Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Kobieta stoi na podium i przemawia do mikrofonu.

 


Autor artykułu: Gieroń Katarzyna 

Oddział Współpracy Międzynarodowej UMWP

 

W trakcie XVI edycji spotkań w Jaremczu, odbywających się 21-22 września br. ukraińscy i polscy eksperci analizowali obecny stan stosunków polsko-ukraińskich i perspektywy dialogu międzypaństwowego.

 

To regularne forum akademickie na Ukrainie, które od 16 lat gromadzi ukraińskich i polskich ekspertów, dyplomatów, naukowców w celu wymiany poglądów.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Studiów Politycznych i Etnicznych im. Iwana Kurasa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, natomiast partnerami byli Polska Akademia Nauk w Kijowie, organizacja pozarządowa Kurier Galicyjski, Fundacja Wolność i Demokracja oraz Instytut Kultury Polskiej w Kijowie.

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała Katarzyna Sołek, dyrektor Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego, która zabrała głos podczas oficjalnego otwarcia konferencji.

 

Pierwszego dnia obrad odbyła się sekcja pn. „Współczesne stosunki Ukrainy i Polski z perspektywy Układu Warszawskiego i Traktatu między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy".

 

Uczestnicy zapoznali się także z prezentacją Fundacji Wsparcia Migrantów na Rynku Pracy EWL. Przedstawiono ponadto streszczenie "Dlaczego miliony Polaków pomogły milionom Ukraińców po 24 lutego".

 

Drugiego dnia XVI spotkań w Jaremczu odbyło się wiele dyskusji dotyczących europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy.

 

Innym interesującym tematem obrad była „Pomoc wojskowa Polski i Zachodu dla Ukrainy: właściwa odpowiedź na zagrożenia bezpieczeństwa na poziomie regionalnym i globalnym".

 

Dzień zakończyła debata na temat przyszłości współpracy polsko-ukraińskiej, w tym średnio- i długoterminowych priorytetów. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście bezpieczeństwo. Rozmawiano m. in. o środkach na wojnę z rosyjską agresją oraz o tworzeniu nowych sojuszy bezpieczeństwa w zakresie szkolenia wojskowego. Drugi priorytet stanowi sektor gospodarczy. Omówiono potrzebę tworzenia konkurencji, w kontekście członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Uczestnicy spotkań mówili ponadto o potrzebie rozwoju wspólnej infrastruktury, a w szczególności połączeń kolejowych i korytarzy transportowych. Trzecim kluczowym obszarem jest współpraca edukacyjna i naukowa.

 

Na zakończenie konferencji rektor Przykarpackiego Uniwersytetu  Narodowego Igor Cependa podziękował współorganizatorom i ekspertom za ich udział w obradach oraz podkreślił znaczenie Polski jako wiarygodnego partnera.

 

Galeria zdjęć: