Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna za mównicą z godłem USA

 


Na wspólne zaproszenie Ambasadora  Marka Brzezinskiego oraz Konsula Generalnego Patricka T. Slowinskiego Anna Huk Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego wzięła udział w obchodach 246. rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie było połączone z pożegnaniem konsula generalnego USA w Krakowie, który kończy służbę dyplomatyczną w Polsce.

 

Podczas wystąpienia otwierającego uroczystość Ambasador USA Mark Brzezinski wyraził wdzięczność za możliwość osobistego spotkania  z zaproszonymi gośćmi po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. W dalszej części wypowiedzi wspomniał o swojej ubiegłotygodniowej wizycie w Białym Domu i rozmowie z Prezydentem Joe Bidenem, która dotyczyła pomocy humanitarnej dla Ukrainy i reakcji Państwa Polskiego oraz samych Polaków na zaistniałą sytuację.

 

Muszę powiedzieć, że zgodnie uznaliśmy, że to co dzieje się obecnie w Polsce  jest niezwykłe. Odpowiedź Polaków na kryzys uchodźczy to historia zwykłych ludzi, którzy robią niezwykłe, wręcz niewiarygodne rzeczy. To jest coś więcej a niżeli otwarcie swych domów dla uchodźców to jest inspirujące poczucie solidarności z Narodem Ukraińskim. Obecna sytuacja na Ukrainie to dla Polaków odpowiednik 1939 r. , w obliczu której dorastają do swojej roli, dlatego w imieniu Prezydenta Bidena i swoim chciałem powiedzieć całej Polsce – dziękuję – mówił Ambasador.

 

Ambasador Brzeziński kontynuując poruszającą wypowiedź zaznaczył, że święto, które celebrujemy to nie tylko fajerwerki i miłe spotkania w gronie znajomych, ale przede wszystkim czas, żeby przypomnieć sobie i uświadomić, że mamy do wykonania ważne i odpowiedzialne zadanie. należy chronić ideały, które zostały zapisane na Karatach Niepodległości, bo przecież w obronie tych wartości zginęli ludzie.

 

Spotkanie było również okazją do podziękowań dla Konsula Generalnego Patricka T. Slowinskiego, który kończy swoją misje dyplomatyczną w Polsce. Wicemarszałek Anna Huk w rozmowie z Konsulem Generalnym Patrickiem T. Slowinskim podziękowała Konsulowi za zaangażowanie i działalność na rzecz umocnienia polsko – amerykańskich relacji.

 

Wierzę, że czas spędzony w Polsce to nie tylko okres wytężonej pracy, ale także czas pełen satysfakcji przynoszący poczucie dobrze wypełnionej misji – mówiła członek zarządu Anna Huk. 

 

Na zakończenie uroczystości wystąpił ukraiński chór żeński prezentujący repertuar folklorystyczny.

Autor tekstu i zdjęć Paulina Bąk-Jachna

Oddział współpracy  międzynarodowej UMWP