Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd mężczyzn w garniturach w pomieszczeniu.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Spotkania z Komisarzem ds. Rolnictwa Januszem Wojciechowskim przy KE, z marszałkami Polski Wschodniej oraz z belgijską Polonią to najważniejsze punkty pobytu marszałka województwa w Brukseli. Dzień zakończyło także tradycyjne przedświąteczne spotkanie w Domu Polski Wschodniej.

 

Polska delegacja na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem spotkała się dziś z komisarzem ds. rolnictwa przy Komisji Europejskiej Januszem Wojciechowskim. W spotkaniu uczestniczyli również marszałkowie małopolski Witold Kozłowski, łódzki Grzegorz Schreiber i lubelski Jarosław Stawiarski, a także wicemarszałek Piotr Pilch oraz radni województwa Podkarpackiego Dorota Łukaszyk, Maria Napieracz i Jacek Magdoń.

 

Poruszono wiele tematów, które doskwierają rolnikom z Podkarpacia i nie tylko. Rozmowy toczyły się głównie wokół sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. 

 

Wiele problemów wygenerowała wojna i napaść Rosji „putinowskiej” na Ukrainę. Na szczęście nie jesteśmy w epicentrum działań, ale skutkuje to określonymi problemami i na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Pojawia się problem z importem zbóż. Trudno znaleźć idealne rozwiązanie, ale ważne dla nas jest, aby problem tego tranzytu został rozwiązany np. poprzez transport kolejowy. Interesuje nas kwestia odbudowy Ukrainy. Czekamy na zakończenie wojny, ale już współpracujemy z zaprzyjaźnionymi obwodami ukraińskimi, prowadzimy szkolenia, wymieniamy się doświadczeniami. Jesteśmy w grupie województw gdzie dominują małe gospodarstwa. Chwalimy się, że przestawiają się na ekologiczną produkcję, mamy bardzo długą listę produktów regionalnych – mówił podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl. 

 

Marszałek przekazał też komisarzowi zaproszenie na Dni Studyjne w Valladolid w kwietniu. 

 

Dziś w Brukseli odbyło się także spotkanie marszałków Polski Wschodniej. Obok wspominanych już Andrzeja Bętkowskiego i Jarosława Stawiarskiego , po raz pierwszy uczestniczył w nim Marcin Kuchciński, nowy marszałek woj. warmińsko-mazurskiego(zastąpił Gustawa Brzezina, który rozpoczął pracę w parlamencie). Podlasie i marszałka Artura Kosickiego reprezentowała Grażyna Sobecka, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Udział wzięli także dyrektorzy i przedstawiciele departamentów nadzorujących pracę DPW. Właśnie działania DPW na lata 2024-28 czyli wspólnego przedstawicielstwa w Brukseli były jednym z ważniejszych tematów spotkania. 

 

Natomiast już dziś w Domu Polski Wschodniej w Brukseli poczuliśmy atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajowo wigilia w DPW odbywa się w tym samym terminie co sesja plenarna Komitetu Regionów. W tym roku zaplanowano ją już pod koniec listopada, a zatem jeszcze przed rozpoczęciem adwentu, mimo to tradycyjnego przedświątecznego spotkania nie mogło zabraknąć. Tradycyjnie już podczas tego spotkanie przewodnictwo objęło nowe województwo. Przez ostatni rok wydarzenia koordynowało województwo podlaskie. Grażyna Sobecka, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, w imieniu marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, przekazała „stery” na ręce marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Były również najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu dziewcząt z polskiej szkoły w Gandawie. Z krótkim przesłaniem wystąpił też ks. Witold Burda.

 

Życzę wszystkim Bożej miłości. Zwykle u progu nowego roku padają życzenia, aby ten następny był lepszy od poprzedniego. Ja nieco je zmienię. Życzmy sobie abyśmy byli na co dzień lepsi – powiedział do zebranych ks. Witold Burda.

 

Wcześniej również w Domu Polski Wschodniej marszałek Władysław Ortyl zaprosił na krótkie, kurtuazyjne spotkanie belgijską Polonię z Podkarpacia. Okazji do życzeń, wspomnień, ale też wymiany dobrych doświadczeń czy spostrzeżeń było więc co nie miara.

 

Galeria zdjęć: 

Pełna galeria zdjęć: Wigilia w Domu Polski Wschodniej w Brukseli