Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 


Autorzy tekstu Anna Kiełbasa, Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro Prasowe UMWP  

 

 

Chcemy i musimy wspólnieznaleźćodpowiedźnapytanie - co zrobić, aby zachowaćpięknoibogactwoprzyrody Podkarpacia, w kontekście zmian klimatycznych i ich negatywnych skutków, których w coraz większym stopniu jesteśmy świadkami – mówiła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, otwierając XI posiedzenie Podkarpackiego Forum TerytorialnegoTematem przewodnim posiedzenia było właśnie „Zielone Podkarpacie”.

 

Gośćmi obrad byli przedstawiciele wielu opiniotwórczych środowisk, między innymi: posłowie na Sejm RP Wiesław Buż i Kazimierz Gołojuch, senator RP Zdzisław Pupa, eksperci  z wielu dziedzin, przedstawiciele samorządów, także instytucji naukowych, badawczych i rozwojowych, instytucji otoczenia biznesu, służb mundurowych, lasów państwowych, kolei a także izby rolniczej

 

Forum jest organem opiniotwórczo-doradczym dla Zarządu Województwa Podkarpackiego w najważniejszych obszarach strategicznego rozwoju regionu. Stanowi ważną płaszczyznę do wymiany wiedzy, doświadczeń, informacji i integracji, między wieloma podmiotami zaangażowanymi w działania na rzecz rozwoju województwa podkarpackiego. 

 

Otwierając posiedzenie Podkarpackiego Forum Terytorialnego wicemarszałek województwa Ewa Draus odniosła się do wyzwań, jakie stoją przed Województwem Podkarpackim

 

Chcemy rozwijać naszą gospodarkę w kontekście budowania przemysłu 4.0 oraz do w oparciu o wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, które umożliwią nam zrównoważony rozwój i skuteczną ochronę środowiska. Strategii rozwoju województwa - Podkarpackie 2030 środowisko odgrywa kluczową rolę.Dążymy do tworzenia nowoczesnego przemysłu, który nie tylko wykorzystuje zaawansowane technologie, ale także minimalizuje negatywny wpływ na naszą planetę. Naszym najważniejszym celem jest tworzenie fundamentów dla rozwoju regionu i standardu życia mieszkańców naszego województwa. Dlatego tak istotne jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi gospodarki naturalnej, która jest zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju i przyczynia się do dobrobytu człowieka – mówiła w swym wystąpieniu wicemarszałek Ewa Draus.  

 

Jednym w prelegentów forum był poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch. Przedstawił on stan prac sejmowych w tematyce szeroko pojętej ochrony środowiska.Poseł Gołojuchzasiada zarówno w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jak i Komisji ds. do Spraw Unii Europejskiej. W swej wypowiedzi parlamentarzysta podkreślałw województwie podkarpackim możemy pochwalić się dobrym zarządzaniem środowiskiem i efektywną gospodarką leśną, co świadczy o zaangażowaniu wielu służb i instytucji w ochronę przyrody oraz odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych.

 

Podczas posiedzenia przedstawione zostałykwestie: Europejskiego Zielonego Ładu, którego założenia zaprezentowała Izabela Zygmunt, ekspertka ds. polityki energetycznej i Zielonego Ładuoraz Nowego Europejskiego Bauhausu, czyli dwóch inicjatyw Komisji Europejskiej,przyczyniających się do walki ze zmianami klimatu. O tym, czym jest nowy Bauhaus mówiła dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki, wykładowca wielu europejskich uniwersytetów i politolog, niezależny ekspert do spraw kultury w programach Unii Europejskiej. 

 

Podczas forum prezentowano także zagadnienia dotyczące instrumentów wsparcia na rzecz zielonej transformacji, a także omówiono kwestie związane z programami wsparcia w obszarze ochrony środowiska. Posiedzenie stało się również okazją do dyskusji na temat bogactwa przyrodniczego Podkarpacia wobec wyzwań klimatycznych.

 

Galeria zdjęć: