Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Autor zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro prasowe UMWP

 

To miejsce, wzrusza i wzbudza refleksję. Płynie stąd jeden przekaz – nigdy więcej !  – powiedziała Anke Rehlinger premier Kraju Związkowego Saary w Markowej. Przedstawiciele niemieckiego regionu z premier landu na czele przebywali na Podkarpaciu z kilkudniową wizytą. Przybyli na zaproszenie marszałka województwa Władysława Ortyla. Ostatnim elementem pobytu delegacji w regionie była wizyta w Markowej, miejscu gdzie żyli i zginęli błogosławieni Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z dziećmi.

 

W składzie niemieckiej delegacji znaleźli się: Anke Rehlinger - Premier Kraju Związkowego Saary,  Holger Mahnicke – Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, dr Theophil Gallo - Starosta powiatu Saarpfalz oraz Hans Bollinger.

 

W Markowej gości podejmowali wspólnie marszałek Władysław Ortyl, starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz wójt Markowej Mirosław Mac. Obecna była także Maria Ryznar – Fołta – przewodnicząca Rady Gminy Markowa, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

 

Niemieccy goście rozpoczęli wizytę w Markowej od złożenia wieńców oraz zapalenia zniczy przy tablicy upamiętniającej ofiary holocaustu i bezimiennych Polaków ratujących Żydów, podczas II wojny światowej. Znicze zapłonęły na placu pamięci przed Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

 

W wystąpieniu, które w chwile później Anke Rehlinger - premier Kraju Związkowego Saary wygłosiła w Markowej, podkreślała, jak ważne jest to, aby nigdy więcej w historii ludzie nie ginęli z powodu tego, że pomagają innym ludziom. 

 

Dziś w Markowej, w tej szczególnej wsi, w tym szczególnym  miejscu, które upamiętnia dobro ludzkie jestem głęboko poruszona. Za pół roku będzie 80. rocznica tego, że zwykła Polska rodzina musiała zapłacić życiem za to, że pomogła żydowskiej rodzinie - nie ukrywała emocji premier Rehlinger. 

 

To bardzo szczególne uczucie być tutaj w Markowej, w miejscu które jest symbolem odwagi i to odwagi skierowanej dla obrony życia żydowskich sąsiadów. Ponad 7 tysięcy Polek i Polaków otrzymało do tej pory tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, choć jestem przekonana, że w rzeczywistości było ich o wiele więcej. Naszym zadaniem jest pamięć i mówienie o ich odwadze. Z jednej strony musimy pamiętać o historii, a z drugiej trzeba zawołać - nigdy więcej! Nigdy więcej nie powinny się powtórzyć takie zbrodnie! Nigdy więcej nie powinno być tak, że okazanie ludzkiej  dobroci staje się wyrokiem śmierci dla kogoś, kto chciał po prostu pomóc bliźniemu – mówiła premier Kraju Saary Anke Rehlinger.   

 

Premier mówiła także o wadze edukacji i spotkań z ludźmi, którzy choć odchodzą i jest ich coraz mniej - mogą przekazać, jako świadkowie historii ważne przesłanie, aby antysemityzm, znieważanie ludzi i zbrodnie nigdy nie wróciły. 

 

Potrzebujemy kultury pamięci, która mogłaby dla nas zachować losy tych wszystkich ludzi i ich męczeństwo dla potomnych, tak jak dzieje się to tu w Markowej. Polscy Sprawiedliwi wśród narodów Świata byli ludźmi z krwi i kości, to co robili, robili nie z przyczyn polityki czy ideologii, działali z powodu miłości bliźniego, działali z powodu empatii, miłości, przyjaźni, współczucia. Chcemy ich wspominać i przed nimi pochylamy się, oddając im hołd – powiedziała premier Kraju Saary Anke Rehlinger.  

 

Częścią uroczystości w Markowej, symbolizującą pamięć o ofierze i dziedzictwie błogosławionej rodziny Ulmów, było przekazanie sadzonek młodych drzew jabłoni.  

Pierwszą z sadzonek marszałek Władysław Ortyl przekazał na ręce premier Anke Rehlinger. Druga – z rąk starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia została wręczona staroście powiatu Saarpfalz dr Theophilowi Gallo.

 

Sadzonki jabłonek przekazane dla mieszkańców Kraju Saary i powiatu Saarpfalz są elementem akcji „Po owocach ich poznacie”. Sadzenie owocowych drzew zainicjował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, aby upamiętniać wszystkich Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Inauguracja akcji „Po owocach ich poznacie”  odbyła się dzień po uroczystościach beatyfikacyjnych, 11 września 2023 roku. Do akcji włączyły się szkoły z województwa podkarpackiego. 17 października Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zasadzili w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego drzewo jabłoni, będące symbolem pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w tym o błogosławionej Rodzinie Ulmów.

 

Zdecydowaliśmy wspólnie, że na koniec pobytu na Podkarpaciu chcemy panią premier i delegację Kraju Saary zabrać do Markowej, w miejsce, które wzbudza tak wiele refleksji. To ważna sprawa i dla nas i dla pani premier. Postanowiliśmy - dla symbolicznego uczczenia postawy Ulmów - zasadzić w Kraju Saary jabłonie, które będą o nich przypominały. Jesteśmy po beatyfikacji Rodziny Ulmów, ale w dalszym ciągu musimy tę heroiczną postawę pokazywać, edukować zarówno na Podkarpaciu, jak i poza naszymi granicami - powiedział w Markowej marszałek Władysław Ortyl.

 

Ostatnim punktem wizyty niemieckiej delegacji na Podkarpaciu było zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

 

Galeria zdjęć: