Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Podświetlana wystawa o Ignacym

 


 Autor tekstu: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Specjalną wystawę poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi otwarto dziś w Parlamencie Europejskim. To kolejny akcent „Roku Łukasiewicza”, który obchodzimy w związku z jego 200.rocznicą urodzin. Wystawa to wspólne przedsięwzięcie Województwa Podkarpackiego, Domu Polski Wschodniej oraz grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejski.

 

Wystawę pt. Ignacy Łukasiewicz – człowiek, który zmienił świat” można oglądać w sali Mezzanine Yehudi Menuhin. Samorząd Województwa podczas uroczystego otwarcia wystawy reprezentowali przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, wicemarszałek Piotr Pilch oraz radny Karol Ożóg. Wśród gości znalazło się szerokie grono europarlamentarzystów: Tomasz Poręba, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca i Ryszard Czarnecki. Obecny był także Gabriel Beszłej, sekretarz generalny grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

 

Wystawa dotyczy wielkiego polskiego patrioty, społecznika, wynalazcy, producenta, a przede wszystkim dumnego Polaka - Ignacego Łukasiewicza, urodzonego w Zadusznikach w powiecie mieleckim. Osoby, która odcisnęła wielkie piętno na rozwoju przemysłu naftowego, która wymyśliła lampę naftową, która działała również przez wiele lat w konspiracji, była więziona i która walczyła o Polskę, gdy tej nie było na mapach świata. I dzisiaj tu, w Parlamencie Europejskim mam honor, zaszczyt i dumę aby przedstawić jego działalność, aktywność, umiejętności , potencjał i wiedzę. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, bo tematyka tej wystawy dotyczy czegoś, co jest symbolem Polski, polskim DNA. Dotyczy osoby, która swoja wiedzą i umiejętnościami bardzo mocno przyczyniła się do rozwoju przemysłu i zmieniła losy świata. Chcieliśmy pokazać to czym powinniśmy się chwalić na całym świecie, a Ignacy Łukasiewicz był postacią wybitną. Dziękuję wszystkim, którzy tę wystawę przygotowali – mówił podczas otwarcia wystawy europoseł Tomasz Poręba.

 

Ignacy Łukasiewicz urodził się na Podkarpaciu, tu żył i pracował tu spoczywają jego doczesne szczątki. To nasz podkarpacki bohater, którym się oczywiście szczycimy. Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować tę wielką postać, niestety szerzej nieznaną. Nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę twórca przemysłu naftowego i zastosowania lampy naftowej pochodzi z Polski i z Podkarpacia. Cieszymy się, że jest taka okazja, aby tutaj w tym często odwiedzanym miejscu, o tym oznajmić. Gdzie możemy, promujemy tę postać. Byliśmy na Expo w Dubaju z wielką, ponad metrową repliką lampy naftowej – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Ekspozycja w Parlamencie Europejskim ma przybliżyć tę wielką postać w historii naszego regionu szerszej publiczności. Jest również promocją Województwa Podkarpackiego. Składa się na nią 31 plansz prezentujących najważniejsze wydarzenia z życia i dokonania Ignacego Łukasiewicza. Uroczyste otwarcie wzbogacił także wykład eksperta, dra Tomasza Pisarka z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

 

Sejmik również ustanowił rok 2022 „Rokiem Łukasiewicza”. W związku z tym organizujemy szereg imprez na terenie województwa podkarpackiego.  Chciałem zaproponować państwu wizytę w niepowtarzalnym miejscu, w muzeum górnictwa naftowego w Bóbrce, a także zaprosić do Centrum Nauki Łukasiewicz, które już wkrótce będzie otwarte w Jasionce – koło Rzeszowa – mówił Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku.

 

Te lampy naftowe płonęły w szpitalu we Lwowie no i później w innych miejscach Polski i świata. Rozejrzyjcie się państwo dookoła to będziecie mieli takie samo uczucie jak ja, że niedługo my również będziemy korzystać z lamp naftowych tutaj w tym budynku – żartował europoseł Ryszard Legutko.

 

Ignacy Łukasiewicz był polskim aptekarzem, wynalazcą lampy naftowej, przedsiębiorcą, działaczem społecznym i patriotycznym, filantropem. Urodził się w Zadusznikach koło Mielca, a edukację szkolną odebrał w Rzeszowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później na Uniwersytecie Wileńskim. W 1852 r. wraz z Janem Zehem przeprowadził pierwszą na świecie naukową destylację ropy naftowej. Rok później w witrynie lwowskiej apteki "Pod Złotą Gwiazdą" zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Wynalazek Łukasiewicza dawał światło odpowiadające jasnością 10-15 świecom. W 1854 r. wraz z Tytusem Trzecieskim w Bóbrce koło Krosna (obecnie woj. podkarpackie) założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.

 

W 2022 r. obchodzimy 200. rocznicę jego urodzin. Aby uczcić pamięć polskiego aptekarza i przedsiębiorcy naftowego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 – „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. Samorząd województwa wspólnie innymi samorządami zorganizował szereg wydarzeń, które mają upamiętnić tego wielkiego Polaka. Podkarpacie to miejsce, gdzie powstawały wielkie marzenia i ambicje przemysłu naftowego. Dziś ta gałąź gospodarki napędza cały świat, a lampa Łukasiewicza jest symbolem postępu. Kulminacyjnym punktem obchodów „Roku Łukasiewicza” będzie otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce w połowie grudnia.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjeć: Facebook | Wystawa o "Człowieku, który zmienił świat" w Brukseli