Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Tekst i zdjęcia: z Krynicy Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP

 

 

Trwa Krynica Forum 2023. Dziś drugi dzień debat i rozmów, a dominującą tematyką jest wojna na Ukrainie i współpraca międzynarodowa. Podobnie jak wczoraj aktywny udział bierze prezydent RP Andrzej Duda oraz jego goście prezydent Litwy i premier Korei Południowej. Andrzej Duda był gościem panelu samorządowego, w którym panelistą był marszałek Władysław Ortyl.

Jedną ze ścieżek tematycznych forum przygotowała Narodowa Rada Rozwoju przy prezydencie RP. Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył dziś w dyskusji nt. „Samorząd terytorialny – partner w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Gościem specjalnym panelu był prezydent Andrzej Duda. Ponadto w dyskusji, którą moderował Piotr Ćwik – minister w Kancelarii Prezydenta, udział wzięli jeszcze Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego i Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego, który jednocześnie jest jednym z gospodarzy całego forum.

 Cieszę się bardzo z tego, dziękuję że państwo jesteście tutaj w Krynicy jako członkowie Narodowej Rady Rozwoju, którzy wspierają mnie na co dzień swoim głosem. W ramach Urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Pałacu Prezydenckiego debatujecie o najważniejszych dla polskich samorządów tematach. Dla mnie jest bardzo ważne abyśmy o tych kwestiach, które tutaj poruszamy jak najdłużej rozmawiali, dyskutowali i przygotowywali kolejne stanowiska, propozycje także w aspekcie przyszłego roku i kolejnego forum  - powiedział w krótkim wystąpieniu prezydent.

 

Marszalkowie z kolei mówili o realizowanej przez rząd polityce zrównoważonego rozwoju.

Ja myślę, że trzeba też historycznie spojrzeć, kiedy ten rozwój zrównoważony przynajmniej dla mnie się rozpoczął. Pamiętam czas, kiedy świętej pamięci minister Grażyna Gęsicka, uruchomiła program Rozwój dla Polski Wschodniej. Teraz mamy nasze regionalne programy i ten najnowszy Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Są też nasze środki, które pozyskujemy w ramach różnego rodzaju programów i projektów rządowych. Mając to wszystko na uwadze zaczęliśmy starannie pilnować tego zrównoważonego rozwoju w naszym regionie. Chcę powiedzieć, że zrównoważony, nie oznacza równomierny. Chcę mocno podkreślić wsparcie polskiego rządu i prezydenta w realizacji tej polityki, którą w naszym regionie po prostu widać – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Wczorajsze wydarzenia otworzyła debata z prezydentem Litwy, dziś podczas wielu paneli temat współpracy był kontynuowany. W ramach krynickiego wydarzenia odbyło się także Forum Polsko-Koreańskie. W panelu otwierającym wzięli udział prezydent Andrzej Duda i premier Korei Han Duck-Soo.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska podpisała z Koreą umowy na dostawy samolotów FA-50, koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo, czołgów K2 oraz armatohaubic K9". Dodał, że część produkcji czołgów będzie miała miejsce także w polskich firmach, co przełoży się na wspólną produkcję i eksport na sąsiednie dla Polski rynki.

Cieszymy się, że kraj, z którym śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy zaprzyjaźnieni, inwestuje w Polsce coraz więcej na rozpoznawalnym, znanym sobie rynku, którego specyfika jest w Korei czymś bliskim, jeżeli chodzi generalnie o rynek europejski. Polska i Korea mogą również wspólnie zmierzyć się z jednym z najważniejszych wyzwań - powojenną odbudową Ukrainy - podsumował Andrzej Duda.

 

Jutro zakończenie krynickiego forum. W Nowej Pijalni przy krynickim deptaku, która była centralnym miejsce wydarzenia samorząd województwa postawił niewielkie stoisko promocyjne. Województwo Podkarpackie jest partnerem regionalnym Krynica Forum 2023. Promocja województwa podczas wydarzenia finansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014-2020

 

Galeria zdjęć: