prezydenta Andrzeja Dudę. To docenienie mieszkańców za ich zaangażowanie i serce, które okazali uchodźcom Ukrainy w pierwszych dniach wojny. Kiedy należało ratować chore dzieci ukraińskie to Stalowa Wola od razu je przyjęła i stała się dla nich miejscem wytchnienia. One stąd później wyjeżdżały na dalsze leczenie. Te cztery miesiące pokazały, że Polacy nie tylko mają dobre serce, ale również są dobrze zorganizowani. Podkarpacie i Lubelszczyzna stworzyły standard pomocy. Nikt nikogo nie zachęcał, ludzie sami wiedzieli co robić. Nie odbyłoby się to oczywiście bez pomocy władz samorządowych, dlatego dziś chcę złożyć podziękowania za to wszystko na ręce pani marszałek Draus, pana wojewody Wiatra i pana prezydenta Nadbereżnego – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych.

 


To świetny, bardzo potrzebny projekt. Profilaktyka jest niezwykle ważna. Zdarza się że mieszkańcy nie wiedzą gdzie się udać, do kogo. Tutaj dzisiaj w Stalowej Woli wszystko jest na miejscu, można skorzystać z pomocy specjalistów. Cieszę się, że Stalowa Wola znalazła się na trasie tego projektu – dodała wicemarszałek Ewa Draus.


„Zdrowe Życie” to projekt, którego calem nadrzędnym jest przekonanie Polaków do regularnych badań. W wybrane weekendy latem i jesienią w wytypowanych miastach w Polsce będzie można bezpłatnie zrobić specjalistyczne badania czy skorzystać z innych usług organizatorów. Wydarzenia te są częścią zaplanowanego na 12 miesięcy projektu, w ramach którego podejmowane będą inicjatywy kierowane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

 

Strefa zdrowia 2 i 3 lipca będzie otwarta na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli od 10.00 do 19.00. Badania i wydarzenia dostępne w strefie są wyjątkowo atrakcyjne:

 • pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna
 • badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna
 • badanie EKG
 • badanie USG płuc + konsultacja radiologa
 • konsultacje dietetyczne
 • konsultacje dermatologiczne
 • mammografia (badania dla pań w wieku 50-69 lat)
 • prelekcje promujące honorowe oddawanie krwi
 • profilaktyka uzależnień, zajęcia dydaktyczne z alko i narkogoglami
 • „Bezpieczna żywność” – porady specjalistów na temat przechowywania żywności
 • analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną
 • wystawianie kart EKUZ
 • otwierdzanie profilu zaufanego
 • porady żywieniowe
 • porady farmaceutyczne (NIA)

 

W Stalowej Woli będzie też stanowisko Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Rzeszowie wóz Straży Pożarnej, który na upalną pogodę zapewni kurtynę wodna, a strażycy przeprowadzą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, nie zabraknie także namiotu profilaktycznego Policji.

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Tekst Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

Źródło zdjęć: UM Stalowa Wola i NFZ o. Rzeszów