Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Materiał prasowy: Kancelaria Prezydenta RP

 

Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda zasadzili w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego drzewo jabłoni, będące symbolem pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w tym o błogosławionej Rodzinie Ulmów. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicemarszałek Piotr Pilch oraz Rozalia Mazur - zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowksiego Województwa Podkarpackiego.

 

Wydarzenie jest związane z akcją „Po owocach ich poznacie” zainicjowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, mającą na celu uczynienie jabłoni symbolem pamięci o wszystkich Polakach ratujących Żydów.

 

Ta jabłoń, jako drzewo owocowe, drzewo, które rodzi życie, jest wymownym symbolem nie tylko trwania, ale przede wszystkim rozwoju – podkreślił Prezydent. Jak mówił, sadzone w ramach akcji drzewka z jednej strony bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów, ale z drugiej strony – także z „niezwykłym dziełem życia ludzi, którzy oddawali siebie innym, którzy mimo gigantycznego ryzyka, jakie się z tym wiązało, nieśli pomoc swojemu bliźniemu, realizując przykazanie: miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

 

Wyhodowane w Arboretum w Bolestraszycach na Podkarpaciu drzewko jabłoni zostało przekazane na ręce Szefa Kancelarii Prezydenta RP Grażyny Ignaczak–Bandych w Rzeszowie po beatyfikacji Rodziny Ulmów.

 

Akcja „Po owocach ich poznacie” nawiązuje do zainteresowań Józefa Ulmy, który pasjonował się sadownictwem i prowadził szczepienia drzew jabłoni. Jest wysoce prawdopodobne, że zasadzone w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego drzewo pochodzi od jabłoni, którą sprowadził do podkarpackiej Markowej Błogosławiony Józef Ulma.

 

W uroczystości zasadzenia drzewa jabłoni w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i liceów na Podkarpaciu, którzy przywieźli ze sobą ziemię z miejsca męczeństwa Rodziny Ulmów w Markowej. Ziemia ta została wysypana wokół zasadzonej jabłoni. W spotkaniu wzięli udział uczniowoie z takich Podkarpackich szkół jak: Szkoła Podstawowa im Wincentego Manierskiego w Jedliczu, XI Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa w Markowej, Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Zespół Szkół w Dębowcu, Szkoła Podstawowa w Kolbuszowej, Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie Małopolskim.

 

We wtorkowym wydarzeniu wzięli udział także członkowie Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Z ramienia Kancelarii Prezydenta RP w skład Komitetu wchodzą: Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych, Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski oraz Doradca Prezydenta RP, Ambasador Polski w Watykanie Adam Kwiatkowski.

 

Uczniowie zwiedzili wcześniej Pałac Prezydencki i spotkali się z Pierwszą Damą, która opowiedziała im o codziennej służbie Pary Prezydenckiej i odbywających się tu uroczystościach. Goście z Podkarpacie odwiedzili także Belweder oraz galerię Okno na Kulturę przy Krakowskim Przedmieściu, w której obejrzeli wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości”.

 

Msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Uroczystość poprzedził szereg wydarzeń towarzyszyących, nad którymi Prezydent RP objął Patronat Honorowy. Wiele działań oraz inicjatyw o zasięgu krajowym i międzynarodowym koordynowanych jest przez powołany w marcu z inicjatywy Prezydenta RP Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

 

Galeria zdjęć: