Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Autor zdjęć: Krzysztof Witek

Biuro prasowe UMWP

 

W sali audytoryjnej urzędu marszałkowskiego, w której na co dzień obradują radni województwa, spotkali się przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Była to pierwsza, inauguracyjna sesja, podczas której wybrano Prezydium Sejmiku.

 

Młodych ludzi powitali wspólnie: Jerzy Borcz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, marszałek województwa Władysław Ortyl. Obecny był także radny województwa - Jacek Magdoń.

W obradach uczestniczyło 26 z 33 młodych radnych, powołanych do młodzieżowego sejmiku. Jednym z pierwszych punktów było wręczenie zaświadczeń o wyborze na delegata. Wręczyli je wspólnie marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

 

Zwracając się do młodych ludzi, marszałek Ortyl powiedział, że cieszy się, iż młodzieżowy sejmik rozpoczął swoją działalność, gdyż będzie ważnym gremium doradczym dla organów samorządu województwa. Marszałek pogratulował również i podziękował młodym ludziom społecznej aktywności:

 

Bardzo serdecznie wam gratuluję. Życzę, aby jak najwięcej pozytywnych działań i decyzji było podejmowanych przez ten sejmik. I dziękuję wam za tę decyzję – powiedział marszałek Ortyl.

 

Marszałek podkreślał również, że społeczne zaangażowanie młodych ludzi ma wpływ na przyszły rozwój społeczno-gospodarczy regionu i kraju:

 

Bardzo wiele zależy od tych, którzy przyjdą, jako następcy po nas. Wszak wśród was siedzi wielu radnych różnych poziomów – czy to gminnego, czy powiatowego, czy wreszcie wojewódzkiego. A też zapewne spośród was wyrosną parlamentarzyści, którzy będą decydowali o kształcie ustawodawstwa w naszym kraju.

 

Dlatego, jak dodał marszałek, warto brać udział w takich gremiach, które są formą edukacji i sprawdzenia czy jesteśmy zainteresowani sprawami społecznymi i polityką:

 

Polityka jest dobrą sprawą, ale musi się odbywać z odpowiednią jakością debaty, aby wypracować jak najlepsze decyzje – mówił marszałek.

 

Podobne życzenia i rady przekazał młodym radnym przewodniczący Jerzy Borcz:

 

Życzę wam, abyście przenosili do swojej działalności najlepsze wzorce. Czyli nawet gdybyście się różnili poglądami, mieli inne zdanie na dany temat, żebyście zawsze traktowali swoich oponentów, jako partnerów do rozmowy, jako osoby, które warto przekonać w kulturalnej, mądrej dyskusji. To jest trudne, ale jest możliwe do wypracowania – mówił Jerzy Borcz.

 

 

Przewodniczący sejmiku życzył powodzenia młodym ludziom, zachęcał do zdobywania doświadczenia, aby w przyszłości mogli aktywnie działać w sferze samorządowej, społecznej i politycznej. Jerzy Borcz zaprosił także radnych młodzieżowego sejmiku do udziału w sesjach sejmiku województwa i do obserwowania prac sejmikowych komisji.

 

Życzę wam samych mądrych decyzji i sukcesów. Jesteśmy z marszałkiem otwarci na wasze sugestie, dlatego, że warto jest spojrzeć na świat oczami ludzi młodych i posłuchać ich argumentacji – zakończył Jerzy Borcz.

 

Podczas pierwszego posiedzenia sejmiku wybrane zostało prezydium. Przewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku został Kordian Kulczycki, wiceprzewodniczącym – Dominik Majcher, a sekretarzem Szymon Świętoniowski.

 

Galeria zdjęć: