Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

ludzie na scenie

 


 Autor tekstu i zdjęć Mateusz Kurasz

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

W przeddzień ustanowionego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Dnia Przyjaźni Polsko - Wegierskiej w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie zainaugurowano pracę Konsulatu Honorowego Węgier w Rzeszowie. W czasie uroczystości odczytano list  ministra spraw zagranicznych Węgier oraz ministra spraw zagranicznych Polski. Jest to pierwszy Konsulat Węgierski w tej części Polski. Węgierska flaga będzie od teraz dumnie powiewać  w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja.

 

Konsulem Honorowym Węgier został Zbigniew Ungeheuer, założyciel  Stowarzyszenia Portius, które zapisało się tworzeniem i nawiązaniem relacji pomiędzy Podkarpaciem a regionami węgierskimi, a sam założyciel nie został wybrany z przypadku. Zbigniew Ungeheuer, za swoją wieloletnią działalność polsko – węgierską, został nagrodzony wieloma państwowymi odznaczeniami, tak polskimi jak i węgierskimi.

 

Konsulat ma pomagać Węgrom przebywającym na naszym terenie, udzielać doraźnej pomocy przy wypadkach czy innych zdarzeniach losowych. Drugim zadaniem jest kultywowanie współpracy, tradycji historycznej. Trzecim: wymiana gospodarcza, na co bardzo liczymy, bo przyniesie ona korzyści dla obu stron – podkreślał Zbigniew Ungeheuer, konsul honorowy Węgier w Rzeszowie.

 

Na uroczystości Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali wicemarszałek Ewa Draus oraz wicemarszałek Piotr Pilch, którzy wręczyli konsulowi Honorowemu Węgier list od marszałka Władysława Ortyla.

 

Podkarpacie od dawna utrzymuje bliskie relacje z regionami naszych południowych sąsiadów, dzięki czemu jest ono w stanie kontynuować wielowiekową tradycję współpracy handlowej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej i społecznej. Przykładem tych relacji jest ożywienie winiarstwa i szlaku winnego na Węgrzech oraz Festiwal Wina w Krośnie, wzbogacony bogatą oprawą kulturalną obu krajów. Współpraca samorządowa będzie się jeszcze bardziej zacieśniać dzięki udziałowi w międzynarodowych projektach, takich jak Inicjatywa Trójmorza i Strategia Karpacka – zauważyła w czasie uroczystości w Rzeszowie  wicemarszałek Ewa Draus.

 

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się między innymi Konsul Honorowy Węgier dr Tibor Gerencsér,  Orsolya Zsuzsanna Kovács, która reprezpntowałą ambasadę Węgier,  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki, pan Dr. Richárd Hörcsik, Przewodniczący Grupy Parlamentarnej ds. Europejskich ze Zgromadzenia Narodowego Węgier oraz Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa,2023/03/23_Wegry

Galeria zdjęć: