Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia. Stoją uśmiechnięci.

 


Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro prasowe UMWP

 

Beatyfikacja Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów jest sposobnością, by wielu ludziom z różnych zakątków świata powiedzieć o ich heroicznej historii, jednocześnie ukazując, jak poważnie traktujemy moralne dziedzictwo markowian – mówił marszałek Władysław Ortyl, w czasie spotkania z grupą dziennikarzy z Watykanu, w przeddzień wyniesienia na ołtarze Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci.  

 

Grupa dziennikarzy akredytowanych przez Stolicy Apostolskiej przybyła do Polski, by 10 września wziąć udział i relacjonować beatyfikację rodziny Ulmów. Zanim jednak w Markowej rozpoczną się uroczystości religijne, dziennikarze poznają Podkarpacie, zwłaszcza miejsca związane z historia życia i śmierci Samarytan z Markowej.

 

W grupie, która będzie relacjonować światu uroczystości z Podkarpacia są: Manuela Tulli z  agencji Ansa, Andrea Gagliarducci z grupy medialnej i portalu ACI, Rodrigo Moreno z portalu Vida da Nueva Alfa Y Omega, Kielce Gussi z agencja informacyjnej Rome Report oraz Emanuela Campanile z sekcji włoskiej Vatican media. Dziennikarzom towarzyszy ks. Józef Lasak, radca kanoniczny Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

 

Na kilkanaście godzin przed beatyfikacją w Rzeszowie, w siedzibie samorządu województwa dziennikarze spotkali się z gospodarzem województwa – marszałkiem Władysławem Ortylem.

 

W czasie spotkania marszałek opowiedział o wieloletnich staraniach samorządu województwa w propogowaniu historii Józefa i Wiktorii Ulmów, o inicjatywie oraz budowie markowskiego muzeum, poświęconego Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej a także o wielkim dziele pomocy, jakie działo się i wciąż dzieje w regonie, na rzecz uchodźców z Ukrainy, od czasu ataku Rosji na naszych sąsiadów.

 

Cieszymy się, że dzięki Państwa pracy Markowa i bohaterstwo jej mieszkańców pojawi się na ustach świata. Doceniamy, że z bliska chcą Państwo zobaczyć i poznać miejsca, z którymi związani byli Ulmowie. Mam nadzieję, ze ta wizyta będzie okazją, aby spróbować odkryć, w jakiej ziemi wyrosła ta błogosławiona rodzina i gdzie kryje się sedno siły oraz wartości, które stały się fundamentem ich heroicznej postawy miłości bliźniego. Mam nadzieję, że kilka dni pobytu w regionie tworzy dla Państwu czas i przestrzeń na refleksję nad fenomenem Ulmów oraz wielu innych Polaków, którzy podzielili Ich los – podkreślał marszałek Władysław Ortyl w czasie spotkania.

 

W czasie spotkania dziennikarze pytali o wiele kwestii związanych z pomocą Ukraińcom. Interesowali się tym, jak była ona organizowana na początku wojny, jakie było zaangażowanie mieszkańców Podkarpacia i na co sąsiedzi mogą liczyć dziś. Ciekawiło ich, jak obecnie wygląda sytuacja uchodźców w naszym regionie, ile z nich pracuj, ile do tej pory kosztowała pomoc, jakiej udzielono Ukraińcom. Dziennikarze byli ciekawi, jak długi czas Polacy będą w stanie wspierać  sąsiadów oraz jakie są teraz największe wyzwania, przed którymi stoi region i jego mieszkańcy.

 

Chcemy uzmysłowić wielu ludziom w Europie i na świecie, że wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, empatia, chęć pomocy, poświęcenie dla dobra bliźniego w potrzebie nie są dla nas pustymi hasłami ani pieśnią przeszłości. Jak widać po zaangażowaniu dziesiątków tysięcy mieszkańców Podkarpacia w pomoc sąsiadom z Ukrainy – towarzyszą nam one na co dzień – podkreślał marszałek, przytaczając liczby, ukazujące skalę pomocy, która była i jest oferowana Ukraińcom w ich ojczyźnie i uchodźcom z objętego wojną kraju.

 

Po spotkaniu z marszałkiem w siedzibie urzędu marszałkowskiego dziennikarze mieli okazję do dyskusji z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz samorządów, zaangażowanych w pomoc Ukrainie.

 

W spotkaniu uczestniczyli: Jerzy Jęczmienionka – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Tomasz Czop – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Marcin Uszyński – sekretarz Stalowej Woli, Zenon Swatek – starosta lubaczowski oraz Małgorzata Sielska – z Caritas Archidiecezji Przemyskiej Obecni byli także por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Sabina Południak – przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego, Alicja Bobola – z Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Marek Ćwiąkała – dyrektor Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.  

 

Prezentacje i pytania dotyczyły różnych form pomocy, jakie otrzymali od początku wojny zarówno uchodźcy, jak też rodzaju wsparcia oferowanego tym, którzy zostali w Ukrainie. 

 

Dziennikarze z Watykanu przybyli do Polski na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, by poznać Polskę i Podkarpacie w związku z beatyfikacją Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi. W czasie swej wizyty przedstawiciele mediów mieli okazję poznać miejsca związane z życiem i śmiercią rodziny Ulmów a także innych Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Zwiedzili markowskie Muzeum Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, synagogę w Łańcucie, skansen w Markowej, a w nim dom Szylarów, w którym także ukrywani byli Żydzi. Spotkali współczesnych mieszkańców miejscowości. Wszystko po to, aby z poznać kontekst historyczny i społeczny wydarzeń, których bohaterami stali się Ulmowie i ukrywani przez nich Żydzi. 10 września dziennikarze znajdą się wśród kilkudziesięciu tysięcy osób, które uczestniczyć będą w wyniesieniu na ołtarze Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi.

 

Galeria zdjęć:

 Pełna galeria zdjęć: Watykańscy korespondenci beatyfikacji są już na Podkarpaciu