Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwójka ludzi pozuje na tle flag.

 


 Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Anke Rehlinger – Premier Kraju Związkowego Saary rozpoczęła dziś wizytę w województwie podkarpackim. Na płycie Portu Lotniczego w Jasionce witał ją marszałek Władysław Ortyl oraz Holger Mahnicke – Konsul Generalny Niemiec w Krakowie. Pani premier przybyła na Podkarpacie na zaproszenie marszałka Władysława Ortyla.

 

Premier Rehlinger towarzyszy dość liczna delegacja. Część przebywa w naszym regionie już od wczoraj. Na Podkarpacie przyjechali m.in. szef Kancelarii Stanu i pełnomocnik ds. europejskich David Lindemann, Minister Spraw Wewnętrznych Kraju Saary Reinhold Jost, Minister Edukacji Christine Streichert-Clivot, Starosta Powiatu Theophil Gallo oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Spraw Europejskich w Parlamencie Kraju Saary Roland Theis.

 

Chcemy utrzymać partnerstwo z Podkarpaciem i uzupełnić je partnerstwem z sąsiednim regionem ukraińskim. Kraj Saary i województwo podkarpackie utrzymują ważną wymianę, wspieraną przez partnerstwa lokalne, na bazie powiatów, ale też przez współpracę zwykłych ludzi. Chcemy ją wzmocnić i rozszerzyć, po tym jak przez długi czas nie było to możliwe z powodu pandemii – mówiła przed przyjazdem do Polski.

 

Pierwsze spotkanie odbyło się dziś w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym i była to prezentacja potencjału gospodarczego i turystycznego województwa. Gospodarzem spotkania był prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Mariusz Bednarz.

 

To szczególne miejsce w którym się spotykamy nazywamy sercem gospodarczym Podkarpacia. Tu krzyżują się najważniejsze szlaki komunikacyjne. Witamy w województwie, które jest wierne tradycyjnym wartościom i zarazem odważnie korzysta z innowacji. Dzisiejsze spotkanie pozwala wzbogacić i rozpocząć nowy etap naszych relacji. Współpracujemy na wielu płaszczyznach, ale chcielibyśmy, aby jeszcze pogłębić ją jeszcze bardziej na polu gospodarczym, ochrony zdrowia i naukowym. Tą naszą wspólną gałęzią przemysłu jest motoryzacja, ale kluczową naszą branżą w regionie jest lotnictwo. Mamy wiele do zaoferowania i o tym będziemy rozmawiać podczas tych dni. Myślę, że bardzo ważnym punktem tej wizyty, będzie pobyt we Lwowie. Ten kraj potrzebuje teraz tego typu odwiedzin i słów wsparcia pomocy  - powiedział marszałek.

 

Jesteśmy niewielkimi regionami, dlatego chcemy się uczyć, wymieniać doświadczeniami jak wykorzystywać szanse, a także jak korzystać z położenia przy granicy z innymi krajami. Pandemia przeszkodziła ostatnio w organizacji wielu spotkań, ale nasze stosunki nie bazują tylko na oficjalnych wizytach, ale raczej współpraca nasza jest oparta bogatych kontaktach na niższym szczeblu. Możemy także współpracować w ramach trójkąta weimarskiego, aby stać się regionami jeszcze bezpieczniejszymi. Dzięki kontaktom z państwem, będziemy we Lwowie i nawiążemy współpracę z Obwodem Lwowskim. Jednocześnie chciałam wyrazić swój respekt jak Państwo pomagacie walczącej Ukrainie. Cieszę się na naszą dalszą współpracę – powiedziała Anke Rehlinger premier Kraju Saary. Jako, że jest to również region górniczy, zakończyła swoje wystąpienie niemieckim, górniczym pozdrowieniem „Glück auf”.

 

Współpraca pomiędzy na poziomie regionalnym czy lokalnym jest filarem współpracy polsko-niemieckiej, a tym dobrym przykładem są kontakty Podkarpacia z Krajem Saary. Chcę zauważyć, że kontakty na polu gospodarczym, do tej pory nie stanowiły centrum naszych zainteresowań i to właśnie chcemy teraz zmienić. Tylko godzina drogi dzieli nas od granicy z Ukrainą. Wojna, która toczy się przeciwko sąsiadowi Polski, jest tu bardziej odczuwalna. Polska jest krajem przyfrontowym. Podkarpacie jest regionem przyfrontowym, a miasta Przemyśl czy Rzeszów stały centrami komunikacyjnymi dla osób udających się na Ukrainę. Kwestia odbudowy Ukrainy też będzie istotna dla tego regionu i właśnie tutaj powinniśmy o tym rozmawiać – dodał z kolei konsul Holger Mahnicke.        

 

 

Merytoryczne prezentacje dotyczące Podkarpacia i możliwych płaszczyzn do współpracy przedstawili Marcin Dojnik, z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera UMWP, Michał Rzucidło z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Anna Brzechowska-Rębisz z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

 

Z PPNT Aeropolis niemiecka delegacja udała się do firmy MTU. W planach jest także wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie będą toczyć się rozmowy o dalszej współpracy z Uniwersytetem Kraju Saary. Uczelnie nawiązały pierwsze kontakty już w 2012 roku. W czwartek niemiecka delegacja odwiedzi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. rodziny Ulmów w Markowej.

 

W trakcie pobytu na Podkarpaciu planowany jest także krótki wyjazd na Ukrainę. Premier Rehlinger chce nawiązać współpracę z obwodem lwowskim na Ukrainie. Niemiecka delegacja będzie na Podkarpaciu do piątku.

 

Kraj Saary jest pierwszym i jedynym, jak dotąd, niemieckim landem, z którym Województwo Podkarpackie zawarło porozumienie o współpracy. W maju 2009 r. w Saarbrücken podpisano oświadczenie o współpracy międzyregionalnej między Województwem Podkarpackim a Krajem Związkowym Saary, w którym określono obszary współpracy obu regionów.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Wizyta Premier Kraju Związkowego Saary