Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ołtarz podczas mszy beatyfikacyjnej na świeżym powietrzu.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autorzy zdjęć: Anna Magda, Tomasz Leyko

Biuro Prasowe UMWP

 

Ponad 30 tysięcy wiernych uczestniczyło w mszy beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. To był wielki dzień w historii Markowej, choć pełen trudnych wyzwań i wyrzeczeń dla mieszkańców. Niezaprzeczalnie w niedzielę oczy kościoła katolickiego zwrócone były na Podkarpacie i niewielką Markową. 

 

Eucharystię koncelebrowało blisko 1000 kapłanów w tym 80 kardynałów i biskupów. Służba liturgiczna mszy świętej liczyła 150 osób. Na ponad 7 hektarach placu do celebry w uroczystościach uczestniczyło ponad 30 tysięcy osób. Przy obsłudze całego wydarzenia pracowało ponad tysiąc osób. Na uroczystość akredytowało się ponad 220 dziennikarzy z mediów polskich i zagranicznych, m.in. z Francji, Włoch i USA, a także z Kanady oraz z Izraela.

 

We mszy uczestniczyli wierni nie tylko z Polski, ale przybyły zorganizowane grupy z Litwy, Słowacji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Niemiec, a nawet z Bermudów. Wśród gości nie zabrakło najważniejszych osób w państwie prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministrów z Szefem KPRP Markiem Kuchcińskim, posłów i senatorów. W uroczystościach uczestniczyła Shani Tayar, chargé d’affaires Ambasady Izraela w Polsce, był również naczelny rabin Polski Michael Schudrich.  

 

Samorząd województwa reprezentowali wszyscy członkowie zarządu: Władysław Ortyl, Ewa Draus, Piotr Pilch,  Stanisław Kruczek i Anna Huk, a także radni województwa z przewodniczącym Jerzym Borczem na czele. Samorząd Województwa również wspierał w organizacji tego wielkiego święta Kurię Archidiecezji Przemyskiej oraz Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

 

W tłumie gości znaleźliśmy Haralda Hinrichsa. To burmistrz niemieckiego miasteczka Esens, w którym spokojne życie wiódł jeden z katów rodziny Ulmów Eilert Dieken. Hinrichs był bohaterem filmu Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”. O niecnych czynach mieszkańca swojej miejscowości dowiedział się od twórców filmu.

 

Wśród wiernych był również brat Józef Popiełuszko, brat wyniesionego już na ołtarze kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszki.  

  

Do Markowej przyjechała też delegacja między innymi z powiatu Saarpfaltz z Kraju Saary, który ściśle współpracuje z Powiatem Łańcuckim. Niemieccy samorządowcy przywieźli oświadczenie będące symbolicznym gestem pamięci. 

 

Chociaż wszystko to wydarzyło się 80 lat temu, wciąż prosimy o wybaczenie tu i teraz – za czyn, którego nie można wybaczyć ze względu na jego nieludzkość, popełniony przez sprawców, którzy już nie żyją – powiedział TVP Rzeszów Teofil Gallo – odpowiednik naszego starosty z Saarpfalz. 

 

W uroczystościach uczestniczyło także wiele gości z Izraela. Na zaproszenie marszałka województwa podkarpackiego przyjechała rodzina Halpernów. Z Podkarpacia pochodzi matka Samuela Halperna, która przeżyła dzięki temu, że uciekła na sowiecką stronę.  Stamtąd trafiła na zesłanie i tam spotkała przyszłego męża, który był w tej samej sytuacji. Samuel przyjechał z żoną Tamar oraz siostrą Rachel. Bardzo cenią sobie swoje polskie korzenie, zaświadczają o tym częstymi wizytami i współpracą z prof. Wacławem Wierzbieńcem. Chętnie uczestniczą w jego przedsięwzięciach edukacyjnych, a ich los jest potwierdzeniem przenikającej się historii Polaków i Żydów na tym terenie.

 

Na zaproszenie marszałka przyjechała także delegacja z zaprzyjaźnionego z samorządem województwa samorządnego Kraju Preszowskiego.

 

Tłumy wiernych uczestniczących w beatyfikacji przybywają także przed sarkofag z doczesnymi szczątkami nowych Błogosławionych. Umieszczono go w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Markowej, a odsłonięto po beatyfikacyjnej mszy św. W 400-kilogramowym sarkofagu spoczywają szczątki całej zamordowanej przez Niemców rodziny.

 

Niedzielne uroczystości beatyfikacyjne poprzedziło w Markowej dzień wcześniej Podkarpackie Święto Młodych z Rodziną Ulmów, w którym wzięła udział młodzież z czterech okolicznych diecezji: rzeszowskiej, zamojsko-lubaczowskiej, sandomierskiej i archidiecezji przemyskiej. Wydarzenie było formą dziękczynienia za rodzinę, a w szczególności za Rodzinę Ulmów. Uczestnicy wzięli też udział w nabożeństwie „Powołani do świętości”, przygotowanym przez duszpasterstwa młodzieży poszczególnych diecezji.

 

Ponadto w sobotni wieczór odbył się koncert pt. „Nie ma większej miłości”. Wystąpili m.in. Justyna Steczkowska, Baśka Giewont, zespoły Pectus, Full Power Spirit, Mała Armia Janosika i Gospel Rain. Tytuł koncertu zaczerpnięto z fragmentu Ewangelii według św. Jana który brzmi: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Wrażenia i podsumowania po beatyfikacji Rodziny Ulmów