Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka ludzi pozuje do zdjęcia.

 


Autor tekstu: Magdalena Szpytma, Tomasz Leyko

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

Nowy Konsul Generalny Niemiec w Krakowie – Holger Mahnicke gościł u Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla. W spotkaniu wzięli udział również Jerzy Borcz – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Katarzyna Sołek – dyrektor Kancelarii Zarządu. Konsulowi Generalnemu towarzyszyła natomiast Agnieszka Buk – Konsul Honorowa Niemiec W Rzeszowie. Było to pierwsze spotkanie konsula z władzami samorządu województwa.

 

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o sytuacji na Ukrainie od czasu wybuchu wojny. Marszałek Ortyl podkreślił, że od początku konfliktu samorząd województwa podkarpackiego podejmuje wiele działań pomocowych, inicjuje oraz koordynuje liczne akcje, a także transporty, docierające z Polski, jak i z Europy na Ukrainę. Marszałek podziękował konsulowi za wsparcie, które zostało przekazane również przez niemieckie landy. Konsul Mahnicke podkreślił swoje uznanie dla zaangażowania społeczności województwa podkarpackiego i za wsparcie dla ukraińskich uchodźców, a także wyraził przekonanie że Podkarpacie i Rzeszów, ze względu na swoje położenie mogą stać się ważnym punktem na mapie współpracy polsko-niemieckiej, w związku z przyszłą odbudową Ukrainy.

 

W dalszej części spotkania Władysław Ortyl przedstawił specyfikę województwa, ze szczególnym uwzględnieniem oferty inwestycyjnej, z której korzystają już liczni niemieccy przedsiębiorcy, skupieni zwłaszcza wokół branży lotniczej.  

 

Życzę panu konsulowi dobrej służby dyplomatycznej oraz owocnego pobytu w Polsce, w tym odkrywania bogactwa naszej tradycji i kultury. Już teraz zapraszam Pana Konsula do częstszych wizyt w Województwie Podkarpackim, mamy tutaj dużo ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Myślę, że jest wiele pól do wzajemnej współpracy. Województwo Podkarpackie ma ogromny potencjał gospodarczy i biznesowy, który z pewnością dostrzegają także przedsiębiorcy niemieccy – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Przewodniczący Jerzy Borcz nawiązał w swojej wypowiedzi do podkarpackiego bogactwa kulturowego i turystyczno-przyrodniczego, które – jak powiedział – może stać się doskonałym polem przyszłej współpracy polsko-niemieckiej. 

 

Dla nas byłoby ważne, żeby wśród naszych zachodnich sąsiadów wzrosła świadomość, że jesteśmy regionem atrakcyjnym turystycznie i inwestycyjnie – podkreślił Przewodniczący Borcz.

 

Holger Mahnicke pochodzi z Hamburga. Placówkę konsularną w Krakowie objął w lipcu br. Swoją karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1989 r. Pracował w ambasadach Niemiec w różnych częściach świata, m.in. w Wenezueli, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Malezji, Francji czy Stanach Zjednoczonych. W latach 2015-2016 kierował ambasadą w Kamerunie. Sprawował też funkcję konsula generalnego w Dubaju w latach 2019-2022.

 

Galeria zdjęć: