Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi stoi na scenie. Pod nimi napis "podkarpackie".

 


Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Delegacja aż 22 przedstawicieli Klubu Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej przyjechała właśnie do Województwa Podkarpackiego. Dyplomaci spotkają się z przedstawicielami władz samorządowych i lokalnego biznesu. 

 

Swoją wizytę rozpoczęli od spotkania z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem. W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje sam park oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, a także zapoznać się z podstawowymi danymi dotyczącymi potencjału gospodarczego Podkarpacia. Mówił o tym w swoim wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu było tutaj lotnisko i niewiele więcej. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój tego miejsca. Powstają tereny inwestycyjne, na których lokują się nowi przedsiębiorcy, powstało Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, rozbudowało się lotnisko. Zmienia się układ komunikacyjny, bo krzyżują się tu autostrada i droga ekspresowa, a niedawno oddaliśmy nową linię kolejową. Staramy się rozwijać to miejsce, bo to gospodarcze centrum tego regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl. 

 

 

W szczegółach kwestie gospodarcze prezentowali m.in Marcin Dojnik, który mówił o możliwościach, które województwo przygotowuje dla potencjalnych inwestorów, a także Michał Rzucidło z RARR, który przedstawiał działalność PPNT AEROPOLIS oraz Dawid Adamski również z RARR, który mówił o Carpathian Startup Fest. Z kolei o potencjale turystycznym regionu mówiła Anna Brzechowska – Rębisz, dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

 

Wśród zaproszonych gości był m.in. ambasador Jerzy Drożdż, członek władz Krajowej Izby Gospodarczej. Wśród uczestników objazdu znaleźli się dyplomaci z wielku krajów, m.in.:  Irlandii, Egiptu, Indii, Uzbekistanu, Litwy, Łotwy, Wietnamu, Estonii, Luksemburga, Kazachstanu, Pakistanu, Mołdawii, Francji, Belgii, Chin, Cypru, Tunezji, Malezji, Kanady, Indonezji.

 

Dziś goście Klubu Radców Handlowych gościć będą jeszcze w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce oraz w firmach ML SYSTEM i EME Aero. W kolejnych dwóch dniach będą m.in. w: firmie Splast, Centrum Dziedzictwa Szkła, Winnicy Widokowej, Siedlisko Janczar oraz na Zamku w Łańcucie. W Mielcu z kolei zobaczą jak funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz odwiedzą firmę Bury.

 

Klub Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej (zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce, zajmujących się tematyką gospodarczo-handlową) został powołany w maju 2014 roku. Działalność polega m.in na: organizacji cyklicznych spotkań poświęconych ważnym tematom gospodarczym dotyczących naszego kraju, a także wyjazdowych spotkań zagranicznych dyplomatów z przedstawicielami władz regionalnych i lokalnego biznesu.      

 

Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu własnego RPO WP 2014-2020 „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”, Oś priorytetowa I Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3 Promowanie przedsiębiorczości.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Klub Radców Handlowych przy KIG na Podkarpaciu