Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Piątka ludzi siedzi na scenie.

 


W Krasiczynie trwa 33. edycja konferencji „Europa Karpat”. Wśród zaplanowanych tematów są między innymi kwestie dotyczące rozwoju krajów karpackich - ich infrastruktury komunikacyjnej, zwiększenia atrakcyjności turystycznej oraz pozyskania środków unijnych, ale także formy wsparcia dla walczącej Ukrainy i pomocy w jej odbudowie po zakończeniu wojny.

W konferencji, która odbywa się w dniach 13-14 maja, biorą udział przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, samorządowcy oraz naukowcy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Litwy, Węgier, Rumunii, Mołdawii, a także Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Samorząd województwa na konferencji reprezentują: marszałek województwa Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz wicemarszałek Piotr Pilch.


„Karpaty ujarzmione? Cywilizacyjne wędrówki w Europie Środkowej. Karpackie drogi i szlaki. Od transkarpackiej linii kolejowej przez Via Carpatię, Via Kulturalię, po Karmazynowy Szlak” – to temat panelu moderowanego przez marszałka Władysława Ortyla. Uczestnikami debaty byli: Richard Hörcsik, przewodniczący Komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego (Węgry), Anna Paluch, poseł na Sejm RP, Mykola Kniazhytski, Rada Narodowa (Ukraina), Grigoris Zarotiadis, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i  Nauk Politycznych - Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (Grecja), Ján Figel, Europejski Instytut Innowacji i Technologii (Słowacja), Jan Hudacky, Konsul Honorowy RP w Preszowie, Andrzej Mazur, ekspert (Polska)

Piękno, które nas zachwyca, nie może być ujarzmione, ale musimy mówić w kontekście Karpat o takich kwestiach, jak budowanie infrastruktury transportowej w obszarze regionów karpackich – mówił o dziedzictwie Karpat marszałek Ortyl otwierając panel, który moderował.

Marszałek mówił także o Strategii Karpackiej, o którą zabiega samorząd województwa podkarpackiego, a co do której nie wszyscy partnerzy z karpackich regionów są przekonani.

Richard Hörcsik podkreślał w czasie swojego wystąpienia, że Karpaty doprowadziły do pewnego zamknięcia a tym samym rozgraniczenia podziału krajów Europy pod względem rozwoju gospodarczego. Ale to zamknięcie sprawiło też, że region ten ma wielkie bogactwo kulturowe. Mówił także o inwestycjach w infrastrukturę – kolejową, drogową – które systematycznie otwierały karpackie regiony na resztę Europy, ale jak dodał otwarcie Karpat to ciągle temat otwarty. Podziękował też Markowi Kuchcińskiemu za inicjatywę budowy drogi Via Carpatia.

Traktuję projekt dotyczący regionu karpackiego jako bardzo poważny, perspektywiczny, ale nie wszyscy tak myślą i musimy nad tym pracować – mówił Richard Hörcsik.

„Komunikacja decyduje o rozwoju” – mówiła poseł Anna Paluch, która podkreślała, że pięknych gór Karpat nie należy niszczyć, ale trzeba je udostępniać, na przykład osobom starszym, niepełnosprawnym, czy dzieciom. Mówiła także o tym, że kraje karpackie muszą być dobrze przygotowane do sięgania po fundusze unijne, do myślenia projektowego.

Wielu decydentów czerpie z pomysłów, które od lat się rodzą na naszej konferencji Europa Karpat. Dzisiaj budujemy Via Carpatię, ale nie zapominajmy o infrastrukturze kolejowej, która jest równie ważna – mówił marszałek Ortyl.

Mykola Kniazhytski – ukraiński parlamentarzysta, który brał udział w debacie online, mówił o mieszkańcach Ukrainy, którzy walczą o swoją wolność. Podkreślał, że zajęcie Ukrainy oznaczałoby także zajęcie ukraińskiej części Karpat. Podkreślał znaczenie siatki komunikacyjnej w Polsce, także drogi Via Carpatia, która stanowi teraz ważny kanał komunikacyjny. Mówił także o tym, że wojna zmieni oblicze wszystkich karpackich regionów:

Karpacka strategia się zmieni, w Karpatach następują teraz bardzo szybko zmiany demograficzne, zmieniają się relacje gospodarcze, społeczne. Nowe Karpaty będą bliższe sobie, nie powinny ich dzielić granice, powinny powstać nowe możliwości gospodarcze, wspólnie powinniśmy rozwijać ten region i wspólnie badać naszą kulturę – powiedział ukraiński parlamentarzysta.

Świat się musi zmienić w obliczu tej wojny, powstaną nowe relacje geopolityczne, społeczne i gospodarcze. Wszystkie szlaki, które prowadzą też przez Karpaty są dzisiaj „drogami życia” – podsumował wystąpienie prelegenta z Ukrainy marszałek Ortyl. 

Jan Hudacky, Konsul Honorowy RP w Preszowie mówił w nawiązaniu do wojny w Ukrainie o bezpieczeństwie energetycznym, o tym jak poradzić sobie z nowymi wyzwaniami, z kryzysem, który się z tego rodzi.

Chciałbym, abyśmy zintensyfikowali współprace w regionie karpackim. Musimy stworzyć silny blok karpacki, aby konkurować z resztą Europy i świata. A mobilność wprowadzi nas nie tylko na wyższy poziom rozwoju, ale pozwoli także na zacieśnienie więzi międzyludzkich – mówił Jan Hudacky.

Podczas pierwszego dnia konferencji jej pomysłodawca poseł Marek Kuchciński mówił, że sytuacja w Ukrainie sprawiła, że ta edycja jest poświęcona wyzwaniom związanym właśnie z tą kwestią.

Spotykamy się w gronie międzynarodowym, chcemy się dzielić refleksami, spostrzeżeniami. Planujemy, rozmawiamy o przyszłości. Są tematy, którym zawsze poświęcamy wiele miejsca, jak infrastruktura, ale są też nowe, jak transformacja Ukrainy, jej odbudowa – mówił w Krasiczynie Marek Kuchciński.

Wicemarszałek Piotr Pilch moderował panel, który poświęcony był między innymi Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg, zmianom w systemie podatków oraz Programowi Inwestycji Strategicznych. W debacie uczestniczyli m.in.: Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Artur Soboń, sekretarz stanu, w Ministerstwie Finansów, Piotr Patkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Artur Soboń podkreślał podczas panelu, że Polski Ład to program, który obejmuje wszystkie obszary funkcjonowania państwa, a jego wdrożenie przyczyni się do powstania dodatkowego 0,5 mln miejsc pracy.

Chcemy utrzymać poziom inwestycji na maksymalnym poziomie, który jest możliwy w obecnej sytuacji. Stąd wydatki środków publicznych na tak dużym poziomie – mówił w Krasiczynie Artur Soboń.

W czasie debaty wiceminister mówił również, że Polski Ład oznacza nie tylko zmiany  podatkowe, jego założenia i rozwiązania skierowane są też do rodzin, aby ułatwić im funkcjonowanie. Na zmianach mają także skorzystać firmy, które Polski Ład ma pobudzić do większej produktywności oraz innowacyjności. Wiceminister podkreślił, że przyjęte ostatnio przez Sejm zmiany podatkowe dotkną w sumie 25 mln podatników, będą one dla nich neutralne albo korzystne.

Z kolei Piotr Patkowski z Ministerstwa Finansów odniósł się do sytuacji samorządów, przypominając, że te obawiały się zmniejszenia swoich dochodów w związku z Polskim Ładem, a otrzymują subwencje, które zrekompensują im te straty.

Sytuacja przed nami jest trudna, ale będziemy starali się utrzymywać programy inwestycyjne dla samorządów w tym i kolejnych latach – zapowiedział Piotr Patkowski.

Z kolei członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński mówił o Programie Inwestycji Strategicznych, który jest częścią Polskiego Ładu. Jak podał właśnie zakończył się pierwszy nabór w ramach programu a złożonych zostało prawie 8 tys. wniosków na ponad 93 mld zł, zaś dofinansowanych zostało ponad 4 tys. wniosków na ponad 23 mld zł.  
 
Ten panel był bardzo ważny dla nas, samorządowców. Takie debaty, bezpośrednie spotkania z przedstawicielami rządu, pozwalają dowiedzieć się o wielu rzeczach, które mają później przełożenie na lokalne inwestycje. Dowiedzieliśmy się na przykład o możliwości pozyskania pieniędzy na budowę chodników przy drogach wojewódzkich, czego do tej pory nie było – mówił wicemarszałek Piotr Pilch podsumowując debatę.

Uczestnikami dwudniowej konferencji są m.in.: wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki,  wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, a także przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński, pomysłodawca i inicjator Europy Karpat. W obradach weźmie udział m. in. szef resortu funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Współorganizatorem spotkania jest Kancelaria Sejmu.

Konferencja „Europa Karpat” rozwija ideę współpracy w obszarze państw karpackich. Funkcjonuje od wielu lat jako cykl konferencji, a jej kolejne edycje odbywają się w różnych miejscowościach położonych w Polsce i za granicą. Celem uczestników spotkań w ramach „Europy Karpat” są wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Europy Środkowej. Konferencje mają charakter międzynarodowy, biorą w nich udział przedstawiciele parlamentów i administracji rządowej z wielu karpackich regionów. Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. Dotychczas odbyły się m.in. sesje w Krynicy, Krasiczynie i na Ukrainie.

Galeria zdjęć:



Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP