Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka mężczyzn przy mikrofonach. Siedzą na podium.

 


Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak - Nieduży

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Konkretne działania, które mają wpływ na podnoszenie standardu życia mieszkańców Podkarpacia, w wielu dziedzinach życia – tak treść uchwał, podjętych w czasie wrześniowej sesji sejmiku podsumowuje marszałek Władysław Ortyl. 

 

Gośćmi wrześniowej sesji byli m.in. parlamentarzyści: senator RP Stanisław Ożóg, poseł RP Wiesław Buż oraz wiceminister sprawiedliwości, poseł RP Marcin Warchoł. Parlamentarzyści, których kadencja wkrótce dobiegnie końca, dziękowali samorządowi województwa oraz radnym za dobrą współpracę na rzecz Podkarpacia. 

 

Cieszymy się, kiedy parlamentarzyści są zainteresowani sprawami samorządu województwa – podkreślał  przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, dziękując im za działania na rzecz rozwoju regionu oraz mieszkańców

 

Potrzebne jest wspólne działanie i spojrzenie z zewnątrz – mówił z kolei marszałek Władysław Ortyl,również dziękując parlamentarzystom 

 

W czasie sesji radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej z budżetu województwa dla powiatu niżańskiego.

 

O taką pomoc zwrócił się starosta niżański. Chodzi o przebudowę drogi powiatowej DW 878 – do węzła S19 Rudnik nad Sanem. Kiedyś stanowiła ona odcinek drogi krajowej Nr 77, który w związku z wybudowaniem i oddaniem do użytkowania obwodnic Niska i Stalowej Woli stała się drogą wojewódzką. Sejmik Województwa pozbawił ten fragment kategorii drogi wojewódzkiej, przekazując go powiatowi.  Teraz potrzebne jest wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych.Całkowita wartość inwestycji opiewa na kwotę 4,6 mln złotych a dofinansowanie ze środków subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury wynosi 2, 3 mln zł (50% wartości zadania). Sejmik zdecydował o udzieleniu pomoc powiatowi w wysokości 600 tysięcy złotych. 

 

Radni województwa jednogłośnie zdecydowali także, by zgodzić się na nabycie od Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka Sp. na rzecz Województwa Podkarpackiego prawa własności do nieruchomości położonych w Jasionceobejmujących kilka działek, z przeznaczeniem na drogi.

 

Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka Sp. z o.o. jest właścicielem nieruchomości położonych w Jasioncena których usytuowane są drogi dojazdowe do wojewódzkiej drogi publicznej nr 869. Drogi te znajdują się poza terenem lotniska, nie służą bieżącej działalności Portu Lotniczego.W związku z budową linii kolejowej nr 626 w ramach  Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, w miejscach przecięcia linii kolejowej nr 626 z istniejącymi drogami powstaną trzy przejazdy kolejowo-drogowe. Gdyby sytuacja prawna dotycząca dróg oraz funkcjonowania tych przejazdów nie została uregulowana, mogłoby dojść do sytuacji, że przedsiębiorcy i pracownicy zostaną pozbawieni dojazdu do drogi publicznej.

 

Radni zwiększyli także plan wydatków z budżetu województwa na kilka zadań i inwestycji. 

 

Między innymi zdecydowali, że przebudowa pomieszczeń II piętra budynku "A" i "BG" użytkowanych przez Klinikę Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zostanie dofinansowana dotacją zwiększoną o ponad 1,1 mln złotych.  

 

Jednogłośnie radni zdecydowali o rozpoczęciu programu stypendialnego dla studentów medycyny. Program Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”mazmotywować studentów, kształcących się na kierunku lekarskim do wyboru deficytowych specjalizacji, których brakuje w placówkach leczniczych i szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Podkarpackie. Ma on zapewnić tym placówkom kadrę medyczną na kolejne lata. 

 

Do lekarskich specjalizacji deficytowych, które odnotowuje się w szpitalach podległych samorządowi województwa podkarpackiego, zalicza się m.in.: anestezjologięi intensywną terapię, choroby wewnętrzne, psychiatrię, psychiatrię dzieci i młodzieży, chirurgię ogólną, pediatrię, rehabilitację medyczną, medycynę ratunkową, radiologię i diagnostykę obrazowąoraz medycynę pracy.   

 

Koszt realizacji programu stypendialnego w ciągu najbliższych trzech lat ma wynieść 3,2 mln złotych. Przewiduje się przyznanie 180 stypendiów w kwocie po 3 000 zł miesięcznie, będzie to 30 stypendiów 2023 r., 60 w 2024 r. i 90 w 2025 roku. 

 

Lista deficytowych specjalizacji publikowana będzie każdorazowo w trakcie ogłoszenia naboru wniosków. Studenci, którzy zechcą skorzystać z programu stypendialnego, zobowiążą się równocześnie do podjęcia pracy we wskazanych przez siebie specjalizacjach i podmiotach, wybranych z listy wskazanej przez samorząd województwa.  

 

Kwestii medycznych było w czasie obrad lokalnego parlamentu więcej. 

 

W czasie wrześniowej sesji zaprezentowany został raport o stanie szpitali wojewódzkichobjętych kredytami restrukturyzacyjnymi. Radni otrzymali także informację na temat wyników finansowych podmiotów leczniczych nadzorowanych przez samorząd województwa, w zestawieniu rocznym czyli od czerwca 2022 do czerwca 2023 roku

 

Podsumowując kwestie placówek medycznych podległych samorządowi województwa marszałek Władysław Ortyl mówił o działaniach zarządu województwa, w kwestii jak najlepszego funkcjonowania szpitali podległych samorządowi oraz o wyzwaniach, które wciąż istnieją. 

 

Cały czas kwestie naszych szpitali traktujemy priorytetowo. Prowadzimy rozmowy, podejmujemy działania, poszukujemy specjalistów, czego dowodem jest obecny dziś na sali sejmiku nowy dyrektor tarnobrzeskiego szpitala. Doposażamy placówki, dla Tarnobrzega zakupiliśmy mammografco bez wątpienia wpłynie na możliwości szpitala. Chcemy dobrze i w pełni wykorzystać potencjał, który mają i tarnobrzeski i krośnieński szpital – podkreślał w swym wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl. 

 

W czasie obrad w ostatni poniedziałek września radni zdecydowali także o woli przystąpieniado realizacji projektu ”Orientuj się!” realizowanego przez  Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. 

 

Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 36 mln złotych, w tym dofinansowanie to ponad 31 mln ze środków UE i ponad 1,3 mln z budżetu państwa.Projekt "Orientuj się!" ma za zadanie poprawę jakości doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i liceach z terenu województwa podkarpackiego poprzez kompleksowe szkolenia realizowane dla szkolnych doradców zawodowych, nauczycieli innych przedmiotów, a także dla kadry zarządzającej szkoły. Grupę docelową projektu będzie 300 publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i liceów realizujących kształcenie ogólne. 

 

Przed zakończeniem sesji przewodniczący sejmiku przekazał dobrą wiadomość. 

 

Otrzymaliśmy informację od ministra rolnictwa o tym, że nieruchomość wHoryńcu zostanie nieodpłatnie przekazana dla samordu województwa, a samorząd będzie mógł ją przekazać na potrzeby uzdrowiska Horyniec. To dla działalności uzdrowiska będzie ważna rzecz  - podkreślał Jerzy Borcz.  

 

To dobra wiadomość, bo troska o rozwój uzdrowiska oznacza, że trzeba patrzeć dalej niż rok czy kilka miesięcy, planować na przyszłość. A pozyskiwanie terenów pod przyszłe inwestycje daje szansę rozwoju – dodał marszałek Władysław Ortyl. 

 

Z kolei tuż przed rozpoczęciem wrześniowych obrad sejmiku województwa radni województwa uczestniczyli w otwarciu wystawy zdjęć poświęconej Rodzinie Błogosławionych Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi. Wystawa jest prezentowana w holu urzędu marszałkowskiego i można ją zwiedzać w godzinach  pracy urzędu.    

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Wrześniowa sesja sejmiku