10 milionów dolarów na sprzęt medyczny
- Anna Magda
Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
Kancelaria Zarządu UMWP
Podkarpackie stacje pogotowia, w tym WSPR w Rzeszowie i WSPR w Przemyślu, otrzymały nowy sprzęt medyczny. Dzięki inicjatywie wsparcia ze strony Arabii Saudyjskiej i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poprzez Ministerstwo Zdrowia, stacje pogotowia uzyskały znaczący zastrzyk środków w postaci nowoczesnego sprzętu medycznego, o łącznej wartości 10 milionów dolarów. Z tej puli skorzystały, także podkarpackie stacje ratownicze.
To dobry dzień dla Podkarpacia. Pracy jest przed nami jeszcze bardzo dużo, ale to ciągłe doposażanie wpływa bardzo pozytywnie i na pracę ratowników, ale przede wszystkim na ratowanie życia mieszkańców naszego województwa – mówił Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego,podczas konferencji prasowej.
W Rzeszowie pogotowie otrzyma 2 defibrylatory, 3 urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz 5 respiratorów, zaś w Przemyślu - 1 defibrylator, 3 urządzenia do kompresji klatki piersiowej i 3 respiratory.Obecnie ceny rynkowe tego sprzętu medycznego oscylują wokół wartości około 0,5 miliona złotych dla Rzeszowa i 350 tysięcy złotych dla Przemyśla.
Jestem przekonana, że ten sprzęt, który dziś przekazujemy z pewnością przyczyni się do tego, że będzie mógł zastąpić ten zużyty, który w wyniku ostatnich wydarzeń był intensywnieużywany, a który teraz zostaje zastąpiony nowym o jeszcze lepszych parametrach – mówiła Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.
Wszystkie stacje pogotowia w regionie, w tym Przemyśl, Mielec, Krosno, Sanok i Rzeszów, zostaną wzbogacone o łącznie 22 respiratory, 17 urządzeń do kompresji klatki piersiowej i 9 defibrylatorów. Na samym Podkarpaciu kwota wsparcia to około 2 mln złotych.
Dzisiaj nasz budżet, został wsparty właśnie przy pomocy tego przekazanego sprzętu. Jest to duży zastrzyk, który nam pomaga w codziennej pracy. Jest to także duże wsparcie dla naszych zespołów. W przypadku urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, ten ratownik może również zająć się innymi czynnościami przy pacjentach, którzy potrzebują nagłej pomocy medycznej. Ten sprzęt, który otrzymaliśmy, to najnowocześniejszy sprzęt na świecie, dlatego chylę czoła w kierunku Marszałka, Wojewody i Ministerstwa Zdrowia, za to, że nasze potrzeby są dostrzegane i za to serdecznie dziękuję – mówił Andrzej Kwiatkowski, dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie.
Wdrożenie nowoczesnego sprzętu medycznego przekazywanego przez Arabię Saudyjską,WHO i Ministerstwo Zdrowia to kolejny krok w rozwoju służb medycznych regionu i zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów.