Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

dwoje ludzi w pokoju

 


Autor teksu: Daniel Kozik

Autor zdjęć. Mateusz Romankiewicz / materiały prasowe CAPA

Biuro Prasowe UMWP

 

Po raz pierwszy w historii Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał tytuł „Małego Portu Lotniczego Roku 2022”, przyznawany przez międzynarodową organizację branżową CAPA – Centre for Aviation. Wyróżnienie zostało przyznane podczas dorocznej gali CAPA Awards for Excellence, która odbyła się w Gibraltarze.

 

Kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, intensyfikacja pracy na lotnisku była ogromna. Wtedy nikt nie myślał o nagrodach, ale z potrzeby chwili i z serca pracownicy starali się, aby nasze lotnisko funkcjonowało sprawnie i służyło wszystkim potrzebującym. W pewnym momencie port lotniczy w Jasionce był w centrum wydarzeń. Choć operacji lotniczych było mnóstwo i lądowały tu najważniejsze osoby świata, to rytm połączeń pasażerskich nie został zakłócony – tak o działalności portu lotniczego w mijającym roku wypowiadał się marszałek Władysław Ortyl. Marszałek nie krył radości z faktu wyróżnienia, które trafiło do podrzeszowskiego lotniska:

 

Cieszę się z tego wyróżnienia, które przekazuje dalej w świat, że mniejsze lotniska są w pełni profesjonalne i zdolne do realizacji rzeczy wielkich. To także odpowiedź na nasze apele na forum europejskim o wsparcie lotnisk regionalnych po kryzysie wywołanym pandemią covid-19 – mówił. Marszałek wielokrotnie apelował w Brukseli o pomoc dla regionalnych portów lotniczych. Jednocześnie podkreślał ich znaczenie dla ożywienia gospodarczego i zrównoważonego rozwoju. Przedstawiał także potrzeby inwestycyjne regionalnych portów lotniczych oraz inicjował dyskusje na temat środków wsparcia ze strony Unii Europejskiej.

 

 

Podrzeszowskielotnisko zostało nagrodzone za odegranie istotnej roli w działaniach wspierających Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju pomoc napływającą z całego świata, jak również ewakuację uchodźców dotkniętych kryzysem humanitarnym. W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że port lotniczy w Jasionce musiał stawić czoła nagłym i pilnym wyzwaniom, wymagającym niezwykłej odpowiedzialności. Analitycy CAPA dostrzegli również duży progres, jaki lotnisko osiągnęło w 2022 roku jeśli chodzi o rozwój siatki połączeń pasażerskich (w sezonie letnim 23 trasy do 12 krajów, 80 rotacji tygodniowo), co pozwoliło osiągnąć rekordowe wyniki w trzecim kwartale bieżącego roku. Jednocześnie podkreślili, że dzięki tym działaniom podrzeszowski port ma zapewnioną dobrą perspektywę rozwoju również na czas po zakończeniu wojny na Ukrainie.

 

Jestem dumny, że nasze lotnisko zostało wyróżnione na forum międzynarodowym przez tak merytoryczne grono. To osiągnięcie jest zasługą przede wszystkim naszych pracowników, którzy w tak wyjątkowych okolicznościach sprostali postawionym przed nimi niełatwym zadaniom – mówił Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, który jednocześnie podkreślał, że rozbudowa infrastruktury lotniskowej pozwala systematycznie zwiększać możliwości logistyczne portu:

 

Uznanie w oczach zagranicznych ekspertów to kolejny dowód na słuszność obranej przez  naszych właścicieli strategii rozwoju lotniska w Jasionce. Inwestycje w infrastrukturę i sprzęt, a także konsekwentna rozbudowa otoczenia portu pozwalają nam z sukcesem mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami. Ta nagroda z pewnością umocni pozytywny wizerunek Podkarpacia na arenie międzynarodowej – dodał prezes zarządu.

 

CAPA to uznana organizacja międzynarodowa specjalizująca się w analizach rynku lotniczego. Decyzję o przyznaniu nagród Awards for Excellence podejmuje niezależny, międzynarodowy zespół ekspertów. Otrzymują je przewoźnicy, porty lotnicze oraz wybitne osobowości, które nie tylko odnoszą sukcesy, ale także osiągają wiodącą pozycję w branży.

 

Zgodnie z zasadami CAPA o tytuł Małego Portu Lotniczego Roku mogą ubiegać się lotniska obsługujące do 10 mln pasażerów rocznie, które wyróżniają się strategicznymi osiągnięciami i przyczyniły się w danym roku do rozwoju branży lotniczej. W imieniu zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka nagrodę odebrał 1 grudnia wiceprezes spółki, Michał Tabisz.

 

Galeria zdjęć: