Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi przy stole.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP 

 

O podkarpackim genie przywiązania do tradycji i wartości oraz o tym, jak – poprzez historię Błogosławionej Rodziny Ulmów - promować Podkarpackie – delegacja samorządu województwa rozmawiała podczas spotkań w Rzymie.  

 

Drugi dzień wizyty w Rzymie i Watykanie delegacja samorządowców z Podkarpacia rozpoczęła od udziału we mszy świętej w Bazylice Św. Piotra, w Kaplicy Św. Sebastiana, przy grobie św. Jana Pawła II.

 

Nieco później wicemarszałek województwa Piotr Pilch oraz radni województwa: Maria Fajger, Maria Napieracz, Mariusz Król, Andrzej Ćwierz oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Robert Godek zostali zaproszeni do Ambasady RP w Rzymie. 

 

Samorządowcy z Podkarpacia spotkali się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anną Marią Anders. Rozmowy dotyczyły głównie kwestii propagowania przesłania oraz świadectwa Błogosławionej Rodziny Ulmów w Europie i na świecie. Ambasador mówiła o promocji Polski i polskich regionów we Włoszech, prowadzonej poprzez pryzmat polskiej kultury i historii.    

 

Delegacja z Podkarpacia odwiedziła także Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który jest określany jako duszpasterstwo Polaków w Rzymie. Tu samorządowców przyjął ks. prałat Paweł Ptasznik, który przez 26 lat pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu. W czasie swojej pracy służył trzem papieżom – najpierw św. Janowi Pawłowi II, a później Benedyktowi XVI oraz papieżowi Franciszkowi. Od piętnastu lat ksiądz prałat jest rektorem kościoła i hospicjum św. Stanisława oraz duszpasterzem Polaków w diecezji rzymskiej. 

 

To właśnie w tym szczególnym dla Polaków i polonii rzymskim kościele można było przez kilka dni podziwiać szopkę poświęconą Rodzinie Ulmów, zanim trafiła ona na Plac św. Piotra w Watykanie.   

 

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie jest najstarszym ośrodkiem duszpasterskim poza granicami Polski. Został ustanowiony przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r., z inicjatywy Kardynała Stanisława Hozjusza. Jest siedzibą Missio cum cura animarum - la Polaków przebywających w Diecezji Rzymskiej.

 

Przy Kościele działa od września 2009 r. Katolicka Szkoła Podstawowa, która prowadzi zajęcia po polsku. Na lekcjach języka polskiego oraz wiedzy o Polsce uczniowie mają możliwość pogłębienia znajomości języka ojczystego oraz zdobycia wiedzy z historii, geografii i kultury Polski. 

 

Po południe delegacja z regionu została przyjęta w siedzibie Ambasady RP w Watykanie przez ambasadora Adama Kwiatowskiego. Wicemarszałek Piotr Pilch dziękował dyplomacie za zaangażowanie w beatyfikację Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz za promowanie wydarzeń, które Podkarpacie organizowało i nadal organizuje, by nadać temu historycznemu wydarzeniu stosowną rangę. 

 

Dziękujemy za wysiłki i starania, by dzieło to mogło docierać jak najszerzej. Bez udziału i przychylności wielu przyjaciół Podkarpacia nasze działania z pewnością nie miałyby takiego oddźwięku – podkreślał w czasie spotkania wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

Galeria zdjęć:

Peła galeria zdjęć: Drugi dzień Podkarpackiej delegacji w Rzymie i Watykanie