Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch mężczyzn na scenie. Pozują ze statuetką.

 


 

„Wspomnienie Dobrych Maharadżów” w Łazienkach Królewskich to wyjątkowa uroczystość upamiętniająca solidarność i wspólnotę narodu polskiego i indyjskiego.Uroczystość zorganizowała ambasada Indii w Warszawie na czele z ambasador Nagma Mohamed Mallick. 

 

Samorząd województwa podkarpackiego reprezentował ł wicemarszałek Piotr Pilch. Obecny był też Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

 

Uroczystość miała na celu uczczenie pamięci indyjskiego maharadżdży Jam Saheb Digvijay Sinhji, który podczas II wojny światowej  udzielił schronienia pond tysiącu polskich dzieci w obozie w Balachadi oraz Rodziny Królewskiej z Kolhapuru, która zadbała o pond pięć tysięcy polskich kobiet i dzieci w równie znanym obozie Valivade.

 

Dziś historia zatoczyła koło. Po ponad 80 latach od tragicznych wydarzeń Polska  daje schronienie indyjskim studentom z Ukrainy. Podczas spotkania ambasador Indii na ręce wicemarszałka Pilcha złożył podziękowania Samorządowi Województwa Podkarpackiego za wsparcie, jakie władze podkarpacia udzieliły indyjskim studentom uciekającym przed rosyjską agresją na Ukrainę w marcu br.

Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

Źródło zdjęć: Facebook | Piotr Pilch