Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie na scenie. Siedzą w fotelach.

 


Autor tekstu i zdjęć: z Krynicy Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Rozpoczęło się Krynica Forum 2023, czyli kolejne spotkanie biznesu, polityki i świata akademickiego. Jak podkreślają organizatorzy, to jedyna konferencja w Polsce zapewniająca łączność programową z inicjatywą Domu Polskiego, która odniosła sukces podczas ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W krynickim forum bierze udział prezydent Andrzej Duda. Województwo Podkarpackie reprezentuje marszałek Władysław Ortyl.

 

W Domu Polskim w Davos, podczas forum Prezydent RP inaugurował m.in. debatę ambasadorów państw Europy Środkowo-Wschodniej przy Kwaterze Głównej NATO oraz spotkanie poświęcone koreańsko-polskiej współpracy. Obydwa wątki programowe mają rozwinięcie podczas Krynica Forum 2023, będąc kontynuacją dyskusji rozpoczętej w Szwajcarii. W Krynicy goszczą bowiem także prezydenci Litwy  Gitanas Nausėda oraz Premier Republiki Korei Han Duck–soo, których gorąco witał gospodarz imprezy, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozlowski.

 

Cieszę się, że Krynica, perla polskich uzdrowisk będzie miejscem spotkań i dyskusji polskich i zagranicznych liderów – mówił marszałek Witold Kozłowski.

 

W obszernym programie forum nie brakuje dyskusji o współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej, strategicznym partnerstwie polsko-koreańskim oraz przyszłości NATO.

 

Cieszę się z obecności prezydenta Litwy, bo po wybuchu wojny jego osoba ma szczególny wymiar. To my dwaj na kilka godzin przed agresją byliśmy w Kijowie. Jechaliśmy długo samochodami, bo już wtedy lot samolotem był niebezpieczny. Chcieliśmy  wesprzeć naszego sojusznika i przyjaciela prezenta Ukrainy, ale też pokazać mieszkańcom tego kraju, że jesteśmy z nimi. Kolejne wspólne wizyty narysowały nam drogę do dalszej cennej współpracy. Przesmyk suwalski jest dziś bowiem kluczowym, strategicznym miejscem w Europie. Rozmowy z premierem Korei również mają strategiczne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. To militarne bezpieczeństwo ma dziś kluczowe znaczenie. Nie ma takiego czasu, którego nie warto poświęcić na rozmowy, a grono, w ktorym się znajdujemy, jest bardzo istotne - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Krynickie forum to również debaty samorządowe, także w kontekście współpracy międzynarodowej. Temat, który samorządowcy z Podkarpacia poruszają przy tego typu okazjach to szeroko pojęta sprawa Karpat i starań o przyjęcie strategii karpackiej. Był to główny przedmiot dyskusji panelowej z udziałem marszałka Władysława Ortyla – „Konkurencyjne, zielone, spójne – idea utworzenia strategii makroregionalnej dla obszaru Karpat”. Moderatorem dyskusji był Jacek Bańka – z redakcji publicystyki Radia Kraków, a wśród prelegentów znaleźli się obok marszałka: Paweł Kukla – prezes Sądeckiej Izby Gospodarczej, Stanislav Kučírek – prezes Słowacko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Jozef Hrobák – wiceprezes Preszowskiej Izby Regionalnej Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Jaroslav Makatura – wiceprzewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że przygotowania do wprowadzenia strategii są już bardzo zaawansowane.

 

Mamy bardzo dużo aktywność samorządową, jest to wszystko stymulowane od tego najniższego poziomu. Bardzo dużo jest aktywności organizacji pozarządowych. Mamy też aktywność  dyplomatyczną, cyklicznie organizowana jest konferencja Europa Karpat. No i wreszcie dopracowaliśmy się opinii na temat Strategii Karpackiej na poziomie Komitetu Regionów, czyli najwyższej reprezentacji samorządowej w Brukseli. Teraz jesteśmy w takim miejscu, w którym muszą większą inicjatywę wykazać państwa członkowskie, czyli wszystkie, które obejmują swoimi granicami Karpaty i dopiero wtedy Komisja Europejska, Rada Europy może nam takie dokumenty zatwierdzić. Ostatnio chciałem też podkreślić dużą aktywność izb gospodarczych - mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Nie brakuje jednak przeszkód. Marszałek dodał, że sceptycznie do planów związanych ze strategią karpacką odnosi się Rumunia.

 

Rumunia obawia się, ze strategia karpacka w jakimś stopniu przeszkodzi dunajskiej, w której też Rumunia funkcjonuje. To są nieuzasadnione obawy. Tworzy się prostą linię demarkacyjną - co ma robić jedna strategia, co druga, może być obszarowa, może być też projektowa. Rozmawiamy z samorządami rumuńskimi, z izbami gospodarczymi, odbyliśmy dobre spotkanie Bukareszcie. Myślę też, że starania o strategię karpacką wpisują się w plany dotyczące odbudowy Ukrainy. Ten proces nie będzie realizowany na zasadzie, że ktoś przekaże mniej lub więcej środków, tylko po prostu będą konkretne programy, konkretne projekty, być może coś na kształt planu Marshalla i ślad za tym będą musiały być rozliczenia, będzie musiała być transparentność – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Znaczenie strategii w kontekście wojny na Ukrainie podkreślali uczestniczący w panelu Słowacy.

 

Jutro ciąg dalszy krynickiego Forum. Partnerem regionalnym Krynica Forum 2023 jest Województwo Podkarpackie. Promocja województwa podczas wydarzenia finansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014-2020

 

Galeria zdjęć: