Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na dużej sali

 

 


Autor zdjęć i tekstu: Daniel Kozik
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

Będą kolejne inwestycje związane z budową i modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarach wiejskich. Podpisano właśnie umowy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej dla obszarów wiejskich na Podkarpaciu. Zadania będą realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

 

To już czwarty nabór na realizację inwestycji w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarach wiejskich Podkarpacia. W jego ramach podpisano 38 umów z gminami oraz jednoosobowymi spółkami komunalnymi realizującymi zadania własne gmin w zakresie gospodarki komunalnej. Wartość podpisanych umów wynosi prawie 27 mln euro, co daje około 120 mln złotych. Dzięki temu beneficjenci będą mieli możliwość sfinansowania 100% kosztów dokonanych inwestycji.

 

Przy okazji podpisania umów odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął wicemarszałek Piotr Pilch oraz wójtowie: Gaci - Grażyna Pieniążek, Komańczy - Roman Bzdyk i Bukowska - Marek Bańkowski

 

Wicemarszałek Piotr Pilch tłumaczył dlaczego dla zarządu województwa jest ważne wspieranie podkarpackich gmin w zakresie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej:

 

Zrobiliśmy analizę, gdzie sieć wodno-kanalizacyjna jest lepiej, a gdzie słabiej rozwinięta w naszym regionie. Z przyczyn oczywistych ta sieć na południu województwa jest zdecydowanie gorzej rozwinięta. Tam było kilka gmin, które nawet nie miały kilometra kanalizacji, a wiele było takich, gdzie tylko znikomy procent był objęty tą siecią wodno-kanalizacyjną. Dlatego za jeden z priorytetów zarządu województwa w tym zakresie, przyjęliśmy starania zmierzające do poprawy tej sytuacji. W związku z tym zaangażowaliśmy duże środki zarówno z RPO WP, ale też z dodatkowych źródeł, które przeznaczyliśmy na gospodarkę wodno-ściekową – mówił wicemarszałek.

 

Wicemarszałek Ewa Draus zwróciła uwagę na postęp cywilizacyjny dokonujący się na podkarpackiej wsi:

 

To wielka radość koledzy samorządowcy, że tak licznie dziś tu przybyliście. Widać tym samym skalę tych kolejnych inwestycji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, która będzie realizowana w naszym województwie. Cieszę się, że podejmujecie te ważne zadania, które często są trudne w realizacji z uwagi na fakt, że województwo jest terenem górzystym. Aby zachęcić ludzi w naszym województwie do zamieszkania i do tego, aby planowali dalsze życie na obszarach wiejskich, potrzebna jest ta jakość życia, a bez tej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej trudno zapewnić te warunki i standardy cywilizacyjne, które są potrzebne. To cieszy, że Podkarpacie szybko się zmienia, podkarpacka wieś szybko się rozwija i analizując to widzimy, że największe zaangażowanie i potrzeby występują w pobliżu wszystkich miast większych i mniejszych, co pokazuje bardzo szybką urbanizację naszego obszaru i koncentrację wokół wszystkich miast. Nasze miasta się rozbudowują, ale też poprawia się jakość życia na obszarach wiejskich, co daje nam przesłanki, abyśmy realizowali i wzmacniali tę politykę zrównoważonego rozwoju. Natomiast państwo swoją pracą i swoimi inwestycjami przyczyniacie się do tego – powiedziała wicemarszałek Ewa Draus.

 

Członek Zarządu Anna Huk podczas spotkania mówiła:

 

Ten dzień dla nas – samorządowców jest bardzo ważny. Dbałość o jakość życia mieszkańców naszego województwa, naszych gmin jest bardzo ważna. Ja ze swojej strony chciałam Państwu bardzo podziękować za dobrą i merytoryczną współpracę. Gdyby nie zaangażowanie państwa, nie udałoby się osiągnąć tego efektu. Cieszymy się, że odpowiadacie na nasze zapytania, ale i że do nas kierujecie pytania, jest to dla nas bardzo ważne, bo w ten sposób pozyskujemy informacje, jakie potrzeby jeszcze są do zrealizowania. Myślę, że ten 2023 rok będzie dla nas – samorządowców dobry, a wszystkie podjęte przez państwa działania zakończą się sukcesem – mówiła Anna Huk.

 

Podpisanie umów pozwoli wybudować prawie 200 km systemu kanalizacji zbiorczej oraz prawie 180 przydomowych oczyszczalni ścieków, co przełoży się na poprawę stanu środowiska naturalnego na Podkarpaciu. Zwiększy się również zasięg usług publicznych realizowanych przez samorządy gminne w ramach zadań własnych. Istotne w skali regionu będzie również wybudowanie prawie 60 km zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę.

 

Grażyna Pieniążek, wójt gminy Gać zwróciła uwagę na problem wynikający z przestarzałej sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie jej gminy:

 

Gmina Gać posiada sieć wodociągowo-kanalizacyjną, ale jest ona częściowo bardzo przestarzała i ulega notorycznym awariom. Analizując koszty doszliśmy do wniosku, że budowa nowej sieci jest bardziej opłacalna niż cokolwiek innego. Tu ogromny ukłon w stronę zarządu województwa, bo znaleźliśmy się na liście rankingowej, a dzisiaj podpisujemy umowę – mówiła.

 

Roman Bzdyk, wójt Komańczy mówił na co zostaną wydane przyznane środki:

 

Jesteśmy tylko w pięćdziesięciu procentach skanalizowani. Natomiast wodociągi nie w każdej miejscowości są, bo nie wszędzie ich budowa jest możliwa. Nasza inwestycja nie będzie skierowana tylko do jednej miejscowości, aczkolwiek zrobimy wiele inwestycji, bo planujemy rozbudowę pięciu oczyszczalni – powiedział wójt.

 

Marek Bańkowski, wójt Bukowska wymieniał inwestycje, jakie za te pieniądze będą realizowane w jego gminie:

 

Jesteśmy szczęśliwi i ogromnie dziękujemy za to stuprocentowe dofinansowanie. Za te środki będziemy budować dwie oczyszczalnie ścieków i odtwarzać sieć kanalizacyjną w miejscowości Karlików, ale będziemy też budować taką sieć i oczyszczalnię ścieków w Bukowsku – powiedział.

 

W ramach trzech wcześniejszych naborów zawarto 146 umów o wartości przekraczającej 325 mln złotych. Zakończono realizację 123 projektów. Zakontraktowane wsparcie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przekroczyło 159 mln złotych.

 

Zawarte dotychczas umowy umożliwiły realizację projektów przynoszących konkretne efekty rzeczowe w sferze infrastruktury obszarów wiejskich Podkarpacia. Do tej pory udało się wybudować 250 km zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę, dodatkowych 12 km poddano przebudowie. Wybudowano ponad 700 km zbiorczych systemów kanalizacji komunalnej oraz 321 przydomowych oczyszczalni ścieków. Wybudowano, przebudowano i wyposażono kilkadziesiąt ujęć wody oraz stacji jej uzdatniania. Kilkanaście inwestycji dotyczyło budowy lub przebudowy oczyszczalni ścieków – mówił Paweł Stokłosa, zastępca dyrektora departamentu PROW w urzędzie marszałkowskim.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Podpisano umowy w ramach PROW