Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie budynku w słoneczny dzień

 


Autor tekstu i zdjęć: z Karpacza Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP 

 

Rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Karpaczu czyli największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma debat, dyskusji i spotkań. Tematy rozmów koncentrują się wokół bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, ale głównie przewija się kwestia wojny na Ukrainie. W forum uczestniczą marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałkowie Ewa Draus oraz Piotr Pilch.

 

Hasło tegorocznej edycji to “Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Zaplanowanych jest kilkaset wydarzeń z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu, naukowców oraz samorządowców. Program to ponad 500 wydarzeń, w których weźmie udział 5 tys. gości i 500 dziennikarzy. 

 

W ramach Forum Ekonomicznego tradycyjnie już odbędzie się kolejna edycja „Europy Karpat”. To cykl międzynarodowych konferencji i forum dialogu obejmującego swoim zasięgiem kraje na których terytorium znajdują się Karpaty, oraz państw a z nimi sąsiadujące. Ma związek z projektem „Zielone Karpaty”, którego celem był rozwój współpracy polsko-słowacko-ukraińskiej. Tę część forum zainaugurował pomysłodawca i inicjator konferencji Marek Kuchciński.

 

Przedstawiciele samorządu województwa uczestniczyli dziś jako paneliści w forumowych dyskusjach. Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w panelu „Partnerstwo nie zna granic! Miasta i regiony w obliczu wojny w Ukrainie”, natomiast Ewa Draus w panelu nt. „Różnorodność kultur lokalnych wspólnym bogactwem Europy”.

 

Samorządy z różnych krajów wspólnie koordynują pomoc dla uchodźców i wysyłkę artykułów pierwszej potrzeby na Ukrainę. Paneliści odpowiadali więc na pytania „Jakie są obecnie perspektywy tego typu partnerstwa i czym mogą zaowocować w przyszłości. Moderatorem był Jakub Mielczarek, dyrektor biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. W panelu obok marszałka Władysława Ortyla, wzięli udział Artem Semenikhin, mer Konotopa na Ukrainie, Konrad Antkowiak, Burmistrz Wschowa, Vitaliy Fedoriv, zastępca mera Iwano-Frankiwska, Vitaliy Bielobrov, zastępca mera Chersonia, Bogdan Tanasa, kierownik działu projektów, programów w Regionalnym Biurze ds. Współpracy Transgranicznej Rumunia-Ukraina.

 

Przedstawiciele ukraińskiej administracji opowiadali o tragicznych doświadczeniach wojny. Szczególnie informacje i prezentacje mera Chersonia wywołały duże wrażenie. Bardzo dziękowali Polakom za wszelką pomoc udzieloną przez cały czas trwania wojny. Marszałek przypomniał sytuację jaka panowała na granicy, mówił także najważniejszych działaniach jakie podjął samorząd województwa po 24 lutego 2022. Dziękował za wsparcie rządu, organizacjom pozarządowym i wszystkim mieszkańcom Podkarpacia. Przypomniał o ważnej roli jaką w tej sytuacji pełni Port Lotniczy w Jasionce.

 

Oprócz roli hubu logistycznego, lotnisko pełni także rolę hubu dyplomatycznego. Lądują na nim najważniejsi politycy i przedsiębiorcy, którzy podejmują decyzje w kontekście wsparcia Ukrainy teraz i w przyszłości. Dwukrotnie lądował na nim chociażby prezydent USA - Joe Biden, z lotniska korzystał także Wołodymyr Zełenski. Lotnisko to jest również hubem medycznym. Medevac Hub w Jasionce jest wykorzystywany do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej. Pacjenci pod opieką służb medycznych czekają w nim na transport do innego państwa. W tym celu wykorzystywany jest specjalny samolot, który ląduje i startuje z lotniska. To jedyne tego typu miejsce w Europie, nazywane "medycznym centrum tranzytowym". Ukraińscy pacjenci, najpierw trafiają do szpitali, które funkcjonują na terenie Ukrainy. Potem konieczne jest przetransportowanie pacjenta do Lwowa, gdzie znajduje się wewnętrzny hub medyczny i następuje przydział do określonego trybu postępowania medycznego.  Stąd, najdalej po 48 godzinach, pacjent jest transportowany do miejsca docelowego. Hub medyczny w Jasionce finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i wspierany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), Światową Organizację Zdrowia i Województwo Podkarpacki – tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek przypomniał także o bezpośrednim zaangażowaniu samorządu województwa w pomoc uchodźcom oraz udzielonej pomocy obwodom ukraińskiej administracji z którymi województwo współpracuje od wielu już lat. Przede wszystkim o organizacji punktu pomocy dla uchodźców, a także transportów z żywnością i najpotrzebniejszymi środkami, które trafiły bezpośrednio do uchodźców oczekujących na przekroczenie granicy oraz tych, którzy znaleźli się w przygranicznych punktach w Polsce. Artem Seminikhin, mer Konotopa, nawiązując do wypowiedzi marszałka Ortyla, zwrócił się bezpośrednio do niego o nawiązanie kontaktu i współpracy między samorządami.

 

Z kolei wice marszałek Ewa Draus wzięła udział w panelu nt. „Różnorodność kultur lokalnych wspólnym bogactwem Europy”. Moderatorem był Paweł Nowakowski z Instytutu Literatury, a dyskusję toczyli, Anna Komar (Stowarzyszenie Kobiety w Centrum), Magdalena Hajduk (Instytut Pamięci Narodowej) oraz Mara Simons (Łotewska Akademia Kultury). Paneliści próbowali zastanawiali się czy rzeczywiście pielęgnowanie lokalnych tożsamości może prowadzić to do wewnętrznych sporów? Jak na poziomie regionu projektować działania w zakresie oświaty, kultury i polityki publicznej, by zapewnić przetrwanie mniejszościowych tożsamości europejskich i wspierać różnorodność?

 

W Karpaczu samorząd województwa może pochwalić się też efektownym stoiskiem promocyjnym. Promocja województwa podkarpackiego w Forum Ekonomicznym w Karpaczu finansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014-2020.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Trwa Forum Ekonimczne w Karpaczu