Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna trzyma mikrofon w ręce. Siedzi na krześle. Dookoła inni uczestnicy konferencji.

 


Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Tuż przed inauguracją 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu, marszałkowie rozpoczęli kolejne posiedzenie konwentu. W obradach uczestniczy Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Pierwsze posiedzenie tradycyjnym uderzeniem laski marszałkowskiej otworzył marszałek dolnośląski Cezary Przybylski. Tak się złożyło, że gospodarzem w II półroczu jest Województwo Dolnośląskie więc Karpacz, gospodarz trwającego Forum Ekonomicznego, stał się oczywistym miejscem spotkania szefów województw. Marszałkowie debatują dziś o kondycji systemu służby zdrowia oraz o problemach wykluczenia komunikacyjnego w niektórych częściach kraju.

 

Uczestnicy obrad wysłuchali także informacji o wstępnych przygotowaniach samorządów wojewódzkich do udziału w Expo 2025 w Osace i promocji tam polskich regionów. O możliwościach współpracy z UNICEF mówili Rashed Mustafa Sarwar, krajowy koordynator UNICEF na Polskę oraz Wojciech Ponikiewski, starszy specjalista ds. partnerstw w UNICEF

 

Marszałka Władysława Ortyla czekała też miła niespodzianka. Z rąk marszałka Cezarego Przybylskiego otrzymał statuetkę „Człowieka Gór”. Przyznaje ją Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych za działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. 

 

W drugiej części konwentu odbył się wspomniany panel z udziałem marszałka Władysława Ortyla. O roli kolei w walce z wykluczeniem transportowym rozmawiali ponadto Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego oraz Jakub Rösler – dziennikarz portali rynek-kolejowy.pl oraz transport-publiczny.pl .

 

W czasie dyskusji marszałek podkreślał znaczenie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej oraz wspominał o rewitalizacji linii kolejowej nr 25 Padew – Mielec - Dębica. Z podobnymi problemami borykali się pozostali paneliści.

 

Kolej to niezwykle ważny element transportu. Wcześniej ten temat był bardzo zaniedbany w naszym województwie. Kiedy zostałem marszałkiem, chciałem abyśmy te zaległości odrobili. Był taki czas, że do Warszawy nie było bezpośredniego kolejowego połączenia do Warszawy. Pojawiła się szansa, bo wiele środków europejskich ukierunkowanych było właśnie na kolej. To są nasze wspólne inwestycje z PKP PLK. Tak jak w przypadku linii L25, którą zrewitalizowano z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Z kolei Podkarpacka Kolej aglomeracyjna pozwoli na skrócenie czasu jazdy, poprawę oferty przewozowej i zwiększenie dostępności do transportu  kolejowego na obszarze szeroko pojętej aglomeracji rzeszowskiej, czyli nawet do stacji w sąsiednich powiatach, tym samym usprawni mobilność społeczeństwa. Ponadto zmniejszy się w ten sposób ruch na drogach, co również ma swoją wartość ekologiczną. Projekt obejmuje swym obszarem gminy zlokalizowane w obrębie linii kolejowych od Dębicy do Przeworska oraz od Kolbuszowej po Strzyżów. Na terenie tych gmin zostanie wybudowana i rozbudowana infrastruktura około przystankowa. Inwestycja dotyczy również projektu liniowego w zakresie budowy nowego toru do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.– mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA) jest jednym z największych obecnie realizowanych przedsięwzięć na Podkarpaciu. Oferta pociągów aglomeracyjnych jest uzupełnieniem kolejowych połączeń regionalnych, które Urząd Marszałkowski zleca do realizacji Operatorowi - spółce POLREGIO S.A. Przewozy kolejowe w ramach PKA zostały uruchomione z początkiem stycznia 2021 roku na trzech liniach: Rzeszów-Dębica-Rzeszów, Rzeszów-Przeworsk-Rzeszów oraz Rzeszów-Strzyżów-Rzeszów. Od 1 stycznia 2022 r. uruchomiono 26 dodatkowych pociągów „Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej” w relacji Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów, natomiast od października br. ruszają połączenia aglomeracyjne na nowo wybudowanej linii lotniskowej w relacji Rzeszów – Jasionka – Rzeszów.

 

W ramach oferty pociągów aglomeracyjnych PKA średniodobowo, łącznie kursuje 103 pociągów (od października 127 pociągów) uzupełniając tym samym ofertę regionalnych pociągów wojewódzkich.

 

Do obsługi Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zakupiono 10 sztuk nowoczesnych pojazdów kolejowych (8 sztuk elektrycznych oraz 2 sztuki spalinowych), realizowane są zakupy kolejnych pociągów w tym hybrydpwych, które pozwolą na połączenie kolejowe z Mielca przez Dębicę do Rzeszowa. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Podkarpackie - serwis samorządu województwa