Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia na tle Bazyliki św. Piotra w Watykanie

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć i wideo: Sebastian Kieszkowski 

 

Papież Franciszek pozdrowił polską delegację. W ostatnich dniach samorząd województwa podkarpackiego zorganizował kilka wydarzeń promujących Błogosławioną Rodzinę Ulmów. Dziś w polskim kościele w Rzymie po raz pierwszy przedstawiona została  zaprezentowana została dziś Szopka Bożonarodzeniowa z Markowej

 

Papieskie pozdrowienia padły tuż po modlitwie na „Anioł Pański”. 

Pozdrawiam pielgrzymów z Włoch i ze wszystkich stron świata, szczególnie Polaków, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych w Rzymie ku czci rodziny Ulmów, męczenników, niedawno beatyfikowanych – tak brzmiały pozdrowienia papieża. 

 

 

Jego słowa odczytał siedzący obok papieża, ksiądz Paolo Braida. Z powodu choroby Ojciec Święty nie pojawił się tradycyjnie w oknie przed placem Świętego Piotra, ale połączył się z Domu Św. Marty, a zgromadzeni na placu wierni, śledzili transmisję na telebimach. W Rzymie przebywa m.in. marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, radni Kamila Piech, Czesław Łączak i Mieczysław Tołpa, wójt Markowej Mirosław Mac, dyrektor rzeszowskiego IPN Dariusz Iwaneczko oraz ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego

Po raz pierwszy zaprezentowana została dziś Szopka Bożonarodzeniowa z Markowej. W przyszłym tygodniu weźmie udział w światowej wystawie na Placu Świętego Piotra gdzie ustawionych będzie wśród stu podobnych dzieł z całego świata. Dziś szopka została wyeksponowana w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy w Rzymie. Jest to najstarszy polski ośrodek duszpasterski zlokalizowany poza krajem. Został ustanowiony w II poł. XVI wieku. z inicjatywy Kardynała Stanisława Hozjusza. W świątyni odprawiona została także specjalna msza św. koncelebrowana przez ks. Pawła Ptasznika – rektora kościoła, ks. Piotra Bajora – referenta watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji  oraz ks. Witolda Burdę, postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, który wygłosił homilię. W przejmującym kazaniu mówił o miłości bliźniego, która powinna być fundamentem szczęśliwej rodziny. Przykładem jak tworzyć takie fundamenty jest dla nas rodzina Wiktoria i Józefa Ulmów. W mszy uczestniczyła polska delegacja z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele. 

Dla mnie ta szopka jest piękna, taka podkarpacka, jakby prosto ze skansenu. Widzę ją dziś po raz pierwszy, wcześniej tylko na zdjęciu. To duże wyróżnienie, cieszymy się bardzo, że nasza szopka z symboliką nawiązującą do Rodziny Ulmów, stanie wśród stu podobnych dzieł z całego świata. Dziś kończymy, podsumowujemy Rok Rodziny Ulmów na Podkarpaciu. To ważne aby ten heroiczny czyn był znany nie tylko u nas, ale w całej Europie i ta szopka przyczyni się do tego. Każdy trochę się zatrzyma, skłoni do refleksji i będzie miał w pamięci tę historię – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

Szopka stworzona przez lokalnego artystę Jana Szajera, odwołuje się do historii Rodziny Ulmów. Zbudowana została z drewna i słomy. Mierzy ponad 1,7 metra długości i 1,3 metra wysokości. Przedstawia typową wiejską chatę. W centrum domu ustawiona została Święta Rodzina, z boku towarzyszą jej Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z Dziećmi. Wejścia do domu strzegą anioły. Na ścianie budynku upamiętnieni zostali Żydzi, którzy wraz z Ulmami zostali zastrzeleni przez niemieckich oprawców. Szopka jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów. 

Szopka powstała z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, oraz Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, przy wsparciu Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

W poniedziałek szopka zostanie przetransportowana na Plac Świętego Piotra. Oficjalne otwarcie wystawy i prezentacja stu szopek z całego świata nastąpi 8 grudnia. 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Prezentacja Szopki Bożonarodzeniowej z Markowej