Europa Karpat – łączy po raz 37.
- Anna Magda
Autorzy tekstu Aleksandra Gorzelak -Nieduży
Autor zdjęć Anna Magda
Biuro prasowe UMWP
O przyszłości Unii Europejskiej i Grupie Wyszehradzkiej, współpracy gospodarczej w Europie Środkowej, o skutkach wojny na Ukrainie oraz o pomocy humanitarnej dla ukraińskich sąsiadów – te i wiele innych tematówpodejmowanych jest podczas 37. konferencji Europa Karpat, która odbywa się w Krasiczynie. W agendzie wydarzenia znalazłasię debata o Strategii Karpackiej oraz polityce regionalnej samorządów terytorialnych, które usytuowane są na obszarze Karpat.
Hasło całej inicjatywy brzmi „Karpaty – góry, które łączą”. Europa Karpat to cyklmiędzynarodowych konferencji a także forum dialogu, na którym spotykają się przedstawiciele krajów, na których terytorium znajdują się Karpaty oraz państw z nimi sąsiadujących.
W tym roku w Krasiczynie, który od lat gromadzi uczestników konferencji, spotykają się goście z Polski i wielu krajów. Obecni są parlamentarzyści oraz europarlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy, eksperci, przedstawiciele instytucji doradczych i think tanków. Gospodarzem wydarzenia jest poseł na Sejm RP Marek Kuchciński, który jest inicjatorem cyklicznych spotkań Europa Karpat, poświęconych sprawom kluczowym dla terenów karpackich.
Zarząd województwa w czasie tego wydarzenia reprezentują: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. Ze strony samorządu województwa obecni są także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz oraz wiceprzewodniczący Czesław Łączak. Udział biorą również radni województwa Adam Drozd i Karol Ożóg.
Uczestnicy konferencji w Krasiczynie w jej trakcie dyskutowali na temat różnych aspektów współpracy gospodarczej w Europie Środkowej, zwłaszcza wobec wyzwań i kryzysów ostatnich lat, takich chociażby jak pandemia oraz dramat wojny na Ukrainie. Rozmawiano o stanie aktualnym, barierach rozwojowych oraz rekomendacjach na przyszłość.
Tematem jednego z paneli były oblicza wojny, jaką Ukraina toczy od niemalże dwóch lat po atakuputinowskiej Rosji na jej terytorium. Goście debatowali nad tym, jakie są i jakie będą skutki tych działań wojennych dla krajów Europy Środkowej, zwłaszcza najbliższych sąsiadów zaatakowanego kraju. W czasie dyskusji można było wysłuchać relacji dotyczących pomocy humanitarnej udzielanej Ukrainie i jej obywatelom.
Znaczącą część konferencji jej uczestnicy poświęcili na rozmowy o przyszłości Unii Europejskiej oraz na temat szans i wyzwań dla Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie wobec zbliżającego się kolejnego polskiego przewodnictwa w V4. Rozpocznie się ono 1 lipca 2024 roku.
Jak zwykle podczas obrad Europy Karpat podjęta została kwestia Strategii Karpackiej oraz polityki regionalnej samorządów terytorialnych, które funkcjonują na terenie obejmującym Karpaty. W tej części dyskusji głos zabrał marszałek województwa Władysław Ortyl. Marszałek przypomniał, na jakim etapie zaawansowania są prace nad przyjęciem kolejnej makoregionalnej strategii w Europie. Podkreślił, że ta inicjatywa ma z jednej strony pomóc, by Karpaty mogły zachować bioróżnorodność i swe piękno, a z drugiej, aby dostały szansę na kolejne działania, które jeszcze mocniej przyciągnął turystów, inwestorów, tym samym dając dodatkowy impuls rozwoju.
Musimy pamiętać, że na projekt, który nazywamy Strategią Karpacką składają się te wszystkie działania, inicjatywy, które wspólnie można potraktować jako działania na rzecz Karpat. I są to zarówno plany, projekty, realizacje działań, inwestycje, pomysły, które możemy wpisać w tworzenie przyszłości Karpat. Na Karpaty patrzymy, jak na wielki rezerwuar wody, parków,lasów, pięknej przyrody, nieskażonego środowiska. Ten projekt makroregionalny, jakim ma być Strategia Karpacka miałby charakter silnego instrumentu rozwojowego. Pracuje się nad nim już od dość dawna, ale jest to zrozumiałe, bo Komisja Europejska w takich przypadkach zawsze pyta kraje członkowskie, czy dana inicjatywa jest dojrzała, czy wszyscy wiedzą, co w jej ramach chcą robić i realizować, czy działania są zaplanowane i przygotowane. I to jest zrozumiałe, bo chodzi o dobre wykorzystanie pieniędzy na projekty, które miałyby być finansowane ze strony Unii Europejskiej – podkreślał marszałek Władysław Ortyl, który od lat jest orędownikiem Strategii Karpackiej na arenie europejskiej.
I tak, odpowiedź o nasze przygotowanie jest pozytywna. Jest bardzo wiele inicjatyw, wiele działań ze strony regionów, samorządów, organizacji pozarządowych. Także Europa Karpat jest doskonałym dowodem na dojrzałość działań na rzecz strategii. Jest to płaszczyzna polityczna, parlamentarna, samorządowa, która wspiera wspaniałą ideę Strategii Karpackiej – podkreślał marszałek Władysław Ortyl w czasie debaty.
W trakcie panelu poświęconego Strategii Karpackiej do grona regionów, które wspierają tęideę został włączony kolejny. Chodzi o Małopolskę. Oficjalnego zaproszenia do współpracy dokonał inicjator wieloletniego cyklu wydarzeń pod wspólnym szyldem EuropyKarpat – poseł RP Marek Kuchciński. Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślał wagę wspólnego działania.
Karpaty to piękne góry, a ludzie w górach mówią zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Jako marszałek zawsze opowiadam się za poszukiwaniem synergii i wspieram takie przedsięwzięcia, w które angażuje się kilka podmiotów, na przykład kilka samorządów, co już dobrze nam się sprawdziło, jeżeli chodzi na przykład o turystykę w górach. Jeżeli chodzi o makroregionalną strategię, to trudno sobie wyobrazić, aby wszyscy na niej nie skorzystali,skoro mamy doświadczenia procesu integracji w kontekście strategii Alp czy Dunaju czy Morza Bałtyckiego. Z radością przyjąłem zaproszenie, aby do tego wspólnego działania dołączyć. Karpaty są piękne, ale wciąż zbyt mało odkryte i potrzebują infrastruktury i dostępności, by to pokazać – podkreślał w Krasiczynie marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Marszałek mówił także o stworzonym w Ludźmierzu instytucie dziedzictwa niematerialnego ludów karpackich, jako konkretnym działaniu ukazującym bogactwo mozaiki wspólnej tradycji i kultury.
To nie wszystko, co zaplanowano w agendzie konferencji. Podczas 37. edycji Europy Karpat uczestnicy będą jeszcze także rozmawiać między innymi o zielonej transformacji w rozwoju obszarów wiejskich oraz o ochronie przyrody.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: 37. konferencja Europy Karpat