Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch mężczyzn pozuje do zdjęcia

 


 

Autor tekstu: Daniel Kozik

Autor zdjęć: Ewa Strug-Świderska, Justyna Róg

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Trwa posiedzenie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Enve poświęcone zarządzaniu Zielonym Ładem w kontekście miast i regionów. Debata w Brukseli była dla marszałka Władysława Ortyla także okazją do rozmów w sprawie udrożnienia korytarzy transportowych z Ukrainą.

 

Przed posiedzeniem marszałek spotkał się w Domu Polski Wschodniej z Vsevolodem Chentsovem, Ambasadorem Misji Ukrainy przy Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły wykorzystania środków europejskich po planowanej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz możliwości poprawy połączeń transportowych między Polską a Ukrainą.

 

Myślimy cały czas o przyszłości Ukrainy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebne są zdecydowane działania w tym zakresie. Kluczowe jest przygotowanie konkretnych projektów i pozyskanie środków na ich realizację. Musimy myśleć również o kształceniu kadr, które będą odpowiedzialne za pozyskanie i wydatkowanie środków po akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej – mówił na spotkaniu marszałek Ortyl.

 

W ubiegłym roku marszałek Władysław Ortyl wraz z Maksymem Kozytskym, Przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej wystosowali oficjalne pismo do przedstawicieli Komisji Europejskiej, o podjęcie działań na rzecz udrożnienia kanałów transportowych pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

 

Wczoraj, 13 lutego marszałek wziął udział w uruchomieniu odpraw samochodów ciężarowych na przejściu granicznym z Ukrainą w Malhowicach-Niżankowicach, koło Przemyśla. Uruchomienie odpraw udrażnia ruch ciężarowy między Polską a Ukrainą. Odprawa została uruchomiona dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, przemieszczających się bez ładunku. Odprawy będą prowadzone całodobowo w obydwu kierunkach, z wykorzystaniem tymczasowej infrastruktury rozmieszczonej zarówno po stronie polskiej i ukraińskiej.

 

Do kompetencji Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) należy koordynacja prac Komitetu Regionów w dziedzinach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, które obejmują środowisko, różnorodność biologiczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zerowy poziom zanieczyszczeń, zmianę klimatu, politykę energetyczną i politykę kosmiczną.

 

Zakres odpowiedzialności Komisji ENVE obejmuje również grupę roboczą „Zielony ład w terenie” oraz inne sieci i platformy, takie jak krajowi ambasadorzy Porozumienia Burmistrzów, ambasadorzy Paktu na rzecz Klimatu KR-u oraz platforma zainteresowanych stron na rzecz eliminacji zanieczyszczeń.

 

Galeria zdjęć: