Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Autor zdjęć: Anna Magda
 Biuro prasowe UMWP

Autor video: Sebastian Kieszkowski
Oddział ds. kreacji wizualnej i zarządzania serwisami internetowymi

 

W drugim dniu wizyty przedstawicieli Kraju Związkowego Saary, niemiecka delegacja na czele z premier Anke Rehlinger, odwiedziła urząd marszałkowski. Po spotkaniu z marszałkiem Władysławem Ortylem, w którym uczestniczyła również Katarzyna Sołek, p.o. dyrektora Kancelarii Zarządu, marszałek i premier Rehlinger spotkali się z dziennikarzami na wspólnej konferencji prasowej.

 

Marszałek podkreślał, że bardzo cieszy go wizyta przedstawicieli Kraju Saary, a zwłaszcza obecność premiera kraju związkowego – Anke Rehlinger, co świadczy o tym, że kilkunastoletnia współpraca regionów wchodzi na nowy, wyższy poziom.

 

Nasze rozmowy, spotkania potwierdziły, że chcemy bardziej intensyfikować obszar współpracy gospodarczej. Chcemy w dalszym ciągu kontynuować naszą współpracę związaną z edukacją, kulturą, ale także chcemy poszerzyć ten obszar o turystykę – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Ortyl.

 

Obszarem rozmów były także kwestie pomocy dla walczącej Ukrainy:

Zarysowaliśmy kilka projektów, kilka wspólnych działań, które będą skierowane do zaprzyjaźnionego obwodu lwowskiego. Mówimy o działaniach które będą związane z odbudową Ukrainy, jak i takich, które będą przygotowywały Ukrainę do akcesji do Unii Europejskiej – dodał Władysław Ortyl.

 

 Marszałek podkreślił, że w przyszłym roku będzie już 15. rocznica nawiązania współpracy pomiędzy regionami, a taki jubileusz, jak podkreślił, zobowiązuje do nowego otwarcia.

 

 

Premier Anke Rehlinger podkreślała, że wizyta na Podkarpaciu jest doskonałą okazją do poszerzenia współpracy obu regionów, które mają przygraniczne położenie. Rehlinger podkreślała, że współczesny świat coraz bardziej zmierza w kierunku chaosu, pojawiają się nowe konflikty, niebezpieczeństwa, jak agresja Rosji na Ukrainę. To, jak podkreślała, powinno skłaniać do jeszcze bardziej pogłębionej współpracy w zakresie gospodarki, aby oba regiony mogły stać się silnymi partnerami.

 

Myślę, że najlepsze efekty może przynieść połączenie zasobów naszej wiedzy, naszych sił. Powinniśmy więc łączyć to, co mamy do zaoferowania. Przede wszystkim myślę o obszarze gospodarczym, gdzie mamy duże szanse na wymianę gospodarczą i nie chodzi mi o konkurencję pomiędzy naszymi regionami, ale o połączenie sił, które pomoże nam stawić czoła w zakresie globalnym temu, co się dzieje się na świecie – mówiła premier Anke Rehlinger.

 

Wymieniając obszary, w których oba regiony mogłyby współpracować, Rehlinger mówiła o motoryzacji, lotnictwie, turystyce i branży IT. Zapewniała także, że jej kraj i region stoją po stronie walczącej Ukrainy i chcą ją wspierać.

Nadal stoimy po stronie Ukrainy, również w obliczu nowych konfliktów, które się pojawiają. I podkreślamy to nie tylko poprzez podpisywanie porozumień czy jakieś oficjalne gesty, ale ważne są spotkania i wymiar praktyczny. Chcemy przede wszystkim towarzyszyć Ukrainie na drodze do UE, przy spełnianiu warunków, które się pojawią, aby mogli przystąpić do wspólnoty i chcielibyśmy, aby w tym naszym trójkącie współpracy trzech krajów, regionów, przebiegało to sprawnie, by to wejście Ukrainy było solidnie przygotowane – mówiła Anke Rehlinger.

 

 Na koniec Premier Rehlinger zapewniła, że jej region jest otwarty i chętny do współpracy z województwem podkarpackim.

 

Na Podkarpacie wraz z premierem Kraju Saary przyjechali m.in. szef Kancelarii Stanu i pełnomocnik ds. europejskich David Lindemann, Minister Spraw Wewnętrznych Kraju Saary Reinhold Jost, Minister Edukacji Christine Streichert-Clivot, Starosta Powiatu Theophil Gallo oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Spraw Europejskich w Parlamencie Kraju Saary Roland Theis.

 

Niemiecka delegacja odwiedziła we wtorek PPNT Aeropolis, gdzie podczas spotkania z marszałkiem województwa oraz m.in. przedstawicielami Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, goście z Niemiec wysłuchali prezentacji o potencjale gospodarczym regionu. Z PPNT Aeropolis niemiecka delegacja udała się do firmy MTU. Dzisiaj delegacja wyjeżdża na Ukrainę, a we czwartek odwiedzi m.in. Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

 

Kraj Saary jest pierwszym i jedynym, jak dotąd, niemieckim landem, z którym województwo podkarpackie zawarło porozumienie o współpracy. Porozumienie zostało podpisane w maju 2009 r. w Saarbrücken.

 

Galeria zdjęć: