Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Konferencja prasowa. Za stołem, na którym stoją mikrofony, siedzą uczestnicy konferencji. Przed nimi siedzą dziennikarze.

 


Po raz szósty rusza zbiórka charytatywna w ramach wspólnej akcji Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji Iskierka. Cel to 200 tys. złotych, które sfinansują zakup wysokiej klasy, mobilnego aparatu USG dla Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Dzięki temu urządzeniu mali pacjenci będą mieć wykonywane badania w łóżkach, bez konieczności ich przewożenia do pracowni. Zwiększy to komfort i podniesie jakość leczenia najmłodszych, onkologicznych pacjentów z całego Podkarpacia.

O akcji oraz o tym, dlaczego taki aparat jest niezbędny w Klinice Onkohematologii Dziecięcej mówili na wtorkowej konferencji prasowej: Jolanta Czernicka-Siwecka - prezeska Fundacji ISKIERKA, dr Radosław Chaber - kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2, dr Iwona Kucharska-Miąsik - koordynator Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej oraz Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Marszałek Ortyl mówił, że ten ambitny cel, jakim jest zebranie 200 tys. złotych, nie jest wyzwaniem dla samorządu województwa, ale w zbiórce chodzi nie tylko o sam zakup urządzenia, ale także o promocję profilaktyki zdrowotnej:

 

Chcemy tą akcją pokazać jeszcze kilka innych rzeczy, uruchomić jeszcze inne obszary, zainteresować mieszkańców tą problematyką, promować zdrowy tryb życia, pokazywać też dobre serce, chcemy też mobilizować wszystkich uczestników, którzy dzieciom pomagają – mówił marszałek.

 

Jolanta Czernicka-Siwecka, szefowa Fundacji ISKIERKA, mówiła o dotychczasowych działaniach fundacji i samorządu województwa, które zaowocowały wieloma ważnymi przedsięwzięciami. Zapowiedziała też, że w ramach zbiórki będą prowadzone różne aktywności, wyzwania sportowe, aby jak najszybciej udało się zebrać planowaną kwotę:

 

Cieszę się, że województwo podkarpackie włącza się, że będzie z nami biegać, skakać, po to, aby jak najszybciej zebrać środki na ten sprzęt i w konsekwencji będziemy pomagać dzieciom, które tej pomocy potrzebują, a przy okazji będziemy też edukować – mówiła Jolanta Czernicka-Siwecka.

 

Mobilny, wielofunkcyjny i oferujący wysoką jakość obrazowania Ultrasonograf GE Versana,  który ma być kupiony za uzbieraną kwotę, ma usprawnić i polepszyć proces diagnostyczny u najmłodszych pacjentów szpitala. Ma też zwiększyć wydajność i wspierać codzienną pracę lekarzy w rzeszowskim szpitalu „na górce”. To cel tegorocznej zbiórki, która wystartowała 24 lipca i potrwa do końca tego roku.

Radosław Chaber - kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2, mówił, jak aparat pomoże w diagnostyce i leczeniu małych pacjentów chorych na raka i choroby krwi:

Leczenie tych dzieci i diagnostyka jest niezwykle kosztowna, jest skomplikowana, zaawansowana w tej chwili pod względem naukowym, każdy rok przynosi coraz to nowe odkrycia i wchodzą dzięki temu nowe badania, nowe możliwości terapeutyczne i my musimy, jako klinika, jako oddział za tymi wszystkimi najnowocześniejszymi trendami nadążyć – mówił dr Chaber.

Co roku w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie rozpoznaje się ok. 50 nowych zachorowań  na chorobę nowotworową. Ich leczenie trwa wiele miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Oprócz tego w klinice leczone są dzieci z ciężkimi chorobami hematologicznymi, jak np. anemia aplastyczna, zespół mielodysplastyczny, zaburzenia krzepnięcia itp.

 

Ten aparat przyłóżkowy będzie służył głównie dzieciom w najcięższym stanie, które z racji swojego stanu, nie mogą być transportowane do pracowni, a często u nich te badania musimy wykonywać co kilka godzin – dodaje Radosław Chaber.

 

Jaką rolę w leceniu i diagnozowaniu małych pacjentów odgrywa dobry sprzęt USG, zwłaszcza taki, którym badanie można wykonać w sali pacjenta, mówiła dr Iwona Kucharska-Miąsik, koordynator Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej:

 

Badanie przyłóżkowe jest to badanie bezpieczne, możemy je powtarzać, wykonywać tak często jak chcemy, bez żadnego obciążenia dla pacjenta. A dobra jakość aparatu pozwala nam zobrazować naprawdę bardzo małe struktury – wyjaśnia dr Kucharska-Miąsik.

 

Zbiórka prowadzona jest w internecie na specjalnej stronie: www.podkarpackiedzieciom.pl. Został  tam uruchomiony dedykowany wpłatom formularz. Płatności w bezpieczny sposób obsługuje ogólnopolski operator, a te trafiają na dedykowane akcji subkonto Fundacji Iskierka. Ile jest w puli? To na bieżąco pokazuje wykres na stronie głównej akcji. Głównym narzędziem komunikacji, będą media społecznościowe. To tam publikowane będą najnowsze informacje, materiały edukacyjne, filmy i zdjęcia.

 

Liczymy na solidarność internautów, na ich dobre serce i zrozumienie potrzeb małych pacjentów – dodaje marszałek Władysław Ortyl.

 

W ramach akcji zostało przygotowane również wyzwanie, popularny challenge, który angażując użytkowników mediów społecznościowych, pomoże zbierać pieniądze jeszcze szybciej. Więcej informacji o #sztafecieziskierką, czyli na czym polega wyzwanie i jak do niego dołączyć znajduje się na podstronie poświęconej wyzwaniu. 

Fundacja Iskierka współpracuje z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie od siedmiu lat. Efektem tego są badania przesiewowe USG jamy brzusznej, (575 przebadanych dzieci, wśród których u części zostały wykryte nieprawidłowości), promocja profilaktyki nowotworowej i o wiele więcej.

 

Współpraca jest wzorowa. Fundacja ISKIERKA to niezastąpiona pomoc dla pacjentów i ich rodzin. To nie tylko wsparcie emocjonalne, ale też praca terapeutyczna, zmniejszająca stres u młodych pacjentów – wylicza Barbara Rogowska, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

 

Kweście patronuje Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.