Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch mężczyzn na tle flag

 


Autor tekstu: Katarzyna Gieroń

Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Kancelaria Zarządu UMWP

 

O dotychczasowej współpracy oraz przyszłych planach współdziałania oraz Strategii Karpackiej - rozmawiali w Rzeszowie Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rumunii w RP Cosminem Onisii. Ambasador Onisii przybył z wizytą na Podkarpacie, a spotkanie z marszałkiem Ortylem było pierwszym punktem jego programu.  

 

Podczas spotkania w siedzicie samorządu województwa marszałek Władysław Ortyl przypomniał dobre relacje partnerskie z regionami rumuńskimi, takimi jak Maramuresz oraz Suczawa, z którymi Podkarpacie podpisało porozumienia o współpracy międzyregionalnej. Współpraca obejmuje przede wszystkim takie obszary jak sprawy gospodarcze, kultura, nauka oraz sprawy mniejszości polskiej.

 

Poszerzanie współpracy o kolejne regiony rumuńskie jest dla nas bardzo istotne – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie spotkania z ambasadorem.

 

Marszałek podziel się z ambasadorem informacjami z niedawnej wizycie w Bukareszcie, którą odbył 15 lutego, w ramach spotkania Prezesów Izb Przemysłowo-Handlowych krajów karpackich. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie w kontekście dalszych prac nad Strategią Makroregionalną dla Regionu Karpat, o której powstanie od lat zabiega marszałek Ortyl. Temat Strategii Karpackiej był jedną z kluczowych kwestii omawianych w trakcie spotkania z Ambasadorem Onisii.

 

Strategia Karpacka ma bowiem ogromne znaczenie nie tylko w kontekście rozwoju krajów, które miałaby objąć swoim zasięgiem, ale również wobec wyzwań dotyczących odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny – podkreślał marszałek.

 

Podczas spotkania obie strony nawiązały do sytuacji na Ukrainie oraz spraw związanych z przepływem uchodźców.

 

Solidarność, bezpieczeństwo i integracja są tak ważne w trakcie toczącej się wojny. Rumunia i Polska powinny wymieniać się doświadczeniami i wspierać, gdyż mamy wiele wspólnego. Zarówno Suczawa i Rzeszów stanowią huby pomocy humanitarnej, a Rzeszów jest dodatkowo hubem militarnym i dyplomatycznym- podkreślał ambasador Cosmin Onisii.

 

Marszałek Ortyl przedstawił, w jaki sposób rząd RP oraz samorządy wspierają uchodźców, m.in. dzieci ukraińskie, które uczęszczają do polskich szkół, kobietom pomaga się znaleźć pracę, aby mogły jak najszybciej zaadaptować się do nowych warunków. Pomoc oferowana jest również firmom ukraińskim, które otrzymują usługi doradztwa, pomocy prawnej, oferując poszukiwania miejsca na prowadzenie działalności.

 

Marszałek wspomniał także o uruchomieniu przejścia granicznego z Ukrainą Malhowice-Niżankowice w powiecie przemyskim.

 

To kolejne rozwiązanie usprawniające przekraczanie granicy, szczególnie w odniesieniu do przejazdów samochodów ciężarowych. Otwarcie nowego przejścia pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na odprawy. Odprawy graniczne będą prowadzone całodobowo w obydwu kierunkach w oparciu o tymczasową infrastrukturę zlokalizowaną zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej – podkreślał gospodarz Podkarpacia.

 

W trakcie spotkania marszałek Ortyl zaprosił Ambasadora Onisii na Carpathian Startup Fest, który ma odbyć się w czerwcu. Jest to ważne wydarzenie organizowane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” wraz z partnerami, poświęcone przedsiębiorczości oraz technologii.  Gromadzi ono startupy, inwestorów, korporacje i media. Wydarzenie to także może stanowić formę wspierania startupów z Ukrainy. W zeszłorocznej edycji po raz pierwszy wręczono nagrodę dla Najlepszego Startupu z Ukrainy.

 

Marszałek Ortyl zaprosił także ambasadora na kolejne ważne wydarzenie, którego Podkarpacie ma być gospodarzem - Aerospace & Defense Meetings. Odbędzie się ono w maju w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. To projekt, którego celem jest kojarzenie partnerów biznesowych dla światowych profesjonalistów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego. To doskonała okazja dla liderów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Celem tego wydarzenia jest także promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej, a Podkarpacie, gdzie znajduje się siedziba Doliny Lotniczej słynie z przemysłu lotniczego i ośrodków szkolenia pilotów.

 

Ambasador natomiast skierował zaproszenie do udziału w Polsko-Rumuńskim Forum Biznesu, organizowanym w marcu w Bukareszcie.

 

Wydarzenie organizowane jest w związku z Rumuńsko-Polskimi Konsultacjami Międzyrządowymi. Jego celem jest przedstawienie potencjału Rumunii i Polski oraz zacieśnienia możliwości wzajemnej współpracy handlowej i inwestycyjnej między przedsiębiorcami i instytucjami. Do najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy polsko-rumuńskiej należą następujące sektory: przemysł obronny, energetyka, przemysł spożywczy, IT, transport i logistyka oraz Smart Cities  i urban mobilities – powiedział ambasador.

 

W trakcie spotkania dyskutowano także o tym, że Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu (PZL Mielec) – spółka z Grupy Lockheed Martin podpisały czteroletnią umowę ramową z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rumunii na dostawę do 12 sztuk śmigłowców Black Hawk nowej generacji.

 

Rozmowy marszałka z ambasadorem dotyczyły również tematów związanych z trasą Via Carpatia. Obu stronom zależy na budowie kolejnych odcinków, aby usunąć bariery w podróżowaniu pomiędzy krajami oraz zintegrować systemy transportowe krajów, przez które ma przebiegać szlak.  

 

Ambasador wspomniał ponadto o Inicjatywie Trójmorza, która służy zacieśnianiu powiązań w regionie Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.

 

Oprócz wizyty u gospodarza województwa ambasador Onisii złożył wizytę na Politechnice Rzeszowskiej, aby przedyskutować kwestie współpracy pomiędzy uczelnią a Uniwersytetem w Suczawie. Obie uczelnie wyższe mają podobny profil kształcenia, jakim jest lotnictwo.

 

Galeria zdjęć: