Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Krzysztof Witek
 Kancelaria Zarządu UMWP

  Autor zdjęć: Piotr Pilch\Facebook | Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

W Szklarskiej Porębie odbyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. W tym półroczu przewodnictwo w Konwencie sprawuje województwo dolnośląskie. Podkarpacie reprezentował na obradach wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Uczestników przywitał przewodniczący Konwentu - Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. W obradach, które odbyły się na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, zaplanowano dwa obszary tematyczne.

 

Spotykamy się w wyjątkowych okolicznościach, jesteśmy po wyborach. Te rzeczy, które są niezwykle ważne dla samorządów regionalnych, powinniśmy mocno artykułować od początku formułowania rządu. Mam nadzieję że współpraca między rządem, a samorządami będzie nadal przynosić obopólne korzyści - mówił marszałek Cezary Przybylski.

 

Pierwszy panel poświęcony był nielegalnemu składowaniu odpadów, możliwościom finansowania jego unieszkodliwiania oraz perspektywom optymalizacji metod zapobiegania takim wydarzeniom. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ilość takich miejsc stale wzrasta. Za rok 2021 ujawniono 424 miejsca, w których wykryto odpady niebezpieczne w tym: 271 miejsc wyłącznie z odpadami niebezpiecznymi i 153 miejsca z ujawnionymi odpadami niebezpiecznymi i innymi frakcjami odpadów (w formie zmieszanej lub magazynowane na tym samym terenie). Natomiast w wyniku kontroli GIOŚ w 2022 roku liczba ich wynosiła odpowiednio 463 lokalizacje dzieląc się na 142 miejsca z odpadami wyłącznie niebezpiecznymi i 341 miejsc z odpadami niebezpiecznymi i innymi frakcjami odpadów.

 

Głos w dyskusji zabrał także wicemarszałek Piotr Pilch:

Patrząc na rozmieszczenie miejsc z odpadami można wysnuć wnioski do przeanalizowania. Składowiska te nie są równomiernie rozłożone na terenie kraju. Jako samorządy powinniśmy zwrócić uwagę na rozwój systemu kontrolnego, aby był on ustanowiony i przeprowadzany nie tylko systematycznie, ale i skutecznie- powiedział wicemarszałek Piotr Pilch

 

Drugi temat obrad to programy polityki zdrowotnej. Rozmawiano o tym, jaki wpływ na sytuację ekonomiczną placówek zdrowia oraz na dostępność świadczeń medycznych specjalistycznych, mają inwestycje samorządów w tym zakresie.

 

Na posiedzeniu marszałkowie przyjęli następujące stanowiska:

  1. Stanowisko w sprawie konieczności przeprowadzenia wcześniejszych aktualizacji wojewódzkich planów transformacji - autorstwa województwa zachodniopomorskiego;
  2. Stanowisko w sprawie powołania zespołu koordynatorów do spraw polityki przestrzennej przy Związku Województw RP- autorstwa województwa dolnośląskiego.

 

Na zakończenie obrad nastąpiło symboliczne przekazanie prezydencji województwu śląskiemu, które oficjalnie obejmie przewodnictwo od 1 stycznia 2024 r. Z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego laskę marszałkowską odebrał Członek Zarządu Województwa Śląskiego Grzegorz Boski.

 

Konwent Marszałków Województw RP ma za zadanie reprezentować interesy regionów. Podczas spotkań m.in. analizuje propozycje zmian w ustawach i innych aktach prawnych oraz omawia aktualne problemy samorządów wojewódzkich. Każde takie spotkanie kończy się wypracowaniem oraz podpisaniem wspólnych stanowisk dotyczących spraw istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Następnie dokumenty te trafiają do premiera, ministrów i parlamentarzystów, co wielokrotnie już doprowadziło do korzystnych dla samorządów zmian w aktach prawnych.

 

Galeria zdjęć: