Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Marszałek Ortyl podaję rękę kardynałowi Semeraro wśród grupy ludzi

 


 Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Sebastian Kieszkowski

 

- Rodzina Ulmów to przykład jedności małżeńskiej, wychowania dzieci i gościnności, otwarcia na innych – powiedział kard. Semeraro podczas otwarcia wystawy poświęconej beatyfikowanej niedawno rodzinie. Z kolei marszałek Władysław Ortyl zapowiedział rozpoczęcie procedur, którego przyczynią się do tego, że Rodzina Ulmów będzie patronem Województwa Podkarpackiego.   

 

Otwarcie wystawy fotografii Grzegorza Gałązki z uroczystości beatyfikacyjnych były ostatnim punktem pobytu podkarpackiej delegacji w Rzymie. Ekspozycję udostępniono w holu Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża. Wystawę w całości przygotował samorząd województwa podkarpackiego we współpracy z polską Ambasadą przy Watykanie oraz wydawnictwem Bernardinum. W wernisażu wziął udział kardynał Marcello Semeraro - prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, który we wrześniu przewodniczył mszy beatyfikacyjnej w Markowej. Był również Ambasador RP w Watykanie Adam Kwiatkowski, ks. Luis Navarro - rektor uczelni, ks. Piotr Tarnawski z Sekretariatu Stanu,  ks. Witold Burda - postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Paweł Ptasznik - rektor kościoła pw. Św. Stanisława w Rzymie oraz wielu przedstawicieli duchowieństwa. 

 

Rodzina Ulmów to przykład jedności małżeńskiej, wychowania dzieci i gościnności, otwarcia na innych. Jej beatyfikacja ma unikalny charakter z wielu powodów. Po raz pierwszy cała rodzina została beatyfikowana, co więcej wszyscy członkowie rodziny zginęli razem. Byli przykładem wiary i chrześcijańskiego życia w czasie prześladowań niemieckich nazistów – powiedział kard. Semeraro. 

 

Jak dodał duchowny niewielu jest świętych lub błogosławionych, których życie jest tak udokumentowane fotograficznie. – Myślę, że Józef Ulma mógłby być patronem fotografów – dodał kardynał co publiczność nagrodziła dużymi brawami. 

 

Otwierając wystawę Rektor Papieskiego Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie ks. prof. Luis Navarro podkreślił, że dwa lata temu było na tym uniwersytecie sympozjum nt. świętości rodzin, wśród nich rodziny Ulmów. Nawiązując do słów Papieża Franciszka o przykładzie życia chrześcijańskiego Ulmów zachęcił, aby byli oni inspiracją dla współczesnych rodzin.

 

Adam Kwiatkowski, Ambasador Polski przy Watykanie podkreślił, że rodzina Ulmów jest jak ikona innych Polaków zaangażowanych w ratowanie ludności żydowskiej w czasie Holokaustu i stanowi przykład na obecne czasy. Z kolei marszałek Władysław Ortyl, potwierdził oficjalnie, że rozpoczęły się starania, aby rodzina Ulmów była patronem Województwa Podkarpackiego. 

 

Rok 2024 to 80.rocznica dramatycznego mordu na Rodzinie Ulmów więc również chcemy wiele poświęcić wydarzeń upamiętniających tę historię. Zapraszamy na Podkarpacie Eminencję już dziś i mamy nadzieję, że będzie lądował na lotnisku w Jasionce, które będzie nosić imię Błogosławionej Rodziny Ulmów. Chcę też poinformować, że rozpoczynamy procedurę i  będziemy się zwracać do Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, aby Błogosławiona Rodzina Ulmów była patronem Województwa Podkarpackiego. Prosimy Eminencję Kardynała o wsparcie tej inicjatywy - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

W otwarciu wystawy uczestniczyła w komplecie nasza delegacja: wicemarszałek Ewa Draus, radni Kamila Piech, Czesław Łączak i Mieczysław Tołpa oraz wójt Markowej Mirosław Mac. Wcześniej marszałek Władysław Ortyl wraz z delegacją był gościem Anny Marii Anders, Ambasador RP we Włoszech.

 

Delegacja podkarpacka była w Rzymie przez 4 dni w tym czasie zorganizowano dwie projekcje filmów „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina”, dwie wystawy oraz prezentację szopki Bożonarodzeniowej, która 8 grudnia weźmie udział w światowym konkursie szopek z całego świata. W oficjalnym otwarciu wystawy nie zabraknie również przedstawicieli samorządu województwa. 

 

Galeria zdjęć: