Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi siedzi przy stole

 


W Karpaczu jeszcze można dostrzec ślady niedawnego Forum Ekonomicznego, a już kolejne wydarzenie istotne dla Polskich samorządów rozpoczęło się w tym mieście. W Hotelu Gołębiewski trwa XXXIX Zgromadzenie Ogólnego Związku Województw RP.

 

Województwo Podkarpackie reprezentują w Karpaczu marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś oraz radny Wojciech Zając.

 

Samorządowcy spotkali się aby tradycyjnie podsumować tegoroczne działania ZWRP z 2021 r. W porządku obrad  zaplanowano także dwie debaty na temat polskich regionów i ich roli w rozwoju kraju. Dyskusję poprowadzili dziennikarze Gazety Wyborczej i Polskiej Agencji Prasowej.

 

Uczestnicy dzielili się doświadczeniami m.in. wdrażania i wykorzystania przez województwa funduszy Unii Europejskiej, kwestii dotyczących funduszy nowej perspektywy finansowej i roli Europejskiego Komitetu Regionów w kształtowaniu polskiej polityki regionalnej. Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w dyskusji pt. „Przyszłość polskich samorządów”. W trakcie panelu oraz w trakcie rozmów z dziennikarzami mówiono o roli i zadaniach województw w zupełnie nowych realiach, które spowodowała pandemia covid-19 i agresja Rosji na Ukrainę.

 

Działania wojenne za naszą granicą mają oczywiście wpływ na sytuację gospodarczą i społeczną w naszym województwie. Przypomnę ten wielki odruch serca mieszkańców na początku wojny, wspaniała pomoc, współpracę i działania samorządów. Na to również potrzebne były środki finansowe. Wtedy nikt się nie zastanawiał czy będą na to fundusze zewnętrzne, ale ile mogliśmy w świetle obowiązujących przepisów, przekazaliśmy na różnego rodzaju formy wsparcia. Liczymy, czekamy na to, że Fundusze Europejskie na ten cel się pojawią. Dostaliśmy możliwość wykorzystania na te potrzeby, środków z mechanizmu React-Eu, ale przypomnę, że był to mechanizm stworzony, który miał niwelować negatywne skutki pandemii Covid-19. Także podkreślę, że wciąż czekamy na wsparcie dedykowane wszystkim działaniom pomocowym związanym z wojną  – powiedział marszałek Władysław Ortyl

 

Obrady zaplanowano na dwa dni. Zgromadzenie połączone jest również z uroczystą galą z okazji 20-lecia istnienia Związku.

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Tomasz Leyko

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Mateusz Kopij