Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka ludzi pozuje do zdjecia. Po lewej stoi ubrana choinka.

 


 

Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek

Biuro Prasowe UMWP

 

 

Projekcja filmu i spotkanie z Ambasadorem RP w Bratysławie - to punkty pobytu delegacji Samorządu Województwa Podkarpackiego w Słowacji. Tematem przewodnim jest historia i dziedzictwo Błogosławionej Rodziny Ulmów.


Delegacja samorządowa na czele z członkiem zarządu województwa Stanisławem Kruczkiem, rozpoczęła swój pobyt na Słowacji od udziału w projekcji filmy ,,Ulmowie. Błogosławiona Rodzina”. Odbyła się ona w bratysławskim kinie Mladost. W seansie uczestniczyli także wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak, ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz Dyrektor Kancelarii Zarządu Katarzyna Sołek. W trakcie spotkania Ambasador RP Maciej Ruczaj dziękował za zaangażowanie w eksponowanie historii Rodziny Ulmów.

 

Na ręce pana marszałka przekazuję podziękowania, za to, że zostały takie działania podjęte. Dziękuję za Państwa udział i te mądre słowa, liczę na dalsze inicjatywy opowiadające heroiczną postawę rodziny Ulmów, nie tylko na Słowacji - mówił ambasador RP Maciej Ruczaj.

 

Dziękujemy wszystkim zebranym za to, że znaleźli Państwo czas, aby obejrzeć film o bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Dzięki współpracy z Ambasadą RP w Bratysławie Słowacja jest trzecim miejscem na świecie, gdzie jest on prezentowany - dodał członek zarządu Stanisław Kruczek

 

Film „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” autorstwa Dariusza Walusiaka, podobnie jak w Brukseli i Rzymie, wywołał wiele wzruszeń i emocji. Wśród widzów znaleźli się także Arcybiskup Archidiecezji Trnawsko - Bratysławskiej Stanisław Zwoleński oraz była Ambasador Słowacji przy Stolicy Apostolskiej Dagmar Babčanová, nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa oraz Polonii.

 

Drugiego dzień wizyty w Bratysławie, delegacja samorządowców z Podkarpacia została zaproszona do Ambasady RP.

 

Samorządowcy z Podkarpacia spotkali się z Ambasadorem RP Maciejem Ruczajem. Rozmowy dotyczyły głównie kwestii propagowania przesłania oraz świadectwa Błogosławionej Rodziny Ulmów w Europie i na świecie. Ambasador mówił o promocji Polski i polskich regionów na Słowacji, prowadzonej poprzez pryzmat polskiej kultury i historii oraz wątkach współpracy w ramach szeroko pojętej marki karpackiej.

 

Warto by było rozwinąć współpracę gospodarczą pomiędzy województwem podkarpackim a Bratysławą. Na współpracę transgraniczną są dedykowane specjalne środki europejskie i myślę o wzmocnieniu promocji turystycznej w stolicy Słowacji, której tutaj brakuje - mówił ambasador Maciej Ruczaj

 

Należy pamiętać o kontynuacji połączenia naszych regionów siatką infrastruktury drogowej, ponieważ to szlaki komunikacyjne są motorem napędowym gospodarki - dodał członek zarządu Kruczek

 

Na zakończenie delegacji przedstawiciele Podkarpacia udali się do Instytutu Polskiego w Bratysławie, gdzie zastępca dyrektora dr Piotr Drobniak oprowadził gości po wystawie fotograficznej Klubu Polskiego pt. ,,Ceni Vidi Amavi- Przybyłam, zobaczyłam, pokochałam”. Wystawa ta przedstawia zdjęcia 22 Polek lub Słowaczek polskiego pochodzenia na tle ich ulubionych miejsc na Słowacji.

 

Instytut Polski w Bratysławie jest jednym z największych instytutów na świecie. Jest to również jeden z nielicznych instytutów, który posiada własną galerię i bibliotekę - poinformował dyrektor Piotr Drobniak

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęc: Projekcja filmu i spotkanie z Ambasadorem RP w Bratysławie