Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna siedzi przy biurku, na którym stoi komputer.

 


Czas jest najistotniejszy, nie możemy sobie pozwolić, aby zaniedbać cokolwiek w realizacji  projektu PKA. To duża i ważna inwestycja, która służyć będzie wielu mieszkańcom regionu przez kolejne lata – mówił wicemarszałek Piotr Pilch o budowie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, dla realizacji której samorząd województwa kupi trzy działki na terenie Rzeszowa.

 

Wyrażenie zgody na nabycie praw wieczystego użytkowania wraz z własnością usytuowanych na gruncie budynków, budowli i urządzeń, ustanowionych na nieruchomościach położonych w Rzeszowie – ta uchwała była najważniejszym punktem nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa, która odbyła się 10 czerwca. Właścicielem terenu jest Skarb Państwa, a jego użytkownikiem - PKP S.A.

 

Zakup tych działek jest potrzebny do budowy zaplecza technicznego dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Realizacja projektu jest niestety opóźniona, nie z naszej przyczyny, nie mieliśmy na to wpływu. Na tych działkach ma powstać nowa hala dla zaplecza technicznego kolei, o wartości 140 mln złotych – uchwalę zaprezentował radnym województwa wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Dwie działki o wielkości 10 i 16 arów oraz trzecia o wielkości ponad 1,6 hektara znajdują się w centrum Rzeszowa, na osiedlu Staroniwa. PKP S.A wyraziło zgodę na zbycie tych terenów i opracowało ich operat szacunkowy.

 

W tym miejscu powstanie ogromna hala, zaplecze techniczne dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Aby tak się mogło stać, musimy mieć prawo do dysponowania tym gruntem – mówił podczas sesji wicemarszałek Piotr Pilch - W jednym z budynków, które są częścią projektu odkryte zostały ogromne pokłady smoły, co wymaga utylizacji, tworzy dodatkowe koszty i wydłuża procedurę inwestycji. Chcemy przekazać jak najszybciej grunt inwestorowi, liczy się każdy tydzień, bo te roboty, to kwestia chociażby przełożenia torów i realizacji skomplikowanych prac – mówił w czasie sejmiku wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

Dzięki pozytywnej decyzji sejmiku województwa podkarpackiego, samorząd województwa ma zgodę na zakup trzech działek na terenie Staroniwy w Rzeszowie. Działki mają wartości ponad 3, 6 mln złotych netto. Zakup zostanie dokonany w postaci przeniesienia wieczystego użytkowania, a  współfinansowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu wspófinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

 

W czasie sesji radni zdecydowali także o zmianach w majowej uchwale dotyczącej udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy podkarpackich zabytkach.

  

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Autor zdjęć: Michał Hubala