Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Szereg ludzi w ciasnym korytarzu. Przecinają czerwoną wstęgę.

 

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

 

Zakończył się remont Kliniki Neurologii Dziecięcej i Pediatrii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Wyremontowana klinika oferuje teraz zupełnie nowe, lepsze warunki leczenia dzieci i młodzieży. Remont był możliwy dzięki dotacji z budżetu województwa w wysokości ponad 10 mln złotych.

 

W otwarciu wyremontowanej kliniki wziął udział marszałek Władysław Ortyl. Obecni byli także m.in. podkarpaccy parlamentarzyści: Fryderyk Kapinos, Tadeusz Chrzan, Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch, wicewojewoda Jolanta Sawicka, szef rzeszowskiego oddziału NFZ – Robert Bugaj, a także ordynariusz rzeszowski - bp Jan Wątroba.

 

Rozpoczynając spotkanie, dyrektor szpitala Barbara Rogowska, mówiła o tym, jak bardzo zmieniła się klinika neurologii dziecięcej:

 

Do szpitala, do Kliniki Neurologii trafiają dzieci z całego województwa podkarpackiego do diagnostyki i leczenia. Zakończony remont zmienił zupełnie warunki hospitalizacji pacjentów. Znacząco poprawiła się infrastruktura techniczna, warunki higieniczno-sanitarne, dostosowując się do obecnych wymogów i standardów – mówiła dyrektor Rogowska.

 

W imieniu parlamentarzystów głos zabrał poseł Tadeusz Chrzan, który podkreślał, że dzięki tej inwestycji poprawił się komfort leczenia małych pacjentów, ale także komfort pracy personelu. Dziękował także dyrekcji i zarządowi za podejmowane działania:

 

Dla nas to szczególna satysfakcja, że to, co wypracowujemy gdzieś tam w zaciszach komisji czy na sali plenarnej, nabiera realnego kształtu w poszczególnych szpitalach. Nas bardzo cieszy, ze zarząd województwa, marszałek ma na uwadze to, że trzeba rozwijać służbę zdrowia - powiedział poseł Tadeusz Chrzan.

 

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że jest to kolejna inwestycja w infrastrukturę szpitalną, którą udało się zrealizować ze środków z budżetu województwa:

 

To pokazuje, że konsekwentnie zmierzamy do poprawy jakości świadczonych usług. I nie są to środki z Unii Europejskiej, a wprost w całości z budżetu województwa. Dostajemy też wsparcie z budżetu państwa i dzięki temu tworzymy montaże finansowe – mówił marszałek Ortyl.

 

Wicewojewoda Jolanta Sawicka również podkreślała znaczenie tej inwestycji dla hospitalizacji dzieci i młodzieży z Podkarpacia i dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie:

 

Gratuluję pani dyrektor tego udanego projektu. Dziękuję za tę pracę, którą pani włożyła w to zadanie. Dziękuję panu marszałkowi za stałe działania podejmowane w szpitalach – powiedziała wicewojewoda, składając również podziękowania personelowi szpitala.

 

Kierownik Kliniki, dr hab. n. med. Lidia Perec, mówiła, jak nowe warunki wpłyną na proces leczenia małych pacjentów, a także na poprawę jakości leczenia, dzięki m.in. specjalistycznej aparaturze. 

 

Wszystko, cokolwiek dla osób chorych i z niepełnosprawnościami robimy jest ważne, a jeżeli tymi pacjentami są dzieci, to pomoc im niesiona napawa nas szczególnym wzruszeniem – mówił biskup Jan Wątroba, który poświęcił wyremontowaną klinikę.

 

Klinika po modernizacji to wysokospecjalistyczny ośrodek, posiadający 25 łóżek, z dwunastoma salami, podzielonymi na odcinki na dzieci w wieku 0-3 lat, 4-9 lat i 10-18 lat. Przy każdym  leczonym dziecku może przebywać rodzic lub opiekun. Klinika posiada izolatkę z dostępem do węzła sanitarnego, 7 sal dwułóżkowych i 5 sal trzyłóżkowych. Dla najciężej chorych powstały dwie dobrze wyposażone sale  intensywnego nadzoru z pełnym monitorowaniem małych pacjentów dzięki zakupionej nowoczesnej aparaturze medycznej. Ponadto klinika posiada także: gabinet do wykonywania badań EEG na aparacie Micromeg, gabinet opisów badań, dwa gabinety lekarskie, dwa gabinety psychologa, gabinet konsultacyjny, gabinet badań wyposażony w aparaturę dla dzieci niedosłyszących – ROBUST, pokój dla rodziców z dostępem do aneksu kuchennego. Jest również pomieszczenie przeznaczone na świetlicę lub szkołę przyszpitalną. Oddział wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt: nowe pompy do podawania leków, cztery monitory funkcji życiowych, inhalatory, nowe łóżka szpitalne, nowe komputery.

 

Klinika Neurologii Dziecięcej i Pediatrii KSW nr 2 w Rzeszowie to  kluczowy i jedyny ośrodek w wojewódzkie podkarpackim zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób ośrodkowego układu nerwowego, obwodowego układu nerwowego, chorób neurologicznych, chorób mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów dzieci od pierwszego miesiąca do 18 roku życia. Do Kliniki trafiają pacjenci z całego województwa.

 

Jak podkreślała podczas otwarcia dyrektor szpitala, Barbara Rogowska, wszystkie te zmiany poprawiły znacznie komfort hospitalizacji małych pacjentów oraz jakość świadczonej im pomocy. Poprawiły się również warunki pracy personelu medycznego. Całość inwestycji kosztowała ponad 10,8 mln złotych. Dotacja z budżetu województwa to 10,7 mln złotych. Reszta to środki własne szpitala. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Otwarcie Kliniki Neurologii Dziecięcej i Pediatrii w KSW nr 2