Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa elegancko ubranych ludzi w bogato zdobionym pokoju.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć i wideo: Sebastian Kieszkowski

 

Projekcja filmu i spotkanie z Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej to pierwsze punkty pobytu delegacji samorządu województwa podkarpackiego w Rzymie. Tematem przewodnim jest historia i dziedzictwo Błogosławionej Rodziny Ulmów. 

 

Delegacja samorządowa z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, rozpoczęła swój pobyt od spotkania z Ambasadorem RP w Watykanie Adamem Kwiatkowskim. W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałek Ewa Draus oraz radni Kamila Piech, Czesław Łączak i Mieczysław Tołpa, a także wójt Markowej Mirosław Mac. W trakcie spotkania Ambasador dziękował za wszystkie aktywności organizowane na Podkarpaciu, które eksponują historię Rodziny Ulmów. 

 

 

Film „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” autorstwa Dariusza Walusiaka, podobnie jak w Brukseli, również w Rzymie wywołał wiele wzruszeń i emocji. Seans zorganizowano w hotelu Grand del Gianicolo. Gospodarzem spotkania był marszałek Władysław Ortyl. Gościem honorowym pokazu był Adam Kwiatkowski - Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Wśród widzów znaleźli się także Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak i konsul RP Piotr Chudy. Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa oraz Polonii. Rys historyczny do filmu przedstawił Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN. W pokazie filmu uczestniczyli również członkowie podkarpackiej delegacji wicemarszałek Ewa Draus oraz radni Kamila Piech, Czesław Łączak oraz Mieczysław Tołpa, a także wójt Markowej Mirosław Mac. 

 

Wracamy właśnie z Brukseli gdzie otworzyliśmy wystawę i zorganizowaliśmy projekcję filmu. Teraz przyjechaliśmy do Rzymu i do Watykanu. To miejsce szczególnie ważne, aby tę dramatyczną historię Rodziny Ulmów wspominać. Nasze działania związane są z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Podkarpackiego „Rokiem Rodziny Ulmów”. Decyzja zapadła po tym, jak ogłoszono datę beatyfikacji. Ten czas wypełniony był różnymi aktywnościami. Współpracowaliśmy z komitetem powołanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Te wszystkie działania będą przedłużone na kolejny rok, ponieważ decyzją Sejmu RP kolejne 12 miesięcy już w całym kraju będą nazwane „Rokiem Rodziny Ulmów”. Mamy w planie kolejne wydarzenia. Przypomnę, że toczą się działania zmierzające do tego aby Rodzina Ulmów była patronem naszego lotniska – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

 

Projekcji filmu towarzyszyła promocja regionalnych produktów z Podkarpacia przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Markowej. 

 

Dziś w polskim kościele pw. św. Stanisława odbędzie się otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej” i kolejna projekcja filmu. W niedzielę również w tej samej świątyni zaplanowana została prezentacja markowskiej szopki z motywem Rodziny Ulmów, a w poniedziałek otwarcie wystawy fotografii Grzegorza Gałązki oraz spotkanie z Ambasador RP we Włoszech Anną Marią Anders.

 

Galeria zdjęć:Pełna galeria zdjęć:
Wizyta u Ambasadora RP w Watykanie
Premiera filmu „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina”
Otwarcie wystawy "Samarytanie z Markowej"