Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Po lewej mężczyzna na scenie. Po prawej ekran z twarzą mężczyzny ze sceny.

 


Autor tekstu i zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

 

Współpraca Podkarpacia z Krajem Preszowskim to już 15 lat wspólnych planów i projektów. Z tej okazji delegacja z Województa Podkarpackiego gościła w Preszowie

 

Marszałek Władysław Ortyl spotkał się z przewodniczącym Kraju Preszowskiego Milanem Majerskym. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele korpusdyplomatycznego: Maciej Ruczaj - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji wraz z zespołem,Zlata Šipošová - Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz JánHudacký - Konsul Honorowy RP w Preszowie.

 

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy się dziś spotkać, szczególni w tym świątecznym już czasie. Ważne są podsumowanie i analizy tego co zrobiliśmy i planować co możemy zrobić w przyszłości. Bardzo się cieszymy z obecności pana ambasadora i państwa konsulów. Nasza kilkunastoletnia współpraca w dalszym ciągu powinna się rozwijać i wchodzić w nowe to obszary – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Podczas spotkania omówiono możliwości współpracy w zakresie infrastruktury obydwu rejonów w ramach Via Karpatia + R4, turystyki, w tym turystyki rowerowej na pograniczu polsko-słowackim oraz instrumentu INTERREG jako wsparcie rozwoju regionalnegooraz Strategii Karpackiej, również w kontekście odbudowy Ukrainy.

 

Na zakończenie marszałek zaprosił na projekcję filmu ,,Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” w Preszowie. Prapremiera filmu autorstwa Dariusz Walusiak, odbyła się 20 sierpnia 2023 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Zaangażowanie Samorządu Województwa Podkarpackiego w promocję tego filmu, było elementem działań związanych z ogłoszeniem roku 2023 przez Sejmik Województwa Podkarpackiego Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi na Podkarpaciu.

 

Te piętnaście lat było współpracą bardzo intensywna. Widzimy, że najważniejsze są drogi ludzkie, drogi, które oznaczają życie. Nasze stosunki są bardzo przyjacielskie, a nasze spotkania mają wymiar koleżeński. Nasza najważniejszą droga jest Via Carpatia u nas nazywaną R4. - skomentował przewodniczący Kraju Preszowskiego Milan Majesky.

 

W spotkaniu uczestniczyli również radny województwa Antoni Pikul, dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Katarzyna Sołek, dyrektor Departamentu Kultury Robert Godek, a także Piotr Miąso – dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Bogdan Kaczmar– dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

 

Następnie delegacja z Podkarpacia została zaproszona na spotkanie z Ambasadorem RP na Słowacji, Maciejem Ruczajem. Dyskusja dotyczyła ogólnej współpracy między Państwami i wspólnych projektach, dotyczącej Strategii dla Karpat. 

 

Na zakończenie delegacji przedstawiciele Podkarpacia udali się na specjalną galę Kraju Preszowskiegodo Teatru im. JonášaZáborskiego. Podczas uroczystości marszałek Ortyl odebrał Nagrodę PredsedKrajuPreszowskiego przyznaną Województwu Podkarpackiemu. Podkarpacie jest trzecim regionem, któremu przyznano Nagrodę Predsed Kraju Preszowskiego i pierwszym regionem z Polski.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Jubileusz polsko – słowackiej współpracy