Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcia sali od boku. Po lewej paneliści, po prawej widownia.

 


Autor tekstu i zdjęć: Z Karpacza tekst i zdjęcia Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Fundusze Europejskie to jeden z głównych tematów toczących się debat podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu. O unijnych środkach mówił dziś wicemarszałek Piotr Pilch, który był panelistą w dyskusji nt. „Fundusze unijne na inwestycje regionalne - bilans zysków i strat”

 

Moderatorem była Anna Banasik z Serwisu Samorządowego PAP, a dyskusje toczyli między sobą Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Bartosz Kublik ze Związku Banków Polskich, Jorge Manuel do Nascimento Botelho, zajmujący się funduszami UE w Zgromadzeniu Republiki Portugalii, Artur Rudnicki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz Paweł Olejnik z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który jak się po panelu okazało był w młodości uczniem wicemarszałka Piotra Pilcha.

 

Polska w nowej perspektywie finansowej UE ma przeznaczyć na inwestycje łącznie 76 miliardów euro. Jak samorządy, główny beneficjent tych środków, są przygotowane do realizacji kolejnych inwestycji? To było wyjściowe pytanie w dyskusji panelowej, w której udział wziął Piotr Pilch, wicemarszałek województwa.

 

Minister Grzegorz Puda zapytany na wstępie o to czy śpi spokojnie myśląc o rozpoczętej niedawno perspektywie finansowej UE, zdecydowanie odparł, że jest spokojny o wykorzystanie przez Polskę nowego okresu programowania.

 

Nie ma drugiego takiego kraju który pozwoliłby sobie na tak decentralizowane działania. Mało tego - czasem jest tak że samorządy potrafią odnaleźć obszary, których my jako ministerstwo, wcześniej nie wzięliśmy pod uwagę. Udało nam się dotychczas te środki wykorzystać w trudnym dla nas bardzo okresie, to ja jestem spokojny – powiedział na początku dyskusji.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch pytany był o doświadczenia Podkarpacia w tej kwestii.

 

W ramach tej nowej perspektywy finansowej, już na ten rok zaplanowaliśmy prawie 4 miliardy złotych czyli około jednej trzeciej z wszystkich środków, którymi dysponujemy, na różnego rodzaju konkursy i projekty. Nie ma żadnych przeszkód żeby po prostu zacząć się już wydawać, to bardzo duże środki – mówił Piotr Pilch.

 

Podczas panelu podkreślano prowadzoną przez rząd i samorządy politykę zrównoważonego rozwoju czyli takie dysponowanie środkami, aby nie trafiały tylko do dużych ośrodków i aglomeracji, ale również do mniejszych gmin i powiatów. Dobrym przykładem z Podkarpacia są tutaj środki dedykowane powiatom graniczącym z Ukrainą.

 

 Jeden z konkursów, które teraz zostały rozpisane dotyczą powiatów wschodniej części naszego województwa. To są tereny, w których możemy rozwijać turystykę. Potrzeby są tam ogromne, już zainteresowanie przekroczyło budżet jaki zaplanowaliśmy na ten cel. Trzeba pamiętać, że to są tereny przy granicy z Ukrainą więc w tamtym roku mocno odczuły fakt, że niedaleko toczy się wojna. Teraz chcą odbudować swoją pozycję. To tylko jeden z przykładów, jak rozumiemy zrównoważony rozwój – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Minister Grzegorz Puda, w kontekście realizacji nowej perspektywy finansowej dodał, iż liczy, że Komisja Europejska nie będzie tak restrykcyjnie podchodzić do pewnych kwestii jak do tej pory.

 

 Liczymy na zwiększenie elastyczności wykorzystania tych środków. Jeśli chodzi o część funduszy europejskich, to nie możemy z nich korzystać do końca tak, jak byśmy chcieli. Oczywiście rozumiemy, że mamy realizować pewne kierunki ważne, istotne, strategiczne, ale jednak po tym czasie jak pandemia czy wojna powinniśmy jako państwo mieć możliwość pewnej elastyczności – dodał minister Grzegorz Puda.

 

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma debat, dyskusji i spotkań. Tematy rozmów koncentrują się wokół bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, ale głównie przewija się kwestia wojny na Ukrainie. W trakcie trzech dni zaplanowano kilkaset wydarzeń z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu, naukowców oraz samorządowców, w których weźmie udział 5 tys. gości i 500 dziennikarzy.

 

Promocja województwa podkarpackiego podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu finansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014-2020.

 

Galeria zdjęć: